İngilizcede Türkçe karşılığı olmayan kelimeler nasıl öğrenilir?

Anunswin

Hectopat
Arkadaşlar elimden geldiğince her an bünyeme yeni kelimeler katmaya çalışıyorum fakat çoğu kelimesinin Türkçede karşılığı olmadığı için çok zorlanıyorum. Bu yüzden İngilizceyi ileri seviye de bilen biri bana yardımcı olabilir mi? Bu tarz kelimeleri nasıl öğreneceğim? Kelimenin anlamına bakarken bile anlamını bilmediğim kelimeler çıkıyor. Ben öğrenerek ilerlemek istiyorum, ezberleyerek değil. Allah'ın izniyle seneye ABD'ye kuzenimin yanına gideceğim. Orada İngilizce konuşabilmem lazım ama şu anki kelime haznem 1000-1500 yani yeterli değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin kelime bilginiz düzeyinde karşılığını bulamayacağınız fazla kelime olmaması lazım. Kelimelerden örnek verirseniz daha rahat açıklayabilirim.

Anlamları görmek için Tureng de Sesli Sözlük de kullanabilirsiniz.

Birden fazla dili C2 seviyesinde konuşabiliyorum ve dil üzerine eğitim aldım. Size birkaç tavsiye verebilirim.

Her dil, kendi diliniz gibi işlemiyor. Aslında dil öğreniminde sürekli olarak çeviri yapmaktan ve kendi dilinizdeki karşılığını hatırlamaktan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Sadece çeviriler ile kelime öğrendiğiniz zaman o kelimeyi ne zaman ve nasıl kullanılacağınızı bilmeniz çok zor. Buna, "être" ve "avoir" gibi fiiller örnek olabilir. Bu yüzden, kelimeleri kullanarak ve gerçekten anlayarak öğrenmelisiniz. Bir kelimeyi duyduğunuzda aklınıza çevirisi değil de kelimenin anlatmak istediği gelmeli. Sonuçta Türkçe konuşurken kelimelerin başka dildeki karşılıklarını düşünmüyorsunuz. Ayrıca, örnek cümleleri de gördüğünüzde işiniz kolaylaşacaktır. A1 ve A2 seviyesinde bile anlamları çıkarabilecek kadar bilginiz olabiliyor. 1000-1500 kelime bilmeniz kötü sayılmaz. İngilizce sözlüklerden anlamlarını kontrol ederken zorlanıyorsanız dil öğrenenler için hazırlanmış sözlüklere bakabilirsiniz. Sözlüğünüzde ilgili kelime yoksa da Merriam Webster gibi sözlüklere bakabilirsiniz. Wiktionary sitesinde de güzel tanımlar olabiliyor. Anlamadığınız bir şey üzerinde çok fazla zaman harcayacağınızı fark ederseniz daha sonra dönüp yeniden kontrol edebilirsiniz. Daha sonra yeterli bilginiz olacağından ve belki de sadece gramer eksiğiniz olduğundan anlayamadığınız konuyu anlayabileceğinizden dolayı, bu tarz kelimeleri not edebilirsiniz. Öncelikle çok sık kullanılan ve her gün denk geldiğiniz kelimelere bakmanızı öneririm, ilk gününüzde hücreler veya motorlar hakkında ilginç kelimeler bilmenize gerek yok.

Size önerebileceğim sözlükler:

Son düzenleme:

Geri
Yukarı