İlk kez bir satranç müsabakasına katılan birine öneri

Jukas

Picopat
Daha fazla  
Bu pazartesi okulda bir satranç müsabakası olacak, ve ben de adımı yazdırdım. İlk kez böyle bir deneyim yaşayacağım için tecrübelerinize ihtiyacım var. Büyük bilgeler, beni tecrübelerinizle aydınlatın.

Hiç bilmiyorum satranç müsabakası olcak dendi bende ismimi yazdırdım.
O zaman büyük ihtimal süresizdir ve eleme usulüdür.
Turnuvaya kadar Lichess'ten bulmacalar çözün hocam, birkaç oyun oynayın ve onların analizlerini yapın (analiz için chess.com daha iyi, günün ilk oyunu için ücretsiz detaylı analiz veriyor sonrakiler için pro istiyor. Ama prosuz da analiz edebilirsiniz. Bulmaca için lichess çünkü chess.com günlük 3 bulmaca izni veriyor lichessde sınırsız.), analiz tahtası kısmı var oradan yapabilirsiniz. Birkaç video izleyin Sabo Satranç ve Satranç TV takip ediyorum ben. O kanallar güzel oyunların analizlerini anlatıyor.
Turnuva esnasında süre varsa ve 15 üstüyse rahat rahat düşünün bence ve empati yapın çoğu hamlede mesela "ben at b4 oynayınca onun yerinde olsam ne oynardım galiba fil g4 oynardım sonra da vezir h5..." Bir de psikolojik baskı var mesela saat var rakip hamlesini yaptı ama saate basmayı unuttu o zaman sanki düşünüyormuş gibi yapın. Bir de mesela bir feda yapacaksınız sanki hata yapmış gibi bir tepki verin. Aklıma da başka taktik gelmiyor. Başarılar dilerim.

Turnuvaya kadar Lichess'ten bulmacalar çözün hocam, birkaç oyun oynayın ve onların analizlerini yapın (analiz için chess.com daha iyi, günün ilk oyunu için ücretsiz detaylı analiz veriyor sonrakiler için Pro istiyor. Ama prosuz da analiz edebilirsiniz. Bulmaca için lichess çünkü chess.com günlük 3 bulmaca izni veriyor lichessde sınırsız.), analiz tahtası kısmı var oradan yapabilirsiniz. Birkaç video izleyin Sabo Satranç ve Satranç TV takip ediyorum ben. O kanallar güzel oyunların analizlerini anlatıyor.
Turnuva esnasında süre varsa ve 15 üstüyse rahat rahat düşünün bence ve empati yapın çoğu hamlede mesela "ben at B4 oynayınca onun yerinde olsam ne oynardım galiba fil G4 oynardım sonra da vezir h5.." Bir de psikolojik baskı var mesela saat var rakip hamlesini yaptı ama saate basmayı unuttu o zaman sanki düşünüyormuş gibi yapın. Bir de mesela bir feda yapacaksınız sanki hata yapmış gibi bir tepki verin. Aklıma da başka taktik gelmiyor. Başarılar dilerim.

Teşekkür ederim.

Turnuvaya kadar Lichess'ten bulmacalar çözün hocam, birkaç oyun oynayın ve onların analizlerini yapın (analiz için chess.com daha iyi, günün ilk oyunu için ücretsiz detaylı analiz veriyor sonrakiler için Pro istiyor. Ama prosuz da analiz edebilirsiniz. Bulmaca için lichess çünkü chess.com günlük 3 bulmaca izni veriyor lichessde sınırsız.), analiz tahtası kısmı var oradan yapabilirsiniz. Birkaç video izleyin Sabo Satranç ve Satranç TV takip ediyorum ben. O kanallar güzel oyunların analizlerini anlatıyor.
Turnuva esnasında süre varsa ve 15 üstüyse rahat rahat düşünün bence ve empati yapın çoğu hamlede mesela "ben at B4 oynayınca onun yerinde olsam ne oynardım galiba fil G4 oynardım sonra da vezir h5.." Bir de psikolojik baskı var mesela saat var rakip hamlesini yaptı ama saate basmayı unuttu o zaman sanki düşünüyormuş gibi yapın. Bir de mesela bir feda yapacaksınız sanki hata yapmış gibi bir tepki verin. Aklıma da başka taktik gelmiyor. Başarılar dilerim.

Hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın önerebileceğiniz birkaç açılış var mı?

Teşekkür ederim.

Hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın önerebileceğiniz birkaç açılış var mı?
Valla ben kendi kendime bir açılış buldum bilmem gerçekten ismi var mı ama hep onunla oynuyorum alıştım bir türlü bırakamıyorum. Ama kötü değil. Beyazsam:
E4, At F3, At C3, Fil C4
Bu tarz e4 ile başlayan açılışlar tercih etmenizi tavsiye ederim (siyahsa e5).

Bir de açılışı her zaman aynı olacak diye bir şey yok rakibin ne oynadığına göre değişir mesela e4 oynadın rakip d5 oynadı burada at f3 oynamam ben piyon tehditte. Ya savunmak için başka bir piyon getiririm ya da alırım o piyonu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı