İnceleme İkinci El RX 570 4 GB almak mantıklı mı?

Giriş

Yıllar boyu HD serisi kullanmış ve HD 5750 Vapor X ve HD 7770 GHz Edition'u büyük bir talihsizlik ile elektronik ömrünü doldurmuş biri olarak benzer fiyat bandına GTX 1050, 750 Ti, 760, 1030 almak yerine hem şansımın yaver gitmesi hem de benim acayip piyasa kovalamam sayesinde RX 570 aldım.

RX 570 ve AMD Geçmişim

Kartın en büyük avantajı geniş fiyat yelpazesinde kendinize uygun fiyata bir tane bulma imkanınız. GTX 1060-1650 gibi genel olarak fiyatı yüksek olan bir kart değil ve piyasada daha rahat bulunuyor. Kartı almadan önce 2000 gibi bir fiyata GTX 1650 ve 1700 gibi bir fiyata GTX 1060 3 GB alacaktım. Ancak RX 570'in performansı ve fiyatı tabiri caizse beni büyüledi.

Benim gibi yıllarca AMD kullanan birisinin ilk sorusu tabii ki "Elimde kalır mı?" oldu. Kartın termal macunun kendim değiştirmeden önce %40 fan ile maksimum 60 - 65 derecede seyir ediyordu. Sonra kendim değiştirdim... Değiştirmez olaydım. Kullanmasam hemen hemen aynı performansı alacağım bir termal macunu yanlışlıkla kullandım ve şu an 70 - 80 derece arası çalışıyor. Yakın vakit termal macun için konu açacağım.

Emektarlarım... Yanmayan HD 4650, GT 430, HD 5450, R7 250 ve R7 240 ekran kartlarım da vardı tabii ama bunlar göz bebeğim.

HD5750.jpg
HD7770GHzEdition.jpg

HD 5750 VaporX 1 GB GDDR5 128 Bit / HD 7770 GHz Edition 1 GB GDDR5 128 Bit

Kartın serin ve sessiz olması ve tek fan ile bunu yapması mükemmel. Diğer GTX 1060 tek fan blower tipiydi ve GTX 1650 çift fanlı idi. Ben hem AMD geçmişimden hem de tek fan olmasından korkmuştum ama güzel bir termal macun ile neredeyse fan çalışmadan çoğunu oyunu oynama imkanı sunuyor. Teşekkürler Sapphire...

indir.jpg

Fiyat ve Satın Alım

Uygun fiyata almamım 2 sebebi vardı. İlk olarak kartın fan yapraklarının bir tanesinin kopmuş olması ve arkadaşın nakite sıkışmış olması.

Kullandığım HP Z400 Workstation kasam kendi içerisinde 475w 80+ Bronz sertifikalı bir güç kaynağı, 8 ram ve Xeon W3520 işlemciye sahipti. Daha sonra ise uygun fiyata i7 950 gördüm ve aldım.

Genel olarak Forza Horizon 4, İnsurgency Sandstorm, Apex Legends, Overgrowth oynuyorum. Bu arada bu sistem halen Overgrowth'da 45 FPS üstünü veremiyor... Bu kadar kötü optimizasyon başka hangi oyunda var bilmiyorum. Oyuna bayılıyorum ama oyun problemli değil direk problemin ta kendisi.

Değerlendirme

• Uygun fiyata bulunabilir.
  • Yüksek bir PSU gerektirmiyor. 150w tüketen kart PCI-E slotundan 75w çekerken 1x6 pin ile de PSU'dan ekstra 75w çekiyor.
  • Piyasada bolca var. (Bunu pazarlık yaparken fiyat düşürmeyen satıcılara karşı kullanabilirsiniz. O vermezse başkası verir.)
  • Soğutma gayet iyi ve tek fan ile de kullanılabilir bir kart.

• Mining olayları ile adı ara sıra anılıyor. (Yapılabiliyor mu bilmiyorum ama her ilanda "Mining yapılmadı" yazması ironik.)
  • Hepsi iyi kondisyonda ve iyi bakımlı bir geçmişe sahip olmuyor. Bu genel olarak AMD RX kartlarda rastladığım bir durum.
  • 150w kullanması... 1 molex kablosu 60w - 70w diye biliyorum yanı bir molex kablosunu dönüştürüp 1x6 pin olarak kullanmak riskli olabilir.

Eksik, fazla veya yanlış şeyler için mesaj yazabilirsiniz. Benden bu kadar.

RX570'den bu kadar memnun kalanı da ilk kez görüyorum. İyi yağlayıp ballamışsın tebrik ederim.

Şansınla gurur duymalısın, söz konusu ekran kartı olunca herkes AMD'den bu kadar memnun değil, özellikle ben.
AMeDe FaN BoYLarRı hemen de dislike atmışlar. Geç kaldınız beyler...
@kasikciserhad @Timuçib @FantastikTürk

Kusura bakmayın artık beyler AMeDe'nizi biraz gömdük ama. :) Acı gerçekler işte naparsınız.

RX570 4 GB Gaming X, kullanmaktan çok zevk aldığım tertemiz kartım. Kutusundaki kitapçığa kadar duruyordu, tertemiz almıştım adamdan. 1400-1500TL veriliyorsa alınırda üstüne asla önermem, hem RX570 4 GB hem 580 8 GB kullanan biri olarak maksimum ederleri 1500 hadi RX580 olsun 1600

Kusura bakmayın artık beyler AMeDe'nizi biraz gömdük ama. :) Acı gerçekler işte naparsınız.
AMD fanboyluğu ile alakası yok. Bu alanda en büyük 2. firma tarif ettiğiniz kadar kötü olsaydı satış yapamazlar ve bu noktalara gelemezlerdi zaten. Özellikle 400 ve 500 serisinde bazı sıkıntılar yaşandı evet ancak bunların büyük çoğunluğu zamanla çözüldü. Ancak yaşanan sorunların bazıları da saçma sapan parçalar içeren hazır sistemlerden, farklı parçalardan ve başka yazılımlardan da kaynaklıydı. Uç bir örnek vereyim: ben güç kaynağından wattman yiyen gördüm. Ancak AMD'nin adı çıktığı için direk ona yüklendi. GTX1000, RX500, RX6000 kullandım ve şu an RTX 3080 kullanıyorum (AMD'em falan değil yani). Bahsettiğiniz hiçbir sorun ne kendi bilgisayarımda ne de başkalarına topladığım pek çok AMD bilgisayarlarda olmadı. Daima WHQL sürücüsü kullanmak ve parçaları belli bir kalitenin üstünde tutmak dışında bir şey de yapmadım.

İstediğiniz kadar laf sokmaya falan çalışabilirsiniz. Biz bu konuları yıllar yıllar önce defalarca konuşutuk, bizzat kullandık, kullandırttık ve sistemler toplayarak kapattık bile. O kadar ki yalnızca emoji attım, cevap vermeye üşendim.
Dua edin de AMD daha da gelişsin ve Nvidia tekelini kaldırsın. Çünkü aksi halde aşırı fiyat politikaları ve saçma sapan jenerasyonlar gelmeye devam edecek.

Son düzenleme:

Nvidia'nın saçma fiyatlandırması, bundan ve abartılı ününden kaynaklanan uçuk ikinci el piyasası ve firmanın ürünlerine sunduğu destek konusundaki cimriliği nedeniyle pek tercih etmesem de ilk ekran kartım ve sonraki muhtemel tercihim Nvidia olması bir yana, bu konuda hiçbir şekilde AMD fanboyluğu yaptığımı düşünmüyorum. Tabiki bir AMD kullanıcısıyım ve yanıtınızı yanlış bulup hoşuma gitmediği için dislike attım. Bu hakkımı kullanmak, bizim hakkımızda bilip bilmeden yalan yanlış konuşma hakkı veriyor ise bu hakkın nereden geldiğini merak ederim ben. Şahsen RX 570 8GB ekran kartımla bir çok oyunu sorunsuzca oynuyorum ve şimdiye kadar da hiç sorun çıkartmadı. Normalde bir yanıt paylaşmayacaktım ama Nvidia fanboyların aşırı kolay parlamaları yüzünden laf yemeye doydum, iyi forumlar dilerim.

Bu kart ben de neden her oyunda grafik kalitesi farketmeksizin 79 derecede sabit çalışıyor bir türlü anlayamadım.

Bu kart ben de neden her oyunda grafik kalitesi fark etmeksizin 79 derecede sabit çalışıyor bir türlü anlayamadım.

Hangi model? Bende Gaming X vardı %49-57 fan arası 69 derece geçmezdi genel olarak 63-65 çalışırdı. Armor veya ITX modeli ise 79 o kartlarda olabiliyor.

AMD fanboyluğu ile alakası yok. Bu alanda en büyük 2. firma tarif ettiğiniz kadar kötü olsaydı satış yapamazlar ve bu noktalara gelemezlerdi zaten. Özellikle 400 ve 500 serisinde bazı sıkıntılar yaşandı evet ancak bunların büyük çoğunluğu zamanla çözüldü. Ancak yaşanan sorunların bazıları da saçma sapan parçalar içeren hazır sistemlerden, farklı parçalardan ve başka yazılımlardan da kaynaklıydı. Uç bir örnek vereyim: ben güç kaynağından wattman yiyen gördüm. Ancak AMD'nin adı çıktığı için direk ona yüklendi. GTX1000, RX500, RX6000 kullandım ve şu an RTX 3080 kullanıyorum (AMD'em falan değil yani). Bahsettiğiniz hiçbir sorun ne kendi bilgisayarımda ne de başkalarına topladığım pek çok AMD bilgisayarlarda olmadı. Daima WHQL sürücüsü kullanmak ve parçaları belli bir kalitenin üstünde tutmak dışında bir şey de yapmadım.

İstediğiniz kadar laf sokmaya falan çalışabilirsiniz. Biz bu konuları yıllar yıllar önce defalarca konuşutuk, bizzat kullandık, kullandırttık ve sistemler toplayarak kapattık bile. O kadar ki yalnızca emoji attım, cevap vermeye üşendim.
Dua edin de AMD daha da gelişsin ve Nvidia tekelini kaldırsın. Çünkü aksi halde aşırı fiyat politikaları ve saçma sapan jenerasyonlar gelmeye devam edecek.
AMD'nin satış yapabilmesini, nVIDIA'ya kıyasla ucuz olmasına bağlıyorum. Ben hala 400-500 serisi, RX xxxx serilerinde sorun yaşayanlar gördüm. Sorunların azaldığını da gördüm. Kendi gözlemim bu şekilde.

WHQL Sürücülerinde bile ısrarla sorun çıkarıyorlar. Özellikle eski nesiller. Yeni nesillerde de denk gelmişliğim var emin ol. WattMan hatası mı dersin, ısınma sorunu mu dersin... Bir de şunu ısrarla söylüyoruz ki teknoloji işi şans işi, sizde sorun yok diye başkalarında sorun olmayacağı anlamına gelmiyor. Şu var, mesela 10 AMD kullanıcısından 6-7 tane sorun yaşayan varsa, nVIDIA'dan 1-2 tane anca çıkar, çıkmayadabilir. O yüzden şahsen 3 kuruş fazla olsun nVIDIA olsun diyorum.

AMD kullanmışlığım da var buna da emin olabilirsin. AMD tercih edeceksem Ryzen serisi tercih ederim ama ekran kartında kesinlikle nVIDIA olmalı bence. AMD nVIDIA gibi sorunlarını minimuma indirgesin, AMD de alınır neden alınmasın?

Nvidia'nın saçma fiyatlandırması, bundan ve abartılı ününden kaynaklanan uçuk ikinci el piyasası ve firmanın ürünlerine sunduğu destek konusundaki cimriliği nedeniyle pek tercih etmesem de ilk ekran kartım ve sonraki muhtemel tercihim Nvidia olması bir yana, bu konuda hiçbir şekilde AMD fanboyluğu yaptığımı düşünmüyorum. Tabiki bir AMD kullanıcısıyım ve yanıtınızı yanlış bulup hoşuma gitmediği için dislike attım. Bu hakkımı kullanmak, bizim hakkımızda bilip bilmeden yalan yanlış konuşma hakkı veriyor ise bu hakkın nereden geldiğini merak ederim ben. Şahsen RX 570 8GB ekran kartımla bir çok oyunu sorunsuzca oynuyorum ve şimdiye kadar da hiç sorun çıkartmadı. Normalde bir yanıt paylaşmayacaktım ama Nvidia fanboyların aşırı kolay parlamaları yüzünden laf yemeye doydum, iyi forumlar dilerim.
Bir zamanlar sıfır fiyat olarak GTX 16 serisi kartlar RTX 30 serisi kartlarla yakındı. Şimdi RTX 30 serisi ve RTX 40 serisi neredeyse kafa kafaya gidiyor. Bu konuda kesinlikle hak veriyorum.

Yukarıda da bahsettiğim gibi teknoloji işi şans işi. Ben işimi riske atmayı sevmem.

RX570'den bu kadar memnun kalanı da ilk kez görüyorum. İyi yağlayıp ballamışsın tebrik ederim.

Şansınla gurur duymalısın, söz konusu ekran kartı olunca herkes AMD'den bu kadar memnun değil, özellikle ben.

Bende aynı kartın MSI markasından kullandım. 1650ye geçmek zorunda kaldım. NVIDIA'dan nefret ettim. Driver iğrenç görünüyor. Görünmeyi geç AMD daha marifetli. WattMan deyip duruyorsunuz da başka söyleyecek bir şeyiniz yok. Aynı sorun NVIDIA kartlarda da yaşanıyor sadece NVIDIA sıfırlamıyor ayarları. Ne bu AMD nefreti?

AMD'nin satış yapabilmesini, nVIDIA'ya kıyasla ucuz olmasına bağlıyorum.
Bir de şunu ısrarla söylüyoruz ki teknoloji işi şans işi, sizde sorun yok diye başkalarında sorun olmayacağı anlamına gelmiyor. Şu var, mesela 10 AMD kullanıcısından 6-7 tane sorun yaşayan varsa, nVIDIA'dan 1-2 tane anca çıkar, çıkmayadabilir. O yüzden şahsen 3 kuruş fazla olsun nVIDIA olsun diyorum.
Koskoca şirketin tek politikası bu ve insanlar dediğin gibi her 10 kullanıcıda 6-7 tanesinde sorun çıkarmasına rağmen tercih ediyor ha? Hayal dünyanızdan ve fanboyluk çemberinizden çıkmanız lazım. 10 kullanıcıdan 6-7'si %60-70 sorun demek. Böyle olsaydı AMD diye bir firma kalmayacağına emin olabilirsin.
ısınma sorunu mu dersin...
Şunun AMD ile alakasını zerre çözemedim. Evet çok güç çekiyorlardı ancak bu soğutulmadıkları anlamına gelmiyor. Soğumuyorsa başka bir sorun var. Ya çok dandirik bir model aldın + kötü şartlarda kullanıyorsun -ki maalesef partnerler AMD kartları Nvidia'ya göre daha kötü yapıyordu özellikle eski serilerde- ya da artık 2016 model kartın bakım istiyor.

-----
Özellikle CUDA, RT VB. işlerde Nvidia'nın üstünlüğü tartışılamaz. Umarım AMD yakalar şu firmayı.

Bende aynı kartın MSI markasından kullandım. 1650ye geçmek zorunda kaldım. NVIDIA'dan nefret ettim. Driver iğrenç görünüyor. Görünmeyi geç AMD daha marifetli. WattMan deyip duruyorsunuz da başka söyleyecek bir şeyiniz yok. Aynı sorun NVIDIA kartlarda da yaşanıyor sadece NVIDIA sıfırlamıyor ayarları. Ne bu AMD nefreti?
MSI'ın LP OC veya Ventus'unu alırsan zaten memnun kalamazsın, zira ben de memnun değilim Ventus serisinden. Ben de pişmanım. AMD'nin driverı güzel görünüyor evet. Ben nVIDIA kartlarda sorun yaşanmıyor demiyorum ki? Yok denecek kadar az. AMD nefretim yok ayrıca.

Şunun AMD ile alakasını zerre çözemedim. Evet çok güç çekiyorlardı ancak bu soğutulmadıkları anlamına gelmiyor. Soğumuyorsa başka bir sorun var. Ya çok dandirik bir model aldın + kötü şartlarda kullanıyorsun -ki maalesef partnerler AMD kartları Nvidia'ya göre daha kötü yapıyordu özellikle eski serilerde- ya da artık 2016 model kartın bakım istiyor.

-----
Özellikle CUDA, RT VB. işlerde Nvidia'nın üstünlüğü tartışılamaz. Umarım AMD yakalar şu firmayı.
Asus Strix model RX570, gözümün önünde Thermaltake PSU'nun 6 pin kablosunu yaktı be kardeşim. Çok güç çekiyor evet biliyorum. Hatta bir ara eksik kondansatör falan oluyor diyorlardı, ekran kartı yüke binince kaldıramayıp yanıyordu falan diyorlardı. Ben bunları duydum yani. Duyduğum da var, şahit olduğum da. Her duyduğuna da inanmazsın orası da ayrı mesele. AMD kartım yok bu arada. Gelen müşterilerin ekran kartları oluyor genelde. :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı