İnsana dair ilk kabul

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
İnsan; yeryüzündeki canlı veya cansız varlıklar arasında, değişime dair bilinçli kudrete sahip olan yegane varlıktır. Bu da ikili kıyaslamanın çeşitliliğinin, diğer varlıklarda görece daha az olması sebebiyledir. Misalen, bir aslanın öldürme sebebi; karnını doyurma ya da egemenliğine dair tehdit olarak nitelendirilebilirken, insanın öldürmeye dair sebepleri içinde, zevk bile nedenden sayılabilir. Burada insanı diğerlerinden ayıran ana unsur, karar verebilme kabiliyeti ya da tercihte bulunma yetisidir. Bu, herhangi bir düşünce ile ortadan kaldırılmaya çalışıldığı vakit; karşı olunan aslında, karar verme gücüne sahip olanın keyfi kararlarının meşrulaştırılma çabasıdır. Özde, her varlığın bir değeri mevcuttur ve tercih konusunda da en yetkili merci, insandır.

Bu, herhangi bir düşünce ile ortadan kaldırılmaya çalışıldığı vakit; karşı olunan aslında, karar verme gücüne sahip olanın keyfi kararlarının meşrulaştırılma çabasıdır.
Bu bölümü tam anlayamadım. Yanlış da anlamış olabilirim. Yanlış anlamamak için soruyorum. Açar mısın biraz?

Bu bölümü tam anlayamadım. Yanlış da anlamış olabilirim. Yanlış anlamamak için soruyorum. Açar mısın biraz?

Orayı düzgün ifade edemediğimi geç farkettim. Düzenleme imkanım da geçmişti. Olacakların, yapılacakların belirlenmiş ve değiştirilemez olduğunu düşünmek ya da iradeyi yok saymak hakkında bir eleştiriydi aslında.

Son düzenleme:
İnsan'ı diğer varlıklardan ayıran iradesi ile hükmedebilme yetisidir.Aklımızla doğruyu ve yanlışı bulabilmektir bu hayattaki amacımız.Bu dünyaya sadece zevk u sefa için gönderilmedik.Ya da temel ihtiyaçlarımız için.Bazı şeyleri anlayıp onunla muamele etmemiz gerekiyor.Yoksa iradesiz,aciz mahluklardan ne farkımız kalır.Allah doğru yolu bulabilenlerden eylesin.Amin...

İnsan'ı diğer varlıklardan ayıran iradesi ile hükmedebilme yetisidir.Aklımızla doğruyu ve yanlışı bulabilmektir bu hayattaki amacımız.Bu dünyaya sadece zevk u sefa için gönderilmedik.Ya da temel ihtiyaçlarımız için.Bazı şeyleri anlayıp onunla muamele etmemiz gerekiyor.Yoksa iradesiz,aciz mahluklardan ne farkımız kalır.Allah doğru yolu bulabilenlerden eylesin.Amin...

Zaten aciz bir varlık değil miyiz? İnançlı veya inançsız ol, evrene baktığında ne kadar aciz olduğunu görüyorsun. Bunun tartışılacak bir yanı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı