İnsanlar değişebilir mi?

Ağır bir travma,şok vb
Şimdi. Bu durum isteyerek değişmek ile çok farklı.
Bir bilimsel açıklama;
ABSTRACT Posttraumatic growth is an experience of positive change as a result of the struggle against extremely difficult life crises. Observed growth and development in the trauma survivor is not limited by a single area, but changes might appear in many diferent areas. These positive changes can be revealed in different aspects including knowledge of the greater value of life, more meaningful interpersona relationships, increased sense of personal power, changing priorities, and richer existential and spiritual life. Although the term post-traumatic growth is new in the literature, the idea that great benevolence can be a great ordeal is based on very ancient times of history. Recent studies on post-traumatic growth and development consist of the systematic study of this phenomenon. This study is one of the studies conducted in the field for a better understanding of post-traumatic growth. For this purpose, the phenomen of posttraumatic growth and development was evaluated and development areas after traumatic experience and the factors affecting these areas were explained.
Yapılan çeviri;
öZ Travma sonrası büyüme, son derece zorlu yaşsam krizleriyle mücadelenin sonucu olarak ortaya çıkan olumlu değisşim deneyimidir. Travmanın akabinde hayatta kalan kişide gözlemlenen büyüme ve gelişim tek bir alanda olmayıp, birçok farklı alandaki değisimler ile ken dini göstermektedir. Bu olumlu değişim; yaşamın daha fazla kiymetinin bilinmesi, daha anlamlı kişilerarası ilişkiler, artan kişisel güç duygusu, değişen öncelikler ve daha zengin varoluşsal ve manevi hayat da dâhil olmak üzere çeşitli şekille rde ortaya Gikabilmektedir. Travma sonrası büyüme terimi literatürde yeni olmasına rağmen, büyük iviliğin büyük çileden gelebileceği fikri çok eski dönemlere dayanmaktadır. Travma sonrasi büyüme ve gelişim konusunda son dönemlerde yapılan çalşmalar bu olgunun sistematik çalişılmasından ibarettir. Bu çalişma da travma sonrası büyüme konusunun daha iyi anlaşılmasına yönelik alanda yapılan çalşmalardan bir tanesidir. Bu amaçla alanyazın taranarak travma sonrası büyüme ve gelişim olgusu değerlendirilm iş, travma sonrası büyüme alanları ve bu alanlara etki eden faktörler anlatılmıştır.

İnsanlar ancak kendi çıkarına göre geçici süreliğine değişir sadece yoksa hiç değişmez.
Kesinlikle katılıyorum.
Nasıl biri olmak istiyor? Bu süreç içerisinde hayatı boyunca davrandığı tüm davranışları bırakacak. Yeni doğmuş bir bebek gibi. Nasıl davranmak istediğini seçecek. Bu süreç çok zorlu olucak. Bazen her şeyi bırakıp eski haline dönmesi gerektiğini düşünecek. Pes etmezse bunu başaracak. Peki siz nasıl biri olmak istiyorsunuz?
Ben özümde hep sessiz bir insanım. Değiştirmek isteseydim sessizliğimi değiştirmek isterdim. Arkadaş ortamında ağzı bıçak açmayan kişi ben oluyorum. Can sıkıcı :D

Kesinlikle katılıyorum.

Ben özümde hep sessiz bir insanım. Değiştirmek isteseydim sessizliğimi değiştirmek isterdim. Arkadaş ortamında ağzı bıçak açmayan kişi ben oluyorum. Can sıkıcı :D
Bu kişilik değiştirme olarak alınmamalı bence. Sessizlik kolayca bozulabilecek bir şey. Bunu dene.

Ağır bir travma,şok vb. durumlar yaşayan insanların değişmesi hakkında ne düşünüyorsun ?
İnsanlar değişebilir yaşamları çevreleri yaşadıkları yaşayacakları kendini geliştirmesi gibi faktörler değişimin sebepleri olabilir mesela ben tramvatik şeylerimin getirilerini olgunlaşmakla değiştirdim

Şahsen, Ben değişirim diyen insanların %100'ü halen daha aynı ve onlarla şuan konuşmuyorum.
Ama ben az buçuk değiştim yani insan istese az bişey değişebilir yeni huylar eklenir. Kötü huyları istese çıkartabilir ama çok uğraşması gerek ve onuda yapacaklarını sanmam. Tabii bazı insanların.

İnsanın özü hep aynıdır. Değişmeye çalışır, buna ayak uydurur, uygular fakat özünde bulunan o kişilik bunu engeller.
İnsanlar değişmez, sadece değiştiğini hayal eder.
Katılmıyorum bu sözün herkes için geçerli olduğunu bundan 5 yıl önceki halim bu halime göre çok gaddar sinirli kıt ve düşüncesizdi veya üniversitedeki arkadaşlarım ilk güne oranla çoğu şeyde daha da olgunlaştılar
Şahsen, Ben değişirim diyen insanların %100'ü halen daha aynı ve onlarla şuan konuşmuyorum.
Ama ben az buçuk değiştim yani insan istese az bişey değişebilir yeni huylar eklenir. Kötü huyları istese çıkartabilir ama çok uğraşması gerek ve onuda yapacaklarını sanmam. Tabii bazı insanların.
Bence huyların değişimi bir hobiyle daha kolay olabilir veya yeni bir alışkanlıkla

Belli bir yaşa kadar evet, ondan sonra hayır.

Katılmıyorum bu sözün herkes için geçerli olduğunu bundan 5 yıl önceki halim bu halime göre çok gaddar sinirli kıt ve düşüncesizdi veya üniversitedeki arkadaşlarım ilk güne oranla çoğu şeyde daha da olgunlaştılar
Bu dediklerim kişiliği oturmuş bir olgun birey içindi. Bir ergenden üniversiteye geçmiş bir bireyden değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı