İnsanın zeka seviyesi zamanla değişebilir mi?

BeroFX

Hectopat
Yer
Tokat
Daha fazla  
Merhaba, son zamanlarda bu konuyu araştırmaya başladım fakat net bilgi elde edemedim. Yanlış olduğunu söyleyen de var doğru olduğunu da. Ben hafif değişiklikler olabileceği taraftarıyım. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum.

Hocam bence de çok büyük oynamalar olmaz ama illaki küçük değişmeler söz konusu olur.

Merhaba, son zamanlarda bu konuyu araştırmaya başladım fakat net bilgi elde edemedim. Yanlış olduğunu söyleyen de var doğru olduğunu da. Ben hafif değişiklikler olabileceği taraftarıyım. Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bence değişir. Çevreye bağlı olarak ve yaşa bağlı olarak çok değişir.

Aslında hafif değil çok büyük değişimler olabilir hayat içerisinde. Zeka öğrenme kabiliyetidir ve buda büyük oranda sinapslar arasındaki rahat iletişimle mümkündür. Dolayısıyla bunu belirleyen genetiğimiz ama genlerde yalnızca potansiyelimiz belirlenir. O potansiyeli ne kadar kullanabileceğimizi biz belirleriz. Düzenli çalışma yaparsan zekan artar. Daha doğrusu kullandığın potansiyelin artar.

Şu anki zeka seviyenizin max %40 katı kadar bir gelişim elde edebiliyorsunuz diye bir makale okumuştum, ama oldukça zor olduğunu söylüyordu.

Aziz Sancar hocamız kadar sıkı çalışmamız lazım.

Bir de insan sinirli olduğunda düzgün karar veremez. Mutlu olduğunuz zamanlarda kararlarınız daha kesindir. Yani mentalite de IQ ile alakalı diye düşünüyorum. Mentaliteniz iyi olursa doğrusal olarak bir IQ artışı olabilir.

Zeka dediğiniz şey tek bölümden oluşmuyor. Sosyal becerileriniz için ayrı bir tanımı var, pratik veya teorik şeyler için ayrı tanımları. Yaş ilerledikçe zeka seviyesi zaten artıyor. Zeka çevrenizden aldıklarınızdan da etkileniyor. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı