İlk araba E46 olur mu?

Hocam W124 değil W202'lere bakın. Onlar daha kibar.

Hocam yok ya Mercedes'de sadece W204 kasayı beğeniyorum öncekileri biraz daha yaşlı işi duruyor BMW'nin aksine.
Aynen. Buna ekleme yapayım, Motor yataklarına ve Vanos'larına baktırmanı öneririm. Vanosta sıkıntı yoksa ve motor yatağında bir sıkıntı yoksa ve sahibi de sürekli bakımlarını yaptırmışsa ve düzgün bakmışssa sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Ancak her ne kadar özenli bakılmışsa bile bazı parçalar yıllar içinde aşınıyor ister istemez. 318i veya 320i almanı önermem. Alacaksan 325i,328i hatta maddi gücün yeterse 330i bile bakmanı öneririm. M54B30 güzel makinadır. Manuel almalısın bence. Otomatikle zevk alamazsın E46'da. Alır almaz eğer daha güzel dursun istiyorsan orijinal E46 M3 CSL jantı bulursan on numara durur araçta. Orjinal CSL jantlarını BMW adına BBS üretmiştir. Hatta orjinal CSL jantının içine baktığında BBS'in yazısını görebilirsin.
CSL jantın fiyatı 9.000-12.000 tl arası diye biliyorum. Çiziksiz ve kaynaksız bulman biraz zor.
320d hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Yani araba çok güzel ancak yukarıda da denildiği gibi kötü kullanılmış olma ihtimali yüksek. Bence çevrenizde araba işinden anlayan ve seven bir yakınınız varsa alabilirsiniz. Bir sorun olduğunda beraber gidersiniz sanayiye. Ama yok tek benim sorumluluğumda, ben uğraşacağım diyorsanız modeli daha yeni bir araba bakın derim.

Yani araba çok güzel ancak yukarıda da denildiği gibi kötü kullanılmış olma ihtimali yüksek. Bence çevrenizde araba işinden anlayan ve seven bir yakınınız varsa alabilirsiniz. Bir sorun olduğunda beraber gidersiniz sanayiye. Ama yok tek benim sorumluluğumda, ben uğraşacağım diyorsanız modeli daha yeni bir araba bakın derim.
Yok yakınım var sanayide çalışan o konuda sıkıntı çekmem benim için önemli olan temizini bulmak.

İnce detaylarıyla e46 rehberi;

Bu araçlar arasından alabileceğin pek çok motor seçeneği var, lakin senin doğrudan ilgileneceğin modeller sırasıyla 3.16 3.18 3.20 olacaktır. İleride memnun kalırsan ve hala e46 dan soğumazsan 325 330lara bakabilirsin, ilk araç olarak 320 üzerini önermem bu araba DSC/ASC kapalıyken bile patinaj atmaya meyilli bir makine.

Günümüz yakıt fiyatlarını göze aldığımızda d (dizel) modelleri önermem, çekiş konusunda i (enjeksiyonlu) modellerden çok daha iyi torka sahip olsa da yüksek yakıt masrafını beraberinde getiriyor, yakıt senin için problem oluşturmuyorsa dizel motor her zaman ayrıcalıklıdır. Alacağın araçta LPG var ise bu sana yakıt tüketimi konusunda epey yardımcı olacaktır.

3.16, 4 Silindir oldukça hantal bir araç, ilk araba olarak memnun etse de ilerleyen zamanlarda bu hantallığı biraz sinir bozabilir. 1.4 linealardan bile ağır gidiyor.
Yılı nispeten yeni (2002-2005) ve KMsi düşük bir 3.16i tercih edilebilir.

3.18i 4 silindir ikiye ayrılıyor 2001 öncesi ve 2001 sonrası.
1998-2000 üretimi M43 118HP ve 3.16 dan hallice, tavsiye etmiyorum.
2001-2005 üretimi N52 143HP ve 320i performansına yakın, yakıt tüketimi az ve performanslı bir motora sahip, kesinlikle öneririm.

3.20i 6 silindirde durum biraz daha karışık gözükse de aslında 2 tür var.
1998-2000 ilk yarısı 150hp M52 150HP
2000 son yarısı M52tu 150HP
2001-2005 M54 170HP
TU melez bir motordur, performansı m52, aksamları görünüşü ve teknolojisi m54 e benzer.
Kısaca 320i bakarken bu üç motoru da tercih edebilirsin.

323-328 gibi ara modelleri pek tavsiye etmiyorum, parçaları biraz zor bulunuyor.

Manuel-Otomatik şanzıman tamamen senin kararına kalmış bir durum. İlk araç olarak otomatik vites sana büyük rahatlık sağlayacaktır. Ayrıca manuele kıyasla modifiye drift tayfanın eline pek düşmeyen araçlar olduğu için daha temiz ve problemsiz olacaktır.

İlanlara göz atarken, renk / ekstra özellik / boya-değişen (kapı çamurluk tampon) / android teyp / Çatal - M direksiyon gibi kozmetik detaylardan ziyade KM / Hasar Kaydı / Geçmiş bakımlarının kayıtları / Kaput Tavan Bagaj gibi para ile telafisi mümkün olmayan detaylara dikkat etmelisin.

Konuya dönecek olursak öncelikle baktığın araçta ilk önceliğin yağ ve su eksiltme kontrolü olsun. Egzozdan Siyah veya beyaz duman atan bir enjeksiyonlu araç yağ veya su yakıyordur. Suya yağ, yağa su karıştıran bir araç sana çok yüksek masraflara sebep olacaktır bu nedenle kesinlikle yağ su eksilten bir aracı alma. "Bu araçlar yağ yakar, bu araçlar su eksiltir 20 küsür yıllık araç" yalanlarına inanma zira benim aracım sıfır motor yapıldığından beri bir gram su eksiltmedi. Rolantide veya araç giderken şiddetli bir titreme var ise motor kaynaklı bir problem vardır, bu problem ufak sorunlar yüzünden olabildiği gibi büyük arızalardan da olabilmektedir, bu nedenle böyle bir araçtan da uzak dur. Aracı sağlam bir motor ustasına götürerek aracın durumunu anlayabilirsin.

Bu kriterlere uyan motoru düzgün bir araç buldun, expertize soktun, herhangi bir ağır problemi olmadığını iyice anladıktan sonra aracı aldın. Aracı aldıktan sonra zamanla oluşabilecek bazı sorunlar illaki senin de başına gelecektir, Araç aniden çekişten düşebilir, marş konusunda problemlerin olabilir, rolantide titreme başlayabilir yakıt tüketimin aşırı derecede artabilir. Bu durumlardan korkma, muhtemelen yıllar önce değişmesi gereken bir parça eskidi ve artık değişmesi gerekiyor. Aracı sağlam bir şekilde teslim aldıysan, yağ su eksiltme yoksa ve araçta herhangi bir hararet problemi yoksa o araç çok yüksek ihtimalle sadece ufak arızalar çıkaracak. E46 bu konuda iyi bir araba, bir arızası olduğunda hemen ikaz ışıklarını yakarak sürücüsüne uyarıda bulunuyor.

Özetle, motoru saat gibi kusursuz çalışan şanzımanında vuruntu takılma olmayan, renkli duman atmayan, yağ-su eksiltmeyen, gidişinde çekişinde bir problem olmayan bir e46 sana uzun vadede sadece ufak ama sinir bozucu olabilen arızalar çıkaracaktır. Gözün her daim hararet göstergesinde olsun, haftada bir yağını suyunu kontrol etmeyi unutma. Ve her an sürprizlere hazır ol. (aslında bu kısım her eski araç için geçerli)

Yeni konular

Geri
Yukarı