Eve ilk defa kedi almak

Falsey

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar son 5-6 gündür dışarıda gördüğüm yavru bir kediyi aile bireyleri ile anlaşıp eve aldık. Çöpte dolaştığı için çok pis kokuyordu bende biraz üzerine su tutup kuruladım. Maalesef koku gitmeyince sırtına ve karnına parfüm sıkmak zorundaydım daha sonra bir leğene peçete doldurup oraya bıraktım dışkısını yapsın diye. Birkaç dakika sonra tuvaletini leğenin içime yaptı bizde içini temizleyip tekrar peçete koyduk. Banyonun halısını kaldırdık ve orta boyutlu bir havlu yaydık. Önüne biraz ekmek ve kurabiye parçalayıp tabağa koydum diğer tabağa ise suyunu koydum. Bolca su içti. Şimdi banyonun ışığını loş bir şekilde açık bıraktım ve kapısını kapattık. Şimdiki derdimiz gece bağırırsa sıkıntı çıkarırsa diye korkuyoruz babamı kediyi almak için zor ikna etmiştik bir şey olursa atabilir kediyi. 1 gün sonra kumunu ve mamasını almaya gideceğiz. Ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
@LOTR Manyağı

Kumunu kapalı bir kaba koyun, çok pis kokuyor. Veteriner onay verene kadar yavru maması ve su dışında bir şey vermeyin, aşılarını yaptırın. Ayrıca büyüyünce pençeleri keskinleşmeye başlıyor, veteriner kontrolünde kesmeyi öğrenebilirsiniz. Yıkamak için şampuanlar mevcut ama sadece koktuğunda kullanın ve çabucak ısıtın. Ayrıca parmağınızı emebilir, benimki 1,5 yaşına geldi ama hâlâ emiyor. Bir de ara sıra oynayıp dışarı çıkarın ama tasma veya kıyafet ile kaçmasını önleyin yoksa kimse tutamaz.

Kumunu kapalı bir kaba koyun, çok pis kokuyor. Veteriner onay verene kadar yavru maması ve su dışında bir şey vermeyin, aşılarını yaptırın. Ayrıca büyüyünce pençeleri keskinleşmeye başlıyor, veteriner kontrolünde kesmeyi öğrenebilirsiniz. Yıkamak için şampuanlar mevcut ama sadece koktuğunda kullanın ve çabucak ısıtın. Ayrıca parmağınızı emebilir, benimki 1,5 yaşına geldi ama hâlâ emiyor. Bir de ara sıra oynayıp dışarı çıkarın ama tasma veya kıyafet ile kaçmasını önleyin yoksa kimse tutamaz.
Hocam bayağı sakin bir kedi aslında ama karnı birazcık yanlara doğru şişik geldi. Yıkandıktan sonra kaloriferin altına koyup kuruladim. Elimi hiç emmedi.

Öncelikle yarın veterine götürüp genel kontrollerini ve aşılarını yaptırın. Mama(yavru kedilerin farklı maması oluyor.) , mama-su kabı(boyuna göre alın) Kum kabı, kum almanız gerecek. Bu gece için yatacak bir yer ayarlayın
Maalesef koku gitmeyince sırtına ve karnına parfüm sıkmak zorundaydım.
Bunu tekrar yapma lütfen. Şampuanla yıkarsan koku gidecektir.

Hocam bayağı sakin bir kedi aslında ama karnı birazcık yanlara doğru şişik geldi. Yıkandıktan sonra kaloriferin altına koyup kuruladım. Elimi hiç emmedi.

Birkaç ay sonra görürsünüz sakin mi değil mi 😀
Emme durumu kediye bağlı, belki birkaç hafta sonra emebilir.
Veterinere götürürseniz sağlığı hakkında bilgi edinebilirsiniz, aşılarını yaptırmayı ve kısırlaştırmayı unutmayın. Eğer erkek ise lazer ile kısırlaştırabilirsiniz, en az uğraştırıcı o çünkü.

Öncelikle yarın veterine götürüp genel kontrollerini ve aşılarını yaptırın. Mama(yavru kedilerin farklı maması oluyor.) , mama-su kabı(boyuna göre alın) Kum kabı, kum almanız gerecek. Bu gece için yatacak bir yer ayarlayın

Bunu tekrar yapma lütfen. Şampuanla yıkarsan koku gidecektir.
Hocam sudan korkuyor. Bizde leğene ılık su koyup şampuan sıktım sonra o suyu üzerine döktüm ama kaçtı 3-4 kere kaçtıktan sonra pes ettim kurulayıp parfüm sıktım maalesef
Birkaç ay sonra görürsünüz sakin mi değil mi 😀
Emme durumu kediye bağlı, belki birkaç hafta sonra emebilir.
Veterinere götürürseniz sağlığı hakkında bilgi edinebilirsiniz, aşılarını yaptırmayı ve kısırlaştırmayı unutmayın. Eğer erkek ise lazer ile kısırlaştırabilirsiniz, en az uğraştırıcı o çünkü.
Hocam yanına başka bir kedi almayı düşünmüyorum dışarı çıkarırsamda tasma ile gezdiririm. Ne gerek var kısırlaştırmaya?

Son düzenleme:
Hocam sudan korkuyor. Bizde leğene ılık su koyup şampuan sıktım sonra o suyu üzerine döktüm ama kaçtı 3-4 kere kaçtıktan sonra pes ettim kurulayıp parfüm sıktım maalesef.

Korksa bile bir kere de olsa zorlayın.

Hocam yanına başka bir kedi almayı düşünmüyorum dışarı çıkarırsam da tasma ile gezdiririm. Ne gerek var kısırlaştırmaya?

Evden kaçabilir, vahşileşebilir, kötü koku bırakabilir, kontrolsüz üremeye sebep olabilir, diğer dişilere ve yavrularına saldırabilir.

Arkadaşlar son 5-6 gündür dışarıda gördüğüm yavru bir kediyi aile bireyleri ile anlaşıp eve aldık. Çöpte dolaştığı için çok pis kokuyordu bende biraz üzerine su tutup kuruladım. Maalesef koku gitmeyince sırtına ve karnına parfüm sıkmak zorundaydım daha sonra bir leğene peçete doldurup oraya bıraktım dışkısını yapsın diye. Birkaç dakika sonra tuvaletini leğenin içime yaptı bizde içini temizleyip tekrar peçete koyduk. Banyonun halısını kaldırdık ve orta boyutlu bir havlu yaydık. Önüne biraz ekmek ve kurabiye parçalayıp tabağa koydum diğer tabağa ise suyunu koydum. Bolca su içti. Şimdi banyonun ışığını loş bir şekilde açık bıraktım ve kapısını kapattık. Şimdiki derdimiz gece bağırırsa sıkıntı çıkarırsa diye korkuyoruz babamı kediyi almak için zor ikna etmiştik bir şey olursa atabilir kediyi. 1 gün sonra kumunu ve mamasını almaya gideceğiz. Ne önerirsiniz?

Hocam yanlış ne kadar şey varsa yapmışsınız. Kediye evde bakmaya kararlıysanız önce yanlışlarınızı düzeltin lütfen. Kediler kendini temizlemek için sürekli yalanan hayvanlardır. Sıktığınız parfümü emecek, o zaman ne olacak diye düşünmemişsiniz. Yıkamak zorunda idiyseniz kedi şampuanları var. Hadi onu bulamadınız dalin bebe şampuanı alıp yıkayın. Parfüm sıkmak çok yanlış. Ekmek ve kurabiye gibi direk un mamulleri ve karbonhidrat içeren ürünler vermek de yanlış. Umarım yavru kedi maması almışsınızdır. Son olarak peçete ile kedilere tuvalet alışkanlığı kazandıramazsınız. Arkadaşın attığı rehberde ayrıntıları ile yazdım nasıl olması gerektiğini. Başlarken çok hata yapmışsınız ve bazıları ne yazık ki ciddi sıkıntı yaratabilecek hatalar. Mesajı görünce yavrunun şu anki durumunu yazın lütfen. Aklınıza takılan her şeyi de sormaktan çekinmeyin.

İlk önerim parfüm bir daha sıkmayın kendini Max 3 güne yalayıp temizler ve kedi kumu almanızı öneririm ve mamayla besleyin kedi maması kuru. Büyük ihtimal tuvalette bağırır yalnızken sıkılır ve pire olabilir iç ve dış parazitlerini veterinerde yaptırın.

Yeni konular

Geri
Yukarı