Satranca yeni başlayacak birine öneri

Merhaba satranç oynamaya karar verdim ki bu aralar çok popüler. Ben de neden denemeyeyim dedim. Açılış, tuzak vb. şeyler önerebilir misiniz?

Daha yeni öğreniyorsanız önce bir miktar oynayın, genel olarak kendiniz bir oyunu görün, kendi mantığınızı kullanın, en azından birkaç oyun kazanın kendi seviyenizdeki insanlarla oynayarak bence.

Ondan sonra internette taktik ve açılışlarla ilgili tonla içerik bulabilirsiniz. Doğrudan ezbere açılış veya tuzaklar taktikler uygulamak hiçbir katkı sağlamaz sizi tembelleştirir.

Şunu açık olarak söyleyeyim ben ortaokulda başladım, kendim kafamı patlatıp oynadığım ve rakibimi kendi taktiklerimle tuzaklarımla yendiğimde aldığım zevk çok başkaydı.

Satranç ve benzeri oyunların güzelliği deneyerek, yenerek yenilerek tecrübe kazanmaktır.

Kendiniz bazı yöntemler deneyecek, başarılı olmadığını görünce bir sonraki oyunda farklı bir şey deneyeceksiniz.

Bu şekilde bence yeni öğrenen biri şöyle 200-300 oyun oynamalı (hatta daha fazla) daha sonra birkaç temel taktik öğrenerek yola devam edersiniz, sonra bazı açılışlar tuzaklar vs vs .. Ama oyunun genel mantığını kendiniz önce oynayarak deneyerek kapmaya çalışın.

Hocam satranç çok keyiflidir, ben de sürekli oynarım ve tavsiye ederim size de.

@SatrancMedya
Ben bu kanalı severek takip ediyorum. Güzel analizler yapıyorlar ve eski ustaların maçlarını yayınlayıp analiz yapıyorlar. Tavsiye ederim. Bunun gibi daha bir çok kanal var.

lichess
Bu sitede de güzel bulmacalar falan var ve online olarakta oynayabilirsiniz, ayrıca online oynanan oyunları da izleyebilirsiniz.
Rank sistemi olduğu için yüksek seviye insanları izleyebilirsiniz. Tabi hemen bunu yapmanızı tavsiye etmem. Önce biraz neyin ne olduğunu öğrenin ondan sonra yüksek seviye insanları izlemeniz daha sağlıklı olur.

Açılışlar önemlidir ve sadece bununla ilgili bile eğitimler mevcut. Stratejinizi kurarken karşı hamleler de önemlidir sonuçta. Özellikle başlangıçta bu hamlelerin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Rakibe hem engel olmalı hem de kazanmak için taşlarınızı doğru konumlandırmalısınız.
Ayrıca;
Bir kaç açılış
Türkiye Satranç Federasyonu Eğitim Serisi

Şimdiden iyi oyunlar. :)

Geri
Yukarı