İngiltere'ye taşınmak

İngilterede 1 aylığına bulunmuştum, muazzam bir ülke. 5 senedir yurtdışında yaşıyorum vermek istediğim tavsiye ve söyleyeceğim naçizane bir kaç şey var.

1- Dayınlarla aran gerçekten iyi mi? Oraya gidersen uzun süre onlarla mı kalacaksın?

Eğer ailen dayınlardan ötürü gitme derse kesinlikle onlara kulak ver. Ya da dayınlarla baştan anlaşırsın, kendini toparlayana kadar 3 - 4 ay onlarda kalır toparlandıktan sonra ayrı oda kiralarsın.

2- İyi bir mesleğin var mı? Bunu para için yazmıyorum, oturum vatandaşlık gibi işler için mesleğinin ne olduğu önemli, ingilterenin göçmenlik şartlarını tam bilmiyorum ama batı ülkeleri birbirine yakın bu konularda. Mesleğin yoksa eline almadan gitme. Ha ama ordaki üniversitenin masraflarını karşılayabilirim orda meslek edinirim dersen o başka.

3- Gidersen büyük ihtimalle ilk başta Türklerin mekanında çalışacaksın bir an önce mümkünse batılıların işlettiği - sahip olduğu bir iş yerine geçmeye çalış. Bangladeşli, hintli, arap, türk vs. iş yerlerinden uzak durmaya çalış. Yeni geleni özellikle öğrenciyse sömürüyorlar. Bu biraz da şans işi, yüzde yüz hepsi kötü diyemem, girdiğin yer iyi de çıkabilir ama genelde öyle olmuyor.

4- Kesinlikle ve kesinlikle göçmenlik şartlarını iyice araştır ona göre hazırlık yap, okuyacağın bölümü ona göre seç.

5- Tanıdık yoksa evlenir de kalırım diye düşünme, bu kesinlikle şans işi. Benim 3 arkadaşım oturum almak için evlenecek birini arıyorlardı bulamadılar hepsi geri döndü. Başka bir abimin mesleği sayesinde patronu sponsor olacak yani evlenmeye ihtiyacı yok ama o da aramadığı halde vatandaş bir Türkle sevgili oldu :D.

Sorun varsa pm atabilirsin yardımcı olmaya çalışırım.

İngilterede 1 aylığına bulunmuştum, muazzam bir ülke. 5 senedir yurtdışında yaşıyorum vermek istediğim tavsiye ve söyleyeceğim naçizane bir kaç şey var.

1- Dayınlarla aran gerçekten iyi mi? Oraya gidersen uzun süre onlarla mı kalacaksın?

Eğer ailen dayınlardan ötürü gitme derse kesinlikle onlara kulak ver. Ya da dayınlarla baştan anlaşırsın, kendini toparlayana kadar 3 - 4 ay onlarda kalır toparlandıktan sonra ayrı oda kiralarsın.

2- İyi bir mesleğin var mı? Bunu para için yazmıyorum, oturum vatandaşlık gibi işler için mesleğinin ne olduğu önemli, ingilterenin göçmenlik şartlarını tam bilmiyorum ama batı ülkeleri birbirine yakın bu konularda. Mesleğin yoksa eline almadan gitme. Ha ama ordaki üniversitenin masraflarını karşılayabilirim orda meslek edinirim dersen o başka.

3- Gidersen büyük ihtimalle ilk başta Türklerin mekanında çalışacaksın bir an önce mümkünse batılıların işlettiği - sahip olduğu bir iş yerine geçmeye çalış. Bangladeşli, hintli, arap, türk vs. iş yerlerinden uzak durmaya çalış. Yeni geleni özellikle öğrenciyse sömürüyorlar. Bu biraz da şans işi, yüzde yüz hepsi kötü diyemem, girdiğin yer iyi de çıkabilir ama genelde öyle olmuyor.

4- Kesinlikle ve kesinlikle göçmenlik şartlarını iyice araştır ona göre hazırlık yap, okuyacağın bölümü ona göre seç.

5- Tanıdık yoksa evlenir de kalırım diye düşünme, bu kesinlikle şans işi. Benim 3 arkadaşım oturum almak için evlenecek birini arıyorlardı bulamadılar hepsi geri döndü. Başka bir abimin mesleği sayesinde patronu sponsor olacak yani evlenmeye ihtiyacı yok ama o da aramadığı halde vatandaş bir Türkle sevgili oldu :D.

Sorun varsa pm atabilirsin yardımcı olmaya çalışırım.
Hocam siz hangi şehirde yaşamıştınız? Londra'yı önerir misiniz? Cok pahalı ve suç oranlarının yüksek olduğu söyleniyor. Yani şehir tavsiyeniz ne olurdur home-office çalışan birisi için (bilgisayar muhendisliği-freelance)?

İngiltere'de 1 aylığına bulunmuştum, muazzam bir ülke. 5 senedir yurtdışında yaşıyorum vermek istediğim tavsiye ve söyleyeceğim naçizane birkaç şey var.

2- Iyi bir mesleğin var mı? Bunu para için yazmıyorum, oturum vatandaşlık gibi işler için mesleğinin ne olduğu önemli, İngiltere'nin göçmenlik şartlarını tam bilmiyorum ama batı ülkeleri birbirine yakın bu konularda. Mesleğin yoksa eline almadan gitme. Ha ama oradaki üniversitenin masraflarını karşılayabilirim orada meslek edinirim dersen o başka.

3- Gidersen büyük ihtimalle ilk başta türklerin mekanında çalışacaksın bir an önce mümkünse batılıların işlettiği - sahip olduğu bir iş yerine geçmeye çalış. Bangladeş'li, hintli, Arap, Türk vs. iş yerlerinden uzak durmaya çalış. Yeni geleni özellikle öğrenciyse sömürüyorlar. Bu biraz da şans işi, yüzde yüz hepsi kötü diyemem, girdiğin yer iyi de çıkabilir ama genelde öyle olmuyor.

5- Tanıdık yoksa evlenir de kalırım diye düşünme, bu kesinlikle şans işi. Benim 3 arkadaşım oturum almak için evlenecek birini arıyorlardı bulamadılar hepsi geri döndü. Başka bir abimin mesleği sayesinde patronu sponsor olacak yani evlenmeye ihtiyacı yok ama o da aramadığı halde vatandaş bir türkle sevgili oldu :D.

Sorun varsa PM atabilirsin yardımcı olmaya çalışırım.

Dayımlarla aram iyi mesleğim yok 10.sınıf okuyorum.

Hocam siz hangi şehirde yaşamıştınız? Londra'yı önerir misiniz? Cok pahalı ve suç oranlarının yüksek olduğu söyleniyor. Yani şehir tavsiyeniz ne olurdur home-office çalışan birisi için (bilgisayar muhendisliği-freelance)?

Hocam yazdığım gibi 1 ay kaldım orda. Londradaydım. Lisedeyken yurtdışı projesi oldu, şanslıydım gidebildim. Açıkçası tamamen bilmediğim bir yer için bir şey yazmak istemem, çünkü orda çalışmadım etmedim. Biraz pahalı evet ama çalışıldığı sürece çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Suç oranı hakkında pek bir şey bilmiyorum ama biz bir sıkıntı yaşamadık, gecenin 3'ünde kızlarla sokaklarda geziyorduk. Uyuşturucu soranlar oldu bir kaç defa. Terslemeden yok diyince gidiyorlardı.

@baran361

Ben de akrabamla aram iyi zannediyordum da gelince işler öyle olmuyor işte :D Mesleğin yoksa dediğim gibi ordaki oturum şartlarını iyice araştır, orada üniversitenin parasını karşılayabilirsen oturuma yönelik bir meslek oku.

Hocam yazdığım gibi 1 ay kaldım orada. Londradaydım. Lisedeyken yurt dışı projesi oldu, şanslıydım gidebildim. Açıkçası tamamen bilmediğim bir yer için bir şey yazmak istemem, çünkü orada çalışmadım etmedim. Biraz pahalı evet ama çalışıldığı sürece çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Suç oranı hakkında pek bir şey bilmiyorum ama biz bir sıkıntı yaşamadık, gecenin 3'ünde kızlarla sokaklarda geziyorduk. Uyuşturucu soranlar oldu birkaç defa. Terslemeden yok deyince gidiyorlardı.

Abi benim dayımların yerinde çalışabilirim diye düşünüyorum. Çalışma yerlerinin üstünde de genelde küçük daireler oluyor. Ben gidersem okuyamam sanırım. Çünkü ingilizcem iyi ancak öyle okuyacak gibi falan da değil.

Abi benim dayımların yerinde çalışabilirim diye düşünüyorum. Çalışma yerlerinin üstünde de genelde küçük daireler oluyor. Ben gidersem okuyamam sanırım. Çünkü ingilizcem iyi ancak öyle okuyacak gibi falan da değil.

İngilizceden korkma, öğrenilir gayet de rahat okursun kendin bile şaşırırsın. Şimdiden başla ingilizce çalışmaya sana çok yararı olacak göreceksin. Günde yarım saat bile çalışsan çok fayda ediyor. Bizzat kendim yaptım Sydneye gelmeden önce. Malesef dayına fazla güvenme oturum izni konusunu için diyorum. Yardım etmek isteseler de bir yerden sonra ellerinden bir şey gelmeyebilir. Mutlaka git gör deneyim et ama orada kalabiliyorsan da kal, oturum alamadıktan sonra pek anlam ifade etmiyor. 5-6 yılını boşa harcayanları çok gördüm ben. Yurtdışına 10 kişi gidiyorsa 3 kişi kalabiliyor kalamayanların hikayesini pek duyamazsın. Bizzat gördüğüm deneyimlediğim için söylüyorum dostum.

Geri
Yukarı