İmamhatip ortaokuluna gitmek

Müfredattan ve eğitimden zerre haberi olmayanların yazdığı boş beleş yorumlar yine dolmuş konuya.

Bak güzel arkadaşım. İmam hatip ortaokulları ve liselerinde temel derslerin sayısı normal okullara göre az değildir. Dini dersler Müzik, Resim, Beden gibi derslerden kısılarak/kaldırılarak eklenir. Aldığın sayısal ve sözel eğitim aynıdır.

Aynı şekilde normal lise veya ortaokul ile imam hatip lisesi veya ortaokulunun kitabı aynıdır. Sadece din derslerinin kitaplarında farklılık mevcut. Nitelikli imam hatip liselerinin kitapları ise zaten fen liseleri ile aynı.

Özetle, ortaokul seviyesi için hiçbir fark yok normal okul ile. Aksine sınıftaki öğrenci sayısı azlığı nedeniyle avantajlı bile diyebiliriz. Öğrenciler ile öğretmenler böylece daha iyi ilgilenebilir, öğrenciler okul kalabalık olmayacağı için daha iyi arkadaşlıklar kurabilir.

Lütfen, bir okul türünün eğitimini eleştirirken açın bakanlığın web sitesini bakın ne yazıyor.
Din köleliği öğretiyorlar mı?

Zamanında ateist olmama rağmen 1 yıl kendi isteğimle gidip okumuştum. Bağnaz aileler tarafından çocuklar genelde baskıyla gittikleri için çoğu gerçek dindar bile değil. Okul arka bahçesinde seks yapan mı dersin, rakı getiren mi dersin. Asıl olay imam hatipte.

Zamanında ateist olmama rağmen 1 yıl kendi isteğimle gidip okumuştum. Bağnaz aileler tarafından çocuklar genelde baskıyla gittikleri için çoğu gerçek dindar bile değil. Okul arka bahçesinde seks yapan mı dersin, rakı getiren mi dersin. Asıl olay imam hatipte.

Hala öyle mi düzelmiştir diyordum :(.

Ben de kitaplardan bahsediyorum. Kitaplarda din köleliği öğretiyorlar mı?

İmam hatipler kadar boş bir okul çeşidi görmedim.
Dindar bir nesil yetiştirmeye çalışıyorlar. Arapça öğretip Kur'an okutuyorlar, bunlar ağırlıklı. Matematik, fen, coğrafya vs. arka planda. Müslümanlara özgü değil, Hristiyanlarda da var, Katolik okulu diye geçiyor.

Ben de kitaplardan mı bahsediyorum? Kitaplarda din köleliği öğretiyorlar mı?

İmam hatipler kadar boş bir okul çeşidi görmedim.
Ben de diyorum ki, kitaplarda ne yazıyorsa öğretmen de onu öğretiyor. Sayısal derslerin yıllık planları da aynı.

Sırf dini şeyleri sevmiyorsunuz diye sağdan soldan duyduklarınızla yazmayın. Konu sahibi arkadaşın ailesi kardeşini imam hatibe göndermeyi düşündüğüne göre zaten çocuğun din eğitimi alması aileye göre sorun değil. Yani aynı şeyleri yazıp yazıp durmayın hepiniz, anladık.

Bu durumda eğitimi hakkında yorum yapmak lazım, din eğitiminin nasıl verildiği ile ilgili değil.

Dindar bir nesil yetiştirmeye çalışıyorlar. Arapça öğretip Kur'an okutuyorlar, bunlar ağırlıklı. Matematik, fen, coğrafya arka planda. Müslümanlara özgü değil, Hristiyanlarda da var, Katolik okulu diye geçiyor.
Amaç belli değil mi? Ülkeyi yavaşça Suudi Arabistan'a çeviriyorlar.

Geri
Yukarı