İlk defa spora başladım ve her yerim acıyor

2 gün önce hayatımda ilk defa spora başladım 18 yaşındayım. 4 tane program kullanıyorum. Şu an kolumu bile zor kaldırıyorum. Bu yazıyı yazarken bile gögsüm acıyor.
Her yerim acıyor. Spora devam mı etmeliyim yoksa bir gün aramı vermeliyim ve neden böyle oldum? Elimi havaya kaldırdıgımda bile acıyor.

Yeni başlayan kişilerde ilk 1 hafta bu acı normal hocam hamlık diyoruz. Üstüne gidin 1 hafta sonra düzelecek.

Yanlış veya eksik bilgi verilmiş.

Spora ilk başlayan bireyler ağrı çekebilir bu gayet doğal 2 haftalık bir süreçtir buna "Hamlık" halk arası denir.

Asıl sebebi vucud ilk kez kaslarınızı fazla yırtıcı bir yük ile karşılaşırsa kendisini korumak ve geliştirmek için yırtılan kas yerine yeni ve daga iyi kas inşaat eder.

Aynısı ilk haftaları atlatmış kişiler içinde geçerlidir eğer artık idman içi ağırlıklar kaslarınızı ağrı veremiyor ve yırtmıyorsa yeni ağırlık eklemek zorunludur.

Bu ağırlık eklemek en temel iştir ve "Progessive Owerloading" olarak bilinir.

Gene yırtılan kas yerine yeni kas yapılır ve kas büyür buna "Hipertrofi" denir.

Daha iyi kas büyütmek ve Hipertrofi verimini arttırmak için takviye gıda whey protein alınır veya natural olmak isterim derseniz tavuk pilav, salata, yulaf, yağ makrosu ideal ayarlanmış besinler tüketin.

Son olarak şu soruyu cevpalandırayım
Illa aşırı özel yemenize gerek yok her öğün 20-15-25 gram protein idealdir vucud 30gr üstü protein sindiremez. Günlük 100gr protein kotanızı mevye sebze ve ideal gıdalar ile doldurun sadece protein değil karbonhidrat ve vitaminlerinizi tamamlayın.

Geri
Yukarı