Çözüldü İngilizcede do fiili nasıl kullanılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kenan360

Decapat
Arkadaşlar neden S takısı gelir biliyorum, do neden do, does neden does biliyorum ama bu fiilin nasıl kullanıldığını bir türlü anlamıyorum. Videolar izliyorum ama yok anlamıyorum. Ben internete "simple present tense test" diye aratarak bir siteye girdim, o sitede birkaç soru bırakacağım, kafadan salladım doğrusu şık çıkana kadar. Bana anlatır mısınız bu sorularda neden do kullanılmış? Evde kendim çalışıyorum, farklı konulara geçeceğim gramer çalışacağım ama bunu anlamadan geçmek istemiyorum.
Doesn't ve don't bu ikisi neden farklı biliyorum ne anlama geldiğini de biliyorum onu da belirteyim.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    16,9 KB · Görüntüleme: 110
  • Ekran Görüntüsü (11).png
    Ekran Görüntüsü (11).png
    12,9 KB · Görüntüleme: 85
  • Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    15,2 KB · Görüntüleme: 67
  • Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    14 KB · Görüntüleme: 119
Çözüm
@kenan360 Şimdi Do fiili geniş zaman için kullandığımız bir yardımcı fiil. Geniş zamanın 2 tane hali var. Bir tanesi durum belirtmek vs. için kullanılan geniş zaman. Burada yardımcı fiilimiz Be'dir ve öznelere göre çekimlenir i am/he she it is/you we they are olarak. I am happy dediğimiz zaman bir durum belirtiyoruz ve yardımcı fiilimiz do değil be oluyor. Verb yani fiil kullanacaksak bu sefer yardımcı fiilimiz Do oluyor. He She It'de -es takısı gelir, diğer özneler için yalın kullanılır. You (do) play football dediğim zaman sen futbol oynarsın diyorum değil mi, ancak olumlu cümlelerde bu do yardımcı fiilini belirtmiyorum. Do yardımcı fiili, sadece olumsuz ve soru cümlelerinde görünür. Olumlu cümlelerde Do fiili vardır, ancak görünmezdir diyebilirim kısaca.

Cümleleri olumsuz yapmak için Not kelimesine ihtiyacımız var. Do not ve does not olarak olumsuz yapıyoruz geniş zamanda. Ancak İngilizler bunu kısaltıp don't veya doesn't olarak söylemeyi uygun görmüş. Kulağa da daha hoş geliyor zaten.

Geçmiş zaman da geniş zamanın aynısı. Yine 2 hal var. Durum belirteceksek Be fiilinin ikinci hali i he she it was/you we they were kullanıyoruz. Fiil kullanacaksak Do fiilinin ikinci hali olan Did kullanıyoruz. Yine o görünmez, görünür olayları bunun için de geçerli. Henüz daha geçmiş zamana bakmamışsın galiba ama kafan karışmasın diye bu bilgiyi vermek istedim.
@kenan360 Şimdi Do fiili geniş zaman için kullandığımız bir yardımcı fiil. Geniş zamanın 2 tane hali var. Bir tanesi durum belirtmek vs. için kullanılan geniş zaman. Burada yardımcı fiilimiz Be'dir ve öznelere göre çekimlenir i am/he she it is/you we they are olarak. I am happy dediğimiz zaman bir durum belirtiyoruz ve yardımcı fiilimiz do değil be oluyor. Verb yani fiil kullanacaksak bu sefer yardımcı fiilimiz Do oluyor. He She It'de -es takısı gelir, diğer özneler için yalın kullanılır. You (do) play football dediğim zaman sen futbol oynarsın diyorum değil mi, ancak olumlu cümlelerde bu do yardımcı fiilini belirtmiyorum. Do yardımcı fiili, sadece olumsuz ve soru cümlelerinde görünür. Olumlu cümlelerde Do fiili vardır, ancak görünmezdir diyebilirim kısaca.

Cümleleri olumsuz yapmak için Not kelimesine ihtiyacımız var. Do not ve does not olarak olumsuz yapıyoruz geniş zamanda. Ancak İngilizler bunu kısaltıp don't veya doesn't olarak söylemeyi uygun görmüş. Kulağa da daha hoş geliyor zaten.

Geçmiş zaman da geniş zamanın aynısı. Yine 2 hal var. Durum belirteceksek Be fiilinin ikinci hali i he she it was/you we they were kullanıyoruz. Fiil kullanacaksak Do fiilinin ikinci hali olan Did kullanıyoruz. Yine o görünmez, görünür olayları bunun için de geçerli. Henüz daha geçmiş zamana bakmamışsın galiba ama kafan karışmasın diye bu bilgiyi vermek istedim.

Çözüm

Cümleleri olumsuz yapmak için Not kelimesine ihtiyacımız var. Do not ve does not olarak olumsuz yapıyoruz geniş zamanda. Ancak İngiliz'ler bunu kısaltıp don't veya doesn't olarak söylemeyi uygun görmüş. Kulağa da daha hoş geliyor zaten.

Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı