İnceleme İkinci El RX 570 4 GB almak mantıklı mı?

Giriş

Yıllar boyu HD serisi kullanmış ve HD 5750 Vapor X ve HD 7770 GHz Edition'u büyük bir talihsizlik ile elektronik ömrünü doldurmuş biri olarak benzer fiyat bandına GTX 1050, 750 Ti, 760, 1030 almak yerine hem şansımın yaver gitmesi hem de benim acayip piyasa kovalamam sayesinde RX 570 aldım.

RX 570 ve AMD Geçmişim

Kartın en büyük avantajı geniş fiyat yelpazesinde kendinize uygun fiyata bir tane bulma imkanınız. GTX 1060-1650 gibi genel olarak fiyatı yüksek olan bir kart değil ve piyasada daha rahat bulunuyor. Kartı almadan önce 2000 gibi bir fiyata GTX 1650 ve 1700 gibi bir fiyata GTX 1060 3 GB alacaktım. Ancak RX 570'in performansı ve fiyatı tabiri caizse beni büyüledi.

Benim gibi yıllarca AMD kullanan birisinin ilk sorusu tabii ki "Elimde kalır mı?" oldu. Kartın termal macunun kendim değiştirmeden önce %40 fan ile maksimum 60 - 65 derecede seyir ediyordu. Sonra kendim değiştirdim... Değiştirmez olaydım. Kullanmasam hemen hemen aynı performansı alacağım bir termal macunu yanlışlıkla kullandım ve şu an 70 - 80 derece arası çalışıyor. Yakın vakit termal macun için konu açacağım.

Emektarlarım... Yanmayan HD 4650, GT 430, HD 5450, R7 250 ve R7 240 ekran kartlarım da vardı tabii ama bunlar göz bebeğim.

HD5750.jpg
HD7770GHzEdition.jpg

HD 5750 VaporX 1 GB GDDR5 128 Bit / HD 7770 GHz Edition 1 GB GDDR5 128 Bit

Kartın serin ve sessiz olması ve tek fan ile bunu yapması mükemmel. Diğer GTX 1060 tek fan blower tipiydi ve GTX 1650 çift fanlı idi. Ben hem AMD geçmişimden hem de tek fan olmasından korkmuştum ama güzel bir termal macun ile neredeyse fan çalışmadan çoğunu oyunu oynama imkanı sunuyor. Teşekkürler Sapphire...

indir.jpg

Fiyat ve Satın Alım

Uygun fiyata almamım 2 sebebi vardı. İlk olarak kartın fan yapraklarının bir tanesinin kopmuş olması ve arkadaşın nakite sıkışmış olması.

Kullandığım HP Z400 Workstation kasam kendi içerisinde 475w 80+ Bronz sertifikalı bir güç kaynağı, 8 ram ve Xeon W3520 işlemciye sahipti. Daha sonra ise uygun fiyata i7 950 gördüm ve aldım.

Genel olarak Forza Horizon 4, İnsurgency Sandstorm, Apex Legends, Overgrowth oynuyorum. Bu arada bu sistem halen Overgrowth'da 45 FPS üstünü veremiyor... Bu kadar kötü optimizasyon başka hangi oyunda var bilmiyorum. Oyuna bayılıyorum ama oyun problemli değil direk problemin ta kendisi.

Değerlendirme

• Uygun fiyata bulunabilir.
  • Yüksek bir PSU gerektirmiyor. 150w tüketen kart PCI-E slotundan 75w çekerken 1x6 pin ile de PSU'dan ekstra 75w çekiyor.
  • Piyasada bolca var. (Bunu pazarlık yaparken fiyat düşürmeyen satıcılara karşı kullanabilirsiniz. O vermezse başkası verir.)
  • Soğutma gayet iyi ve tek fan ile de kullanılabilir bir kart.

• Mining olayları ile adı ara sıra anılıyor. (Yapılabiliyor mu bilmiyorum ama her ilanda "Mining yapılmadı" yazması ironik.)
  • Hepsi iyi kondisyonda ve iyi bakımlı bir geçmişe sahip olmuyor. Bu genel olarak AMD RX kartlarda rastladığım bir durum.
  • 150w kullanması... 1 molex kablosu 60w - 70w diye biliyorum yanı bir molex kablosunu dönüştürüp 1x6 pin olarak kullanmak riskli olabilir.

Eksik, fazla veya yanlış şeyler için mesaj yazabilirsiniz. Benden bu kadar.

MSI'ın LP OC veya Ventus'unu alırsan zaten memnun kalamazsın, zira ben de memnun değilim Ventus serisinden. Ben de pişmanım. AMD'nin driverı güzel görünüyor evet. Ben NVIDIA kartlarda sorun yaşanmıyor demiyorum ki? Yok denecek kadar az. AMD nefretim yok ayrıca.

ASUS STRIX model RX570, gözümün önünde Thermaltake PSU'nun 6 pin kablosunu yaktı be kardeşim. Çok güç çekiyor evet biliyorum. Hatta bir ara eksik kondansatör falan oluyor diyorlardı, ekran kartı yüke binince kaldıramayıp yanıyordu falan diyorlardı. Ben bunları duydum yani. Duyduğum da var, şahit olduğum da. Her duyduğuna da inanmazsın orası da ayrı mesele. AMD kartım yok bu arada. Gelen müşterilerin ekran kartları oluyor genelde. :)

LP değil ama OC Edition'du. Gayet de memnundum. Sadece OC yaparken testi kapatmadan voltaj frekans değiştiğim için kart arada ekranı tek renk veriyordu. Onu da voltaj düşürerek çözdüm.

Dostum problemlerin mi var? Fiyat yazsana kartın güzel fiyata mı gelmiş yoksa kötü fiyata mı onu belirtmek için soruyorum. Bu konu neden bu kadar uzuyor?
Konu sahibi ikinci el RX 570 almış, hayırlı olsun denilir geçilir. Driver sorunu var ise bir önceki driver versiyonunu yükler uğraşmazsın. 1000, 1500 TL bütçe arasına RX 570 güzel kart.

Adama fiyat soruyorum ısrarla hala yazmamış kafayı yiyorum neden yazmıyorsun? Çok pahalıya aldığını düşünüyorsan yalan bir fiyat yaz daha çok tatmin olursun GT 1030 fiyatına aldım diyor 🤣

Elimden çok kart geçti RX 470, 570, 6600 gibi birçok kart ile oyunlar oynadım asla driver problemi çekmedim. Driver problemini sen çekiyorsan başka bir versiyon yükle ve çözümü bu kadar. Sırf driver problemi var diye RX 6600 yerine aynı fiyata RTX 2060 alırsan paranı boşa atmış olursun.
Problemim yok ancak mesele benim aldığım fiyat değil ki :D Ben onu anlatamıyorum.

1711313990920.png

Mesele benim aldığım fiyat değil bu kartın bulunduğu fiyatlarda daha iyi performans göstermesiydi. Ondan fiyat vermedim.

Bende bugün yeni bir sistem dizdim. RX 580 Nitro 4GB aldım. 1900TL fiyatı vardı fakat Param Güvende ile 2138TL ödedim. Pişman olmayacağımı düşünüyorum.
O kart için 4 GB az olmaz mı? Ayrıca Param Güvende alışverişiniz ile ilgili deneyimlerinizi anlattığınız bir konu vesaire açabilir misiniz?

rx 570 i gömenler boşa gömmüş. Kartı aldığımdan beri sorunsuz kullanıyorum.
Katılıyorum.

Gt 730 kullanıyordum ve bütçem azdı. Bütçem de en iyi Rx 570 4 Gb vardı ve aldım ama ucuzdu biraz. İnternet kafeye gidip almıştım ve heryeri kir doluydu toksiklenmişti. Bir ay dayanmaz dedi fakat 8 aydır kullanıyorum. Fiyatına göre iyi kurtarıyor.

Fanboy değilim. Bütçeme uygun forumdan MSI RX570 4 GB aldım. Oynadığım her oyunu açıyor. Şu sıralar ultra ayarlarda bannerlord dışında birşey de oynamıyorum. Sorun yaşamadım. Max ısı 75 derece gördüm.

Fanboy değilim. Bütçeme uygun forumdan MSI RX570 4 GB aldım. Oynadığım her oyunu açıyor. Şu sıralar ultra ayarlarda bannerlord dışında birşey de oynamıyorum. Sorun yaşamadım. Max ısı 75 derece gördüm.
Termal macun değişimi çoğu oyunda 67 derece, ağır oyunlarda ise 74 derece falan görüyorum.

Geri
Yukarı