İnsan gözü saniyede kaç kare görüyor?

600 Mega Piksel olduğuna inanıyorum. Ne kadar yüksek olursa o kadar az piksel görürüz. İşte, cevap burada gizli :).
Başka bir ekrana bakınca gözümüz o ekrana adapte olur.
Ama hocam gözümüz bulanıklaşınca piksel piksel görmemiz lazım değil mi? Ben bulanık görüyorum ama piksel olarak görseydim daha kötü görürdüm sanırım.

Hocam benimki de 1'in altında, bulanık görüyorsun bayağı ama bilgisayardaki gibi piksellik yok. Hatta hiç alakası yok.
Nasıl göremiyorsunuz? 0,50 büyük bir fark bu arada. Ben tüm pikselleri görüyorum. Değişebilir mi bilemem ama sadece monitör ekranı değil. Mesela, elime bakınca en az 1 milyon piksel görüyorum :D.

Çok kötü bir şey :(. Neyse, biraz yatacağım hocam. Sabah tartışırız. İyi geceler :).
Hocam aslında biraz daha teknoloji gelişsin insan gözünden beyine giden sinyaller ayrıntılı olarak incelenebilir. Ama belki de haklısınızdır, beynizimize giden sinyaller de monitördeki her bir piksele giden bir sinyal gibi olabilir. Bu konularda bek bilgili değilim ama... Dediğiniz gibi hem tartışmaya açık olduğu gibi aslında hem de dediğim şey mümkün olmadan kesin bir şey söylenemeyecek kadar da gizemli bir konu.

Hocam aslında biraz daha teknoloji gelişsin insan gözünden beyine giden sinyaller ayrıntılı olarak incelenebilir. Ama belki de haklısınızdır, beynizimize giden sinyaller de monitördeki her bir piksele giden bir sinyal gibi olabilir. Bu konularda bek bilgili değilim ama... Dediğiniz gibi hem tartışmaya açık olduğu gibi aslında hem de dediğim şey mümkün olmadan kesin bir şey söylenemeyecek kadar da gizemli bir konu.
Evet, benim de tam olarak demek istediğim şey bu idi :D.

Kare kare gormuyoruz, insan retinasina dusen fotonlari yorumlayarak "gorur" , bilgisayar sistemlerinde oldugu gibi belirli frekansta statik resim projekte ederek goruntu algilamiyoruz.

O yuzden "Insan beyni kac GB?" gibi sacma sapan bir soru bu da.
Kiyasladigin sey farkli mimaride.

Kontrast farki cok olan iki frame'den bir tanesini surekli tekrar eden goruntu arasina farkli olani koyarsan cok yuksek FPS de dahi bunu ayirt edebilirsin.

Binlerce siyah frame arasindan beyaz olani cok yuksek FPS 'de ayirt edebilir normal bir insan, savas pilotu falan olmaya gerek yok.

Algilayabildigimiz bir renk araligi var isigin dalga boyuna bagli; duyabildigimiz bir frekans araligi var. Bunlar da duruma gore degisen konseptler. Fiziksel olarak bunlari olcebilirsin. FPS bizim icin, yasadigimiz doga icin anlamli bir olcek degil. Biyolojik canlilar islemcilerdeki gibi belirli frekansa bagli cycle'lar halinde calismiyorlar. "Sizin oglan kac Ghz" diye bir sey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı