Neden değişmek insana zor gelir?

Rexie

Kilopat
Makaleler
7
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Hepimizin hayatında küçük-büyük dertleri, sorunları vardır. Bunları çözmek için bazen değişmemiş gerekebilir. Diyelim bir X sorunumuz var ve bunu çözmek için yeni bir alışkanlık edinmemiz veya bir alışkanlığımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. Yani bir anlamda değişmemiz gerekiyor. Birçok insan buna benzer bir durum yaşarken bu çözümü uygulamıyor. Zor geliyor, üşeniyorlar. Neden böyle oluyor? Neden değişmek bize zor geliyor?

Bence bir şeye alışmak o kadar zor bir durum değil ama alıştığımız şeyden vazgeçmek oldukça zor bir durum. Bunun insanın kendini soktuğu kalıplarla bağdaştırırım. Yani girdiğimiz kaptan çıktıktan sonra eski halimize dönmemiz oldukça sancılı oluyor.

Bir şeye alışmak neyse de alıştığın bir şeyyden vazgeçmek zor. Mesela araba kullanmaya alışkın bir insanım ama üniversiteye gelince toplu taşıma kullanmak zorunda kaldım ve beni rahatsız etti açıkçası, PC de oyun oynamaya alışkınım konsol aldım alışamayıp satıp tekrar PC aldım. Okulum bitmek üzere staj yaptığım firma başka bir şehre taşınıyor ama orada kimsem olmadığı için okul bitince çalışmamı teklif ettikleri halde gitmeyip başka bir iş arayacağım. Yakın zamanda ev değiştirmem gerekiyor ama tüm alışkanlıklarım değişeceği için daha özgür bir ortama sahip olacağım halde çok da istemiyorum değiştirmeyi. Kısacası bir şeyylerden vazgeçmeyi hiç sevmiyorum olanla mutlu oluyorum daha iyisi olmasa da olur ben şuankilerle devam edeyim diyorum.

Bence bir şeye alışmak o kadar zor bir durum değil ama alıştığımız şeyden vazgeçmek oldukça zor bir durum. Bunun insanın kendini soktuğu kalıplarla bağdaştırırım. Yani girdiğimiz kaptan çıktıktan sonra eski halimize dönmemiz oldukça sancılı oluyor.
Alıştığımız bir şeyden vazgeçmekte aslında bir alışma değil midir?
İrade olmadığından.
İnsanlar irade sahibi varlıklar değil midir?

Degismek tum varliklara zor geliyor. Atalet bu yuzden var.
Hizini, kutleni, momentumunu korumaya calisiyorsun.
Cunku enerji harcayacaksin ve yeni dengenin yararina olacagindan emin degilsin.

Bunu nasıl kolaylaştırabiliriz? Yararına olacağımıza yeteri kadar inanmak yeterli olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı