İlk araba önerisi

SheckWes00

Hectopat
Manuele alışmak için 5-6 ay kullanılabilecek ortalama bir araç öneriniz var mı? Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum, direkt otomatik kullanmak ileride manuele alışmakta sorun yaşatır mı?

Manuele alışmak için 5-6 ay kullanılabilecek ortalama bir araç öneriniz var mı? Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum, direkt otomatik kullanmak ileride manuele alışmakta sorun yaşatır mı?

Manuel kullanarak motor ve şanzıman uyumunu daha iyi öğrenirsiniz.
Direkt otomatikten başlamanızdan sebep bu uyumu tam öğrenemezsiniz.
Bence otomatik kullanmadan önce mutlaka manuel tecrübe edilmelidir.
İlk araç olacağı için hafif bir acemilik olacak ve bu nedenle tecrübe önemli.
Bütçeniz nedir? Yılda kaç kilometre yapmayı hedefliyorsunuz?
Motor tipi turbo ve atmosferik olmak üzere ikiye ayrılır. Turbo daha performanslı olur. Hangisini tercih edersiniz?
Bunlara göre araç önerelim.

2024 de yeni karar çıkabilir ve ilk araba ÖTV'siz alınabilir hale gelebilir. Biraz sabredip kararı bekleyin derim.

Mümkün değil.
Ocak-Şubat itibarıyla araç fiyatları zamlanacağı için ÖTV barajı aşılmış olacak ve teşvik konusunda devlet yardımcı olamayacak.

Motor tipi Turbo ve atmosferik olmak üzere ikiye ayrılır. Turbo daha performanslı olur. Hangisini tercih edersiniz?

Mümkün değil.
Ocak-şubat itibarıyla araç fiyatları zamlanacağı için ÖTV barajı aşılmış olacak ve teşvik konusunda devlet yardımcı olamayacak.

Tam 2 yıl sonra 18 olacağım. Bir umut demiştim ama...
Ne barajı tam olarak anlamadım? Detaylarını bilmiyorum onun.

Tam 2 yıl sonra 18 olacağım. Bir umut demiştim ama...
Ne barajı tam olarak anlamadım? Detaylarını bilmiyorum onun.

Araçlara uygulanan bir ÖTV barajı var. Belli barajın altında kalan araçlara ekstra indirim sağlanıyor.
2022 yılında bu barajın altında kalan ekstra indirimli ortalama 10 model varken, 2023 yılında ortalama 5 araç kaldı. 2024'ün ilk çeyreğinde araç fiyatları yükseleceği için devlet ÖTV konusunda artık yardımcı olamayacak.
Asgari ücrete en az %60 zam gelmesi demek araç fiyatlarının %40-%60 arası zamlanacağı anlamına gelir ve ÖTV indirimi için gereken baraj limiti aşılmış olur. Şu an en ucuz Egea 750.000₺ bandındayken, ilk çeyrek de 900.000₺ olacağını düşünüyorum. Bu örnekten yola çıkabilirsiniz.

Çok kaybın olacağını düşünmüyorum. Sadece ileride manuel araç sürersen biraz zorlanırsın ama basit bir şey zaten kısa sürede alışılabilir. Otomatik çok rahat zaten, sürücüyü rahatlatan bir şey.

Bütçeye bağlı öneri yapılabilir.

Motor tipi turbo ve atmosferik olmak üzere ikiye ayrılır. Turbo daha performanslı olur. Hangisini tercih edersiniz?
Açıkçası manuel için belirli bir fiyat düşünmedim ama sadece vites ve debriyaja alışmamı sağlaması için kullanacağımdan dolayı renault, peugeot gibi ortalama bir araç istiyorum.

Sana bağlı bu durum. Param var manuele düşmem diyorsan ve kalabalık bir şehirde yaşıyorsan bu eziyeti çekmene gerek yok. Al otomatiği bak keyfine. Ha ileride manuel araba sürsen bile en fazla 1 haftada alışırsın arabaya sonuçta işleyişi biliyorsun.

İlla zorluk yaşayacağım diyorsan gidip Taunus alabilirsin. Hidroliği yok, sürmesi zor kalas gibi arabadır. Yok ben biraz daha kibar bir şey arıyorum dersen eski Swift, Uno bak. Bunlarda da genellikle hidrolik direksiyon olmaz ama daha rahatlardır. Abartmayalım o kadar istemiyorum dersen ve ucuz yönlü bir şey arıyorsan Fiesta, Symbol, 206 gibi modellere bakabilirsiniz yıllarına göre. Özellikle 2010 öncesi Symbol bakabilirsin. İlk araba için güzeldir.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı