İleri seviye C mi yoksa C++ mı?

Arda2434

Femtopat
Daha fazla  
Şu anda giriş seviyesinde C dili diye bir kurstan ilerleyerek C dilini öğreniyorum. Bu dil bitince acaba ileri seviye mi bakayim yoksa C++ diline mi geçeyim diye düşünüyorum bu konu hakkında bir fikir verir misiniz?
Mobil programlama ya da oyun programlama alanında kendimi geliştireceğim.

Şu anda giriş seviyesinde C dili diye bir kurstan ilerleyerek C dilini öğreniyorum. Bu dil bitince acaba ileri seviye mi bakayim yoksa C++ diline mi geçeyim diye düşünüyorum bu konu hakkında bir fikir verir misiniz?
İleri seviyeden sonra C++. Tamamen öğrenip geçerseniz C++ öğrenmeniz çok kolaylaşır.

Bence C dilinin temelini attıktan sonra bol bol projeler yap yani kendini test et. Ondan sonra da C++'a değil de C# öğrenmeniz daha iyi olur oyun açısından.

C'nin ilerisinde ne öğretiyorlar çok merak ettim. Çalıştığın alana spesifik kütüphaneler dışında neler var acaba? Bir de acaba gerçekten C'deki şeyleri yeterince anlattılar mı?

Oyun demişsiniz. C++'a geçin.
Oyun için C# diyenlerden hayatınız boyunca kaçın. Hatta direkt hayatınızdan çıkarın. Ortalık oynadığı şaheser oyunların Unity'den çıktığını sananlar dolu.

Mobil için native olması çoğu zaman daha iyi. Bu durumda iOS/Android tercihi yapmalısınız. iOS için Swift, Android için Kotlin sizi bekliyor. C++ öğrenmeniz size pek bir şey katmaz bu durumda.

C'nin ilerisinde ne öğretiyorlar çok merak ettim. Çalıştığın alana spesifik kütüphaneler dışında neler var acaba? Bir de acaba gerçekten C'deki şeyleri yeterince anlattılar mı?

Oyun demişsiniz. C++'a geçin.
Oyun için C# diyenlerden hayatınız boyunca kaçın. Hatta direkt hayatınızdan çıkarın. Ortalık oynadığı şaheser oyunların Unity'den çıktığını sananlar dolu.

Mobil için native olması çoğu zaman daha iyi. Bu durumda iOS/Android tercihi yapmalısınız. iOS için Swift, Android için Kotlin sizi bekliyor. C++ öğrenmeniz size pek bir şey katmaz bu durumda.

Açıkçası kurs hala bitmedi bende böyle ilerisinde ne öğretiyorlar onu da bilmiyorum. .d ama yani kursun adına takıldım aslında adı "60 derste C ile programlamaya giriş" yani bu yüzden şu anda bence çok derinlemesine girilmiyor bu yüzden sormak istedim :) teşekkür ederim cevabınız için.

Escape From Tarkov oyunu Unity ile geliştirilmiş. Yani oynadığınız şaheser oyunlar Unity ile de geliştirilmiş olabilir. C# diyenlerden kaçmanıza gerek yok. Oyun ya da mobil. Oyun için C++ öğrenebilirsin. Mobil için çok seçenek var. Keyfin ne istiyorsa ona bak.

C'yi ileri düzey öğrenmenize gerek yok yoksa başka yazılım dillerine zor geçersiniz. Orta düzey C'den sonra amacınıza uygun olan dili öğrenmeniz sizin için daha iyidir. C++ ile arduino nesne tabanlı kodlama yapabilirsin. Oyun yapacaksan ise hangi oyun motorunu kullandığına göre kullanacağın dil farklılık gösterebilir. Unity kullanacaksan C#, Godotu ileri düzeyde kullanacaksan c++ vb.

Oyun için C++ önerenler neye dayanarak öneriyor? Unreal engine den dolayı mı?
Tek bir kişi AAA oyun yapmamalı. Ki Unreal Engine de çoğu iş Blueprint ile halledilebiliyor.
Opengl, dirextX, vulkan dan dolayı mı? Daha adam oyun geliştirmek ne demek bilmiyor. 20 sene önceki başlangıç kiti ile başlatmak tamamen zaman kaybı. Ki bu kütüphaneler çoğu dile Binding edilmiştir.
Sfml, sdl, Cocos için mi? Emin olun çoğu indie geliştiricisi bunlar yerine Unity tercih ediyor. Çünkü bunları kullanmak size büyük ölçüde zaman kaybettirecek.

Godot veya başka bir oyun motoru için mi? GdScript varken C++ kaynak bulmanız zor. Kaldı ki diğer motorların Unity kadar desteği ve topluluğu yok.

Başlangıç için Unity ve C# mantıklı ki bunu tüm dünyada görüyoruz. Bu konuda Önyargılı ve özellikle bilgisiz insanlardan kaçınmak gerek.

Not: Yukarıda bahsettiğim teknolojilerden dirextX ve vulkan hariç hepsini kullanan biriyim.

Diğer bir not: Tecrübeli bir ekibiniz varsa veya zevk için kullanmak istiyorsanız bu önerim değişir. Dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Mobil taraf tamamen sana bağlı; Java, Kotlin, Swift, React Native, Flutter.
Amacın öğrenmek ise native diller. Hızlı veya crossplatform bir ürün için React Native veya Flutter kullanabilirsin.

Oyun için C++ önerenler neye dayanarak öneriyor? Unreal Engine'den dolayı mı?
Hayır. Performansı yüzünden. Unreal Engine ücretsiz kullanıma sahip ve gayet iyi bir oyun motoru olduğu için bilindik sadece. C++ kullanan bilindik oyun motorlarının hepsi Unity'i katlayıp uçak yapar. Sorun Unity değil, sorun C#.

Tek bir kişi AAA oyun yapmamalı. Ki Unreal Engine de çoğu iş Blueprint ile halledilebiliyor.
Unreal Engine ile AAA oyun yapmak farz mı? Blueprint kullanacak kişi Unity kullansın. Low level diyoruz, performans diyoruz, gelmiş neler sayıyorsunuz.

OpenGL, DirectX, Vulkan'dan dolayı mı? Daha adam oyun geliştirmek ne demek bilmiyor. 20 sene önceki başlangıç kiti ile başlatmak tamamen zaman kaybı.
Bahsettiğin teknolojiler gelişip duruyor. OpenGL ile çizgi bile çizemeyecek durumdasın. Adamlar OpenGL ile neler yapıyor bir düşün. Sence zevk mi alıyorlar? Hayır, tüm olay performans.

Ki bu kütüphaneler çoğu dile Binding edilmiştir.
Biri performans kaybı mı dedi? Tam duyamadım da.

Godot veya başka bir oyun motoru için mi? GDScript varken C++ kaynak bulmanız zor. Kaldı ki diğer motorların Unity kadar desteği ve topluluğu yok.
C++ için kaynak bulmak zor mu? 🤣
Unity'nin topluluğu var çünkü kimse elini taşın altına sokmak istemiyor. Elindeki donanımı rezil şekilde kullandıktan sonra oyun yapmanın ne anlamı var? Sonra insanlar Unlost FPS videosu izleyip bilgisayarlarını bozuyor.

Başlangıç için Unity ve C# mantıklı ki bunu tüm dünyada görüyoruz. Bu konuda Önyargılı ve özellikle bilgisiz insanlardan kaçınmak gerek.
Evet. Optimizasyonun zerresi olmayan facialar görüyoruz. Düşünme yetin varsa şurada bul kısmına C++ ve C# yazıp farka bakarsın ve yanlış düşüncenden kurtulursun.
Farkındaysan Unity de C++ ile yapılmış. Sence zevk aldıkları için mi yaptılar?
Mantıklı. Ama o seviyede kalıyor %99'u. Sorun o. Kaldı ki C++ motorları ile başlanınca kötü bir şey olmuyor. İşin kolayına kaçıp duruyorlar. Bu kadar.
Önyargılı ve bilgisiz kısmında çok haklısınız. Sizin mesajlarınızı görüp cahiller kervanına katılabilirler. Muhtemelen de öyle yapacaklar.
Hala idrak edemiyorsunuz ama söylediğim şey öneri/görüş falan değil. Olgu. Babanızın kim olduğundan bile daha kesin bilgi veriyorum size. Hala inkar ediyorsunuz.

Not: Yukarıda bahsettiğim teknolojilerden DirectX ve Vulkan hariç hepsini kullanan biriyim.
Düzgün OpenGL kullanan biri bu lafları etmez. Daha DirectX bile yazamıyorsunuz. Sektörden ne kadar uzak olduğunuz belli.

Diğer bir not: Tecrübeli bir ekibiniz varsa veya zevk için kullanmak istiyorsanız bu önerim değişir. Dilediğinizi kullanabilirsiniz.
İş başvursunda tecrübe isteyen iş yerleri gibisiniz. Muazzam. Bu insanlar tecrübeyi nasıl edinecek acaba?

Mobilde 2022 yılında Java önermek...

Hayır. Performansı yüzünden.
Söylese C++ da oyun için ne kullanıyorsun?

C++ kullanan bilindik oyun motorlarının hepsi Unity'i katlayıp uçak yapar.
Fanatik programlama dili seni.

Unreal Engine ile AAA oyun yapmak farz mı? Blueprint kullanacak kişi Unity kullansın. Low level diyoruz, performans diyoruz, gelmiş neler sayıyorsunuz.
Sektörden ne kadar uzak olduğunuzun kanıtı.

Bahsettiğin teknolojiler gelişip duruyor. OpenGL ile çizgi bile çizemeyecek durumdasın. Adamlar OpenGL ile neler yapıyor bir düşün. Sence zevk mi alıyorlar? Hayır, tüm olay performans.
Biz şuan oyun geliştirmektwn bahsediyoruz. Ve konu sahibi bir indie ve tecrübesiz. Opengl kullanan indie geliştiriciler tamamen zevk için takılıyor. Bu sektörden ve topluluktan ne kadar uzak olduğun belli. Gelip burda C++ fanatikliği yapma. Bizde biliyoruz performans işlerde C++ kullanıldığını.
Biri performans kaybı mı dedi? Tam duyamadım da.
Kardeşim herhangi bir dilde yazabilir diyorum sen halen performs, muhalif vs.
C++ için kaynak bulmak zor mu? 🤣
Unity'nin topluluğu var çünkü kimse elini taşın altına sokmak istemiyor. Elindeki donanımı rezil şekilde kullandıktan sonra oyun yapmanın ne anlamı var? Sonra insanlar Unlost FPS videosu izleyip bilgisayarlarını bozuyor.
Godot kullanıp c++ ile geliştiren insan sayısı GdScripte göre baya düşük. Bilgin yok. Daha konuşuyorsun. Allah bilir daha Godot ne nasıl kullanılır, GdScript ne bilgin yoktur. Diğerlerine cevap bile vermiyorum fanatik.
Evet. Optimizasyonun zerresi olmayan facialar görüyoruz.
Facialar tüm motorlarda var. Bu geliştiren kişiye bağlı. itch.io da takılda şu AAA zırvalığından çık.

Düşünme yetin varsa şurada bul kısmına C++ ve C# yazıp farka bakarsın
Her ikisinide kullandım ve kullanıyorum. Boş yorum yapmışsın.

Farkındaysan Unity de C++ ile yapılmış. Sence zevk aldıkları için mi yaptılar?
Okumanı geliştir. Burada oyun geliştirmek isteyen ve tecrübesi olmayan bireyden bahsediyoruz.

Mantıklı. Ama o seviyede kalıyor %99'u. Sorun o. Kaldı ki C++ motorları ile başlanınca kötü bir şey olmuyor. İşin kolayına kaçıp duruyorlar. Bu kadar.
Oyun alanına C++ ile başladım ama yeni ve tecrübesiz birinin C++ da gerçek ürün çıkaracağını düşünmüyorum. Varsa çıkardığın göster oynayalım.
Önyargılı ve bilgisiz kısmında çok haklısınız. Sizin mesajlarınızı görüp cahiller kervanına katılabilirler. Muhtemelen de öyle yapacaklar
Asıl sizin şu fanatik ve konuyu idrak etmeyen ve daha konu hakkında çalışması olmayan kişileri dinlerlerse cahil kalacaklar.

Hala idrak edemiyorsunuz ama söylediğim şey öneri/görüş falan değil. Olgu. Babanızın kim olduğundan bile daha kesin bilgi veriyorum size. Hala inkar ediyorsunuz.
Daha konu hakkında bilgin yok. Söylesene bana sen ne yapıyorsun şuan oyun alanında?

Düzgün OpenGL kullanan biri bu lafları etmez. Daha DirectX bile yazamıyorsunuz. Sektörden ne kadar uzak olduğunuz belli.
O kelimenin yazım yanlışı olduğunu biliyorsun ve altta da doğrusunuda yazmışım. Ama senin gibi biri için normal bu durum.

İş başvursunda tecrübe isteyen iş yerleri gibisiniz. Muazzam. Bu insanlar tecrübeyi nasıl edinecek acaba?
Gerçekten şu mesajdan anladığın bu mu? Yazık gerçekten. Muhalif olmak için rezil oluyorsun. Yazık.

Mobilde 2022 yılında Java önermek...
Neden kullanılmıyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı