İnsan bilmediklerinden hep korkar mı?

Bilmediği şeyden korkmayan hayvan görmedim, okumadım ve duymadım. İnsanoğlu da bilinç düzeyi yüksek bir hayvandır. Bu tartışmaya açık değil.

Beynimizin ilkel lobu "amigdala" yüzünden bu gerçekleşiyor. İç güdüsel davranışlarımızın merkezi burası.

Eğer bilmediği şeyden korkmadığını söyleyen varsa kesinlikle yanılıyor. Mesela karşınıza bir anda uzaylı dikilse büyük ihtimal korkmazsınız. Çünkü hiçbir gerçek bilginiz olmasa da, haricen bildiklerinizin gerçekliğinden şüphe etseniz bile bu kırıntılar ufakta olsa bildiğinize dair inanç yaratır. Haliyle %100 yabancılık çekmediğiniz için korkmazsınız.

Sizi şaka niyetine korkutan arkadaşlarınız olmuştur. Sizi korkutanın arkadaşınız olduğunu sonradan fark edersiniz. Ancak o ilk anlarda beyninize gelen uyarıları beyniniz işleyerek zaman kaybetmez. Savaş ya da kaç güdüsü amigdala tarafından değerlendirmeye alınmadan devreye sokulur. O sırada zarar görme olasılığı varsa veya zarar görmekte iseniz alarm zilleri çalmaya devam eder. Bu süreçte iç güdülerinizle hareket edersiniz. Sizi çocukken ilk kez köpek kovaladığında neler olduğunu hatırlayın. Bu süreçte zarar göremüyor ve zarar görme olasılığınız devam etmiyor ise, yani arkadaşınız kahkaha atmaya başladığında bile içinizde korkuyu hissetmeye bir süre daha devam edersiniz. Hatta sizde gülmeye başlasanız bile bu korku aniden kesilmez. O sırada beyniniz durumu incelemek için işleme almıştır ve işlem devam ediyordur.

Bilmediklerinden de, bilmeye de korkar insanoğlu. Biraz klişe olacak ama "Cahillik mutluluktur." denilmiş. Mesela moralim bozuluyor diye haber okumayı ve Facebook, Twitter gibi ortamlarda takılmayı bıraktım. Çünkü bilmek istemediğim şeyleri görüyordum ve moralim bozuluyordu. Şimdi bu durumda ne oluyor? Altyapım olmuyor, kendimi o konuda kandırıyorum, sorumluluklarımdan kaçıyorum ve sonuç olarak da elbette korkuyorum.

Özetle birileri çıkıyor, "Neden şimşek diye bir şey var?" diye soruyor, birileri de "Amaaaan boş ver, ben hayatımdan bu şekilde memnunum, bırakayım başkası düşünsün bu konuları." diyor. Şimdi bilen mi, yoksa bilmeyen mi daha mutludur? Cahil bir insanın çıkıp da, "Ben mutsuzum, hayatımdan şikayetçiyim, dur bazı şeyleri değiştirmeye çalışayım." dediğini duydunuz mu? Ben duymadım. Ha tabii cahil insan çoğu yerde rezillik içinde yüzer ama gecenin sonunda başını yastığa koyduğunda düşünen mi, yoksa cahil mi mutludur, ona dikkat çekmek istiyorum ben. :)

Olay kendimizi kandırmak ya, bunu da sanırım hep yapacağız.

378208

Doğru bir tespit. Tersinde bakarsak, geleceği öngöremediğimiz bir durumdan rahatsız oluruz. Rahatsızlık düzeyi artar ise bu korkuya dönebilir.

Soru açık ve basit. Neden insan anlayamadığı şeyden korkar? Yapay zeka, bilim, gelişim, ilerleme, robotsal üretim vs. daha tam olarak hayata geçmemesine rağmen insanoğlu bunlardan bu kadar korkuyor?
Korkmak öğrenilen bir şeydir. Küçük yaşlarda çocukların korkusuzca prize dokunmaya çalıştığını falan görürsünüz. Çünkü onun zararlı olup olmadığını bilmiyorsunuz. Sonradan etrafınızdaki kişiler sayesinde tehlikeli olduğunu anlarsınız. Ve büyüdükçe bir şeyin tehlikeli olabileceğini veya olmayacağını tahmin edebilirsiniz. Aslında biz de şu an bunu yapıyoruz. Önceden teknoloji geliştirilirken korkumuz yoktu. Çünkü bilmiyorduk. Ancak şu an yavaş yavaş tehlikeli olabileceğini anlıyoruz, ve tahmin yürütüyoruz. Şu an kimisi için tehlikeli kimisi için hiç bir sakınca yok. Yani tahmin aşamasındayız.

Korkmak öğrenilen bir şeydir.
Tamam benim buna itirazım yok zaten. Ama benim asıl sormak istediğim mantığının yetmediği şeyden illa korkmak mı gerekir? Yani neden onu öğrenmeye çalışmak yerine direkt korku hissine kapılıyor insan denen canlı. Sadece kendisinden daha güçlü olduğu algısına kapıldığı için mi yani?

Tamam benim buna itirazım yok zaten. Ama benim asıl sormak istediğim mantığının yetmediği şeyden illa korkmak mı gerekir? Yani neden onu öğrenmeye çalışmak yerine direkt korku hissine kapılıyor insan denen canlı. Sadece kendisinden daha güçlü olduğu algısına kapıldığı için mi yani?
Bence tamamiyle içgüdü.

Hayatta kalma içgüdüsü. Bilmediğin şeyin sana zarar verip vermeyeceğini de bilmiyorsun. Mantıklı düşünmeden önce aniden hamle yaparak kendini korumaya alıyorsun. Korkarak hamle önceliğini ele geçirip tehlikeden kaçınıyorsun. Artık DNA'larımızda genetik kodlama mıdır nedir bilmiyorum. Evrimsel süreç işte...

İnsanların geleceğe olan korkusu, yeni nesillerin geçmiş nesile kıyasla daha kötü olacağını düşünmesi. Aynı zamanda geçmişi bildiği için, geleceği ve bilinmezlikten korkmaya eğilimli. İnsanlar eskiden yaşadıklarını hep daha iyiymiş gibi algılıyor ama gerçekte değil.

Bilmediği şeyden korkmayan hayvan görmedim, okumadım ve duymadım. İnsanoğlu da bilinç düzeyi yüksek bir hayvandır. Bu tartışmaya açık değil.

İnsanoğlu hem hayvan hem değil çünkü zor olsada kendimizi yönetebiliyoruz. Hayvan olsa direk korkar ama siz insanı eğitirseniz(ajan ya da asker) korkmayı en aza indirgeyebilir.
Özür dilerim tartışmaya açık değil demişsiniz.

Bence kişiden kişiye göre değişir, güçle de alakası var ama yalnız güç değil. Çoğu şey etki ediyor. Dedikleri gibi hayvansal kaynaklanan bir şey. Kirpi ve diğer canlılarda gözlemleyebiliriz. İleride belki bu korku azalır çünkü gittikçe ahlakta ve etikte yükseliyoruz ama bir yandan da, insanların korkmasını gerektiren tek canlı yine insan.

Yeni konular

Geri
Yukarı