İkinci el ürün satın aldığım kişi zorla ürünü geri vermemi istiyor

İkinci el olarak birisinden çok uygun fiyata bir ekran kartı satın aldım. Şimdi o kişi mesaj yazıyor ve diyor ki: "benden satın aldığın ekran kartını geri vermeni istiyorum. Bana o kartı iade etmek zorundasın çünkü hukuken ben sattığım malı iade alabilirim. İade vermezsen hukuk yoluna başvuracağım". Türkiye anayasasında böyle bir şey var mı?
O saf oğlan tüketicinin iade hakkıyla karıştırmış galiba. Alırsan 2000 TL'ye bırakırım de. Yok hala hukuk mukuk saçmalarsa selamımı da söyle dersin.

Bu arada yaşı küçükse ve mal piyasanın çok altında satılmışsa ailesi vasıtasıyla sizinle uğraşabilir ve biraz da başınız ağrır. Burdan bir şey bilmeden kuru sıkı sallayanlar da var ama işin doğrusu bu. Etik olarak da yaşı küçükse ve piyasayı bilmiyorsa sizin o malı o fiyata almamanız gerekti zaten başta. Çünkü piyasanın cok altına satilan malda ya kandirirsiniz ya da kandirilirsiniz.

Bi' açıdan doğru söylemiş. Hukuken sattığı malı iade alabilir eğer ortada fiş, fatura veya sözleşme varsa. Sıkıntı şurada ki iade isteme gibi bir hakkı yok. İsterseniz siz iade edersiniz o iade isteyemez.

Bu arada yaşı küçükse ve mal piyasanın çok altında satılmışsa ailesi vasıtasıyla sizinle uğraşabilir ve biraz da başınız ağrır. Buradan bir şey bilmeden kuru sıkı sallayanlar da var ama işin doğrusu bu. Etik olarak da yaşı küçükse ve piyasayı bilmiyorsa sizin o malı o fiyata almamanız gerekti zaten başta. Çünkü piyasanın cok altına satilan malda ya kandirirsiniz ya da kandirilirsiniz.

1.si ailesinden gizli iş yapıyorsa bu çocuğun ve ailesinin suçudur. Alıcının hiçbir suçu yok engelleyip geçebilir. Bu sayede başı ağrımaz.

Yazık olmuş kart sahibine ama yapacak bir şey yok yani satmış bir kere.
İlana 1100₺'ye ekran kartını koymuş ve açıklamaya "pazarlık payı vardır" yazmıştı. Pazarlık istediğimde ise "pazarlık olur yazdım ama pazarlık yapmasak olur mu zaten uyguna satıyorum" demişti. Bende pazarlık yapmadan aldım. Yani bilerek ucuza veriyordu.

Kendi hür iradesiyle sattığı için senden geri isteyemez. Sen geri vermek istiyorsan verirsin, senden zorla alamaz. Hukuki olarak yapabileceği bir işlem yok.

Geri
Yukarı