İnancınızı Kaybettiğinizde Neler Hissettiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha sen söylediğin şeylerde hata buluyorsun, elin başkanı, "Enstein'i" hata yapıyor, bundan 1400 1500 yıl önce yazılan kitap hata yapmıyor.

Derken? Mesela bana göre karınızı dövebilirsiniz demesi bir hata. Peygamber'in cinsel hayatından bahsetmesi hata. Dünyanın küre olduğuna dair de bir bilgi yok ki bazı ayetlere bakarsak düz olduğunu bile ima ediyor.

Madem hatasız bir kitap var o zaman neden bu kitaba inanan bütün ülkeler sefalet içinde? Matematiksel olarak mükemmel diyorsunuz. O zaman neden matematik konusunda en ileri ülkeler şu anda batı ülkeleri?

Neyse, bu konu çok su götürür. Konu sahibi "İnancı devam eden varsa yazmasın" demesine rağmen konuyu okumamışsınız sanırım.

Ben ana konuyu cevaplayayım.

İnancınızı kaybettiğinizde neler hissettiniz?

Özgür ve korkusuz. Bana göre çoğu inancın temelinde cehennem korkusu yatar. Tabii ki cennette vaat edilen şarap ve kadınlardan vazgeçmek kolay olmadı ama hey, dünyada da var zaten onlar :)

Çocukluğunuzdan beri doğru kabul ettiğiniz bir şeye artık inanmamak nasıl hissettirdi?

Bir defa ülke dışına çıkarsanız dünyanın sadece sizin ülkeniz ve sizin dininizden ibaret olmadığını anlarsınız. Din tamamen doğduğunuz yere bağlıdır. ABD'de doğarsanız Hristiyan, Türkiye'de doğarsanız Müslüman, Hindistan'da doğarsanız ineklerin kutsal olduğuna inanan Hindu olursunuz. Çalıştırın saksıyı biraz. Yok ben yine araştırır İslam'a dönerdim diyorsanız da külliyen yalan. Öyle olsa bütün dünya Müslüman olurdu. Ama dünyada şu an en çok artan şey tanrıtanımazlık.

İnancınızı kaybettikten sonra oluşan içinizdeki boşluğu neyle doldurdunuz?

Hayat, bilim, teknoloji, kitaplar...

Ben inancımı kaybettiğimde büyük bir hüsrana uğradım ve kısa süreli olarak hayattan ümidi kestim. Ancak sonradan içimdeki boşluğu iyi bir insan olmakla, âhlaklı olmakla ve kimseye zarar vermemenin verdiği vicdanî rahatlamayla doldurdum.

Eğer bir tanrı varsa ve cennetine beni koymayacaksa koymasın zaten. Hayatım insanlara iyilik yaparak, sorularını cevaplayarak, sorunlarını çözerek geçti. Her daim iyi bir insan olmaya çalıştım. Buna rağmen gönderdiği yazıları mantıksız bulduğum için beni yakacaksa yaksın. Arkadaşım Gökhan'ın dediği gibi: Charles Robert Darwin ile yanmak bizim için bir şereftir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı