İlk defa kedi sahiplenecek biri ne yapmalıdır?

Alacaksanız tekir kırması ya da tekir almanız sizin için en rahatı olacaktır. Hem çok akıllılar hem de hastalıklara yakalanma riskleri minimum.

Benim bebek şöyle birşey:
1696583297094.png

10LT benim burada 100TL. Yaklaşık 3-4 hafta kadar gidiyor. 1.5kg paketli Hill's yavru kedi maması 390TL (indirimli fiyatı normalde 600TL felan) 3-4 hafta kadar gidiyor. Yanına bayağı bir yaş mama, malt pasta, kedi yoğurdu, ödül maması vs. alıyorum. 1 aylık masrafı 1000TL'yi bulmuyor.

Mamamalar gerçekten çok pahalı. Balık sezonu olunca biraz ucuz takılıyoruz 😁
Onlar balık yemekten, bende hesaplı yemek ısmarlamaktan memnunuz.

Alacaksanız tekir kırması ya da tekir almanız sizin için en rahatı olacaktır. Hem çok akıllılar hem de hastalıklara yakalanma riskleri minimum.
Çok akıllılar. Norveç orman kedisi ve tekir kırması bir kedim var. SAHİPLENDİM. Camın kulpuna vurarak camı açmaya çalışıyor. Kapının koluna atlayıp kapıyı açıyor. Yaklaşık 3 ülkede araması var sadece (!)

Hocam yavru diyerekten elinizle ayağınızla fazla oynamasına izin vermeyin onun yerine oyuncak alın. Biz öyle bı hata yaptık küçükken acitmiyordu ama şimdi maşallah kaplan gibi dişleri var.

Bu arada iple oyun oynatmayın. Ne kadar iple oyun oynamaya alıştırırsanız kablolarınızı yemeye o kadar meyilli oluyorlar. Benimki ortalıkta kalan ipi yemiş ve ip bağırsaklarına dolanmıştı. Ölüyordu azdaha hayvan. O günden beri iple oyun oynatmıyorum.

Evde golden, tekir ve sultan papağanı bakıyorum. Bazen çok tantana yapıyorlar ama genel olarak iyi anlaşıyorlar, imkanı olan herkes kesinlikle bir Tekir kedi beslemeli bence.

3 Yıllık british kedi sahibi olarak yorumum, cins kedilerde veya tekirlerde yavru olduğunda ilk kayıtları aşıları çipi vs. için veterinerlerde 3000-6000 arası masrafı oluşuyor ve 1-2 ayda bir yavru olduğum dönemler iç dış parazit aşıları ile beraber 500 800 veya daha fazlayı geçtiği olabiliyor. Tabii ki bunları devlet veterinerlerinde de yaptırabilirsin normal veterinerlerdeki fiyatlar bu şekil. Mama olarak kaliteli mama vermeye çalıştık her zaman yavruyken cinsine göre alacağı mamalar ileride kilolara dönüşüyor markasına göre o yüzden çok değiştirmeden seçmen lazım. Seçenek çok olduğundan yorum yapmıyorum. İlk masraf bunlar yansır sana yemek su kapları, tırmalama tahtası, taşıma kafesi, kedi tarağı, birkaç oyuncak olta vs. ve kedi kumu. Büyüdükçe masrafı azalabilir ama ara sıra da Kuduz ve karma aşıları da yapılmakta. Kısırlaştırmayı unutma ilk 1 yaşını doldurmadan. Ele çok alıştırmadan daha çok oyuncak tercih edin.
Bu ilk alışverişleri petshoplardan yapma kazık vurmayı seviyorlar. Gerekli gereksiz her ürünü öneriyorlar durmadan.

Bu sorunları düşünmediğimizde hayatını değiştirebilecek seninle büyüyecek olan bir dost edinmiş oluyorsun. 🙂

Geri
Yukarı