İngilizce anlıyorum ama düzgün konuşamıyorum

omrvxz

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Doğuştan mıdır bilmem de İngilizce telaffuz ve diğer şeylerim orta seviyelerde galiba. Anlıyorum ama pratik yapmadığım için düzgün cümleler kuramıyorum çok sınırlı oluyor genelde ve bugün de sırf bu yüzden utanç duyacağım bir şey yaşadım. Hiç hazır olmadığım bir vakitte yanıma fransız bir aile yaklaşmıştı ve İngilizce konuşup nerede tema parkı bulabileceğini soruyordu. O an ki heyecanım ile düzgün laflar edemedim bile. Bu durum sonrasında pratiğimi geliştirmek istedim. Yapmam gereken şeyler veya önerileriniz nelerdir?

Doğuştan mıdır bilmem de İngilizce telaffuz ve diğer şeylerim orta seviyelerde galiba. Anlıyorum ama pratik yapmadığım için düzgün cümleler kuramıyorum çok sınırlı oluyor genelde ve bugün de sırf bu yüzden utanç duyacağım bir şey yaşadım. Hiç hazır olmadığım bir vakitte yanıma fransız bir aile yaklaşmıştı ve İngilizce konuşup nerede tema parkı bulabileceğini soruyordu. O an ki heyecanım ile düzgün laflar edemedim bile. Bu durum sonrasında pratiğimi geliştirmek istedim. Yapmam gereken şeyler veya önerileriniz nelerdir?

Telaffuz uygulamaları var onları kullanabilirsin. Cambly tarzı uygulamalarda ana dili İngilizce olanlar ile konuşabilirsin.

düz camblye giriş yap, ben camblyden eğitim gördüm cidden çok farkediyor

Anadili İngilizce olan veya çok iyi İngilizce bilen biri ile pratik yapmak en iyi ve temiz çözümdür. Böyle imkan yakalamak da zor tabii. Dil öğrenme uygulamalarından, veya bir arkadaşınıza veya aile bireyinize karşı konuşarak hem pratik yapabilirsiniz hem de heyecanınızı yenmenize yardımcı olur. Tabii ki hiçbiri İngilizce bilen biri ile karşılıklı konuşmak kadar verimli olmayacaktır.

Bende anlamıyorum ama konuşabiliyorum.😶

İlk başta grammara dikkat etmeye gerek yok. Pratik için nasıl rahat ediyorsan kurallara çok takılmadan konuşabilirsin. Ben adam akıllı reading çalışmanın speakinge çok faydasını gördüm. Cümle yapılarına aşina olmanın yanında hafif sesli bir şekilde paragrafı okuman da telaffuz anlamında seni geliştiriyor. Kendi kendine gündelik bir olayı 3-4 cümle de olsa yorumlamak yine fayda edecektir. Kelime bilgisi de çok önemli. İlla Cambly tarzı programlara gerek yok bence.

Benim yazdığım:

Markdown (GitHub flavored):
Firstly, let me tell you what i do for improving my english skill;
1. Make mistake and welcome yourself with that because it's simple, you can't learn anything without making mistake. Also you saw me, maybe i am making mistake with grammer but never give up to learn my mistakes.

2. Use english everywere; Phone, forum, social media, news, anything you love about to learn etc.

3. Talk with yourself but carefully with mistakes. You need to learn are you talk true. This is really helpful for who haven't native speaker friend.

4. Use translate but don't trust totally.

Translate ile düzeltilen grammer:

Markdown (GitHub flavored):
First of all, let me tell you what I have done to improve my English ability;
1. Make mistakes and face yourself with it because it is simple, you can not learn anything without making mistakes. You've also seen me, maybe I make mistakes about grammar but I never give up to learn my mistakes.
2. Use English everywhere; Phone, forum, social media, news, everything you love to learn, etc.
3. Talk to yourself, but talk carefully about mistakes. You have to find out if you're speaking correctly. This is really useful for those who do not have friends who are native English speakers.
4. Use Translate, but don't rely on it completely.

Neredeyse kaç senedir İngilizce görüyorum ama son 1 senedir İngilizce ile yatıp kalkıyorum diyebilirim çünkü öğrenmek istediğim tüm bilgiler İngilizce. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki konuşmak, yazmanın aynı şey olduğunu düşünüyorum çünkü ne zaman İngilizce yazı yazsam aklımda hep İngilizce düşünüyorum ve bir nevi konuşmuş oluyoruz. Gördüğün gibi çok fazla grammer hatam var ve zamanla öğreniyorum ama uzun süredir gidip grammer çalışmadan çok şey öğrendim. Tabii ki grammer da çalışacağım ama önce biraz cümle öğrenmeye odaklandım ki çoğu İngilizce bilenin söylediği öneri de buydu.

Çünkü konuşmuyorsun dinliyorsun. Oyunlardan dizi-filmlerden öğrendiğin İngilizceyle anlamanı geliştirebilirsin konuşmanı konuşarak geliştirirsin.

Geri
Yukarı