İlk insan kim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dostum dalga mı geçiyorsun benle alim miyim ben 2. defa diyorum, aç tefsir oku!

Bir Hristiyan bir Müslüman'dan daha ahlaklı daha iyi kalpli olamaz mı? Bugün mısır yerine İspanya'da doğan insanların büyük ihtimal %95i Hristiyan olacaktı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekrardan sadece yanlış türkçe meallerini okuyarak bir sonuca ulaşan biri daha... Müslümanlar içindeki huşuya zarar vermeyeceğinden emin olduğu sürece başka bir dinden birisiyle bile evlenebilir. Lütfen yanlış meallerle karalamaya çalışmayalım. Arapça çok zengin bir dildir. Arapça okumadan hiçbir ayetin tam anlamını bilemezsiniz.

Bir Hristiyan bir Müslüman'dan daha ahlaklı daha iyi kalpli olamaz mı? Bugün mısır yerine İspanya'da doğan insanların büyük ihtimal %95i Hristiyan olacaktı.
Kimin yanıp yanmayacağını bilemiyoruz. Belki bir bakarsın müslüman olmayan bile Dünya'da işlediği iyilikler için ödüllendirilir. Ben pek alakalı değilim bu işlerle ama karışmak bana düşmez ben böyle düşünüyorum.

Sen ahlaksız bir Müslüman'ın imanlı öleceğini nereden biliyorsun? Şekarat nedir araştır derim dostum. Sen yalan söylersen, hırsızlık yaparsan, zina yaparsan, ahlaksızlık yaparsan Allah sana imanlı ölmeyi nasip eder mi sence?

Bu öyle bir şey değil :( Eğer kişi islam'ın bilinmediği bir yerde doğarsa ve islam dinini bir kere bile duymamışsa ona göre karar verilecektir mahşerde. Ancak İslam'ı duyup araştırıp müslüman olmazsa bu sefer ebedi cehenneme mahkum kalır. Eğer İslam'ı duyup araştırmazsa da aynı şekilde. İnsanlar araştırmayla yükümlüdür.

Sen ahlaksız bir Müslüman'ın imanlı öleceğini nereden biliyorsun? Şekarat nedir araştır derim dostum. Sen yalan söylersen, hırsızlık yaparsan, zina yaparsan, ahlaksızlık yaparsan Allah sana imanlı ölmeyi nasip eder mi sence?
Bu kaideyi bozmuyor dostum.
Bu öyle bir şey değil :( Eğer kişi islam'ın bilinmediği bir yerde doğarsa ve islam dinini bir kere bile duymamışsa ona göre karar verilecektir mahşerde. Ancak İslam'ı duyup araştırıp müslüman olmazsa bu sefer ebedi cehenneme mahkum kalır. Eğer İslam'ı duyup araştırmazsa da aynı şekilde. İnsanlar araştırmayla yükümlüdür.
Ee karşıda tam tersini düşünüyor?

Hocam bir Hristiyan bir Müslümandan daha hoşgörülü olabilir. Kimin cehenneme gidip gitmeyeceğini biz bilemeyiz. İnsanlar doğdukları toplumların dinlerini alıyorlar. Adam Müslümanım diyor, tamam kardeşim her akşam yatmadan önce dua ediyorsun, veya namazını kılarken belli başlı sureleri okuyorsun, eyvallah. Peki o dilinden hiç düşmeyen dualarda, ayetlerde, surelerde neyden bahsetmekte desem? kimse düzgün bir açıklama yapamaz. Allahın duasını sorgulayacak halim yok diyip geçiştirirler.
Ben duanı okuma demiyorum, okuduğun dua ne için, hangi konudan bahsetmekte bunu bil diyorum. Bir kör ve cahil müslüman vardır, birde konuyu irdeleyen ve içeriğini araştıran Müslüman vardır.

Dostum şöyle düşün.
Bir kişi hırsızlık yaptı. Bunu toplum içinde birkaç kişi gördü. Eğer hırsızlık yaptığı ortaya çıkarsa kellesi gidecek. Şahitlerden kadın olan daha merhametli davranmaz mı sence? Evet, merhametli olduğu için yalan söyleyebilir. O yüzden 2 kadın şahit tutulması emrediliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı