İnsan hayvansa ben neden insan gibi davranıyorum?

İnsan biyolojik olarak hayvana benzeyebilir fakat psikolojik olarak aramızda fersahlar mevcuttur. İnsanın hayvana göre olan durumuna karşı pek çok söz söylenmiştir. Ana noktaları çok da farklı değildir. Özünde akıl ile yürütülebilen işler çerçevesinde dönmektedir.

İnsan; hayvansal dürtülere ve onları baskılayabilecek iradeye sahip olması bakımından, hayvandan bir kaç adım öndedir. Fakat irade denilen, sadece karar mekanizmasıdır. Eğer iradeyi etkileyen faktörler yeteri kadar olgunlaşmamışsa ya da insanın, anlama ile ilgili bir derdi yoksa; herhangi bir insan, herhangi bir hayvandan daha vahşi olabilir. Mesele ayrımların farkında olmakla ilgilidir.

Son düzenleme:
Degil.

Zeka bir ozellik. Davranis baska, ozellik baska. Trait vs behaviour.
Alet yapacak el ve parmak yapin olmasa da gelisemezdin.

Koskoca medeniyeti bu kadar basite indirgemeyin. Cok zekiyiz, cok ustunuz kafasi bos is.
Üstün olmasaydık gelişemezdik. Örneğin primatlarda zekası 120'yi bulan var ancak onlar kullanamıyor gerekli organları olduğu halde. En üstün canlı biziz gezegendeki.(Arılardan sonra onlar olmasa hiçbir şey olmazdı.)

Üstün olmasaydık gelişemezdik. Örneğin primatlarda zekası 120'yi bulan var ancak onlar kullanamıyor gerekli organları olduğu halde. En üstün canlı biziz gezegendeki.(Arılardan sonra onlar olmasa hiçbir şey olmazdı.)
Üstün zekalı olsak da, gram faydamız yok şu dünyaya.. Yazık.

Bana da anlatin o zaman sordum cevap alamadim, "ınsan gibi davranmak" nedir?
Sadece insana ait olan ve diger hiçbir canlida olmayan davranis nedir mesela?

En basit bir örnekle insan tarih sahnesine çıktığından beri sürekli daha müreffeh ve terakki eder bir halde iken diğer hiçbir canlı bulunduğu konumdan zerre kadar ileriye gidememiştir. Bir kedi veya köpek bundan binlerce yıl önce hangi pozisyonda ise şu anda aynı pozisyondadır lakin insan ilkel bir halde tarih sahnesine çıktığı halde şu anda bırak kendini geliştirip maddeye hükmetmeyi gezegeni değiştirip bunlada kalmayıp farklı dünyalar arama serüvenine girmiştir.İşte bu yüzden insan ve diğer canlılar arasında büyüleyici ve muazzam ötesi bir fark vardır.

Geri
Yukarı