İnsanlar neden ağzını şapırdatarak yemek yer?

Fiziksel-zihinsel bir sağlık sorununa sahip olan, ağız sağlığında belli başlı sorunlar (diş eti/diş sağlığı vs. gibi) yaşamakta olan, yemek yemekte zorluk yaşayacak kadar yaşlı yahut sofra adabını bilemeyecek kadar küçük yaşta olan insanlara şahsen her daim anlayış gösteriyorum fakat herhangi bir özürlü mazerete sahip olmayıp görgü kurallarından bihaber olan insanlara aynı anlayışın -haklı olarak- zerresini dahi göstermiyorum.

İnsanların yanında ses çıkararak yemek yemenin eğitimsizlikten ya da besinleri iyi bir şekilde tüketmeyi zora düşürecek olan herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanan bir durum olduğunu varsayıyorum.

Son düzenleme:
Ben farkında olmadan şapırtada biliyorum istem dışı oluyor genellikle bende ama hemen uyarılıyorum ama karşıdakine isteyerek yapmadığımı dile getiriyorum ama onlar bilerek yaptığımı düşünüyor bende yavaş yavaş yiyorum mecburen ama tek başıma götürüyorum şapırtada şapırtada ama benim şapırtamda aşırı derece değil orta yani az ama gene de yanımdaki kişi rahatsız olabiliyor ayrıca kuzenimde yanında sakız çiğnemesinden hoşlanmaz onu görünce sakızı cebime koyuyorum yani tamamen kişinin gıcık hissi olmasından kaynaklı.

Yanımda ağzını şapırtadan büyük küçük kim olursa olsun uyarıyorum(içimden tokatlamak geçiyor).
Hala yapmaya devam ediyorsa zor da olsa kendimi tutuyorum.

Sofra adabı diye bir şey var...
Hocam benimki tamamen istek dışı farkında olmadan yaptığım bir durum ama benimki öyle de aşırı bir şapırdatma değil ama gene de karşımdaki kişi beni uyarıyor haklı olduğu içinde bir şey diyemiyorum ama çok aşırı derece yapmıyorsa kızmayın lütfen.

Yeni konular

Geri
Yukarı