İnsanlar neden sigara içiyor?

Hayır söylediğim zaman da hep böyle bir savunmayla karşılaşıyorum çoğu zaman da sekmiyor bu savunma.
Ben şeye sinir oluyorum bak. Adam karısıyla ikişer paket sigara içiyor. Günlük 4 paket sigara 180 lira civarında yapıyor. Aylık desen 180'den alacağım kaliteli içiyor diyelim 5580 lira yapıyor. Düz 5600 lira ile kaç kilo et alınır yiyecek alınır eşya alınır. Nadiren etli yemek pişiriliyor ne bileyim et yemeğini lüks olarak falan görüyor. Garibime gidiyor ya.

İşte hocam ben de ona sinir oluyorum. Gerçekten geçinemeyen ailelere lafım yok fakat, böylesine gereksiz sigaralara çoluğununun çocuğunun rızkını yedirtip ondan sonra geçinemiyoruz diyenlere ve çocuğunu düzgün besleyemeyenlere aşırı ayar oluyorum.

Ben de öyle çok stresli ve zorluklarla geçen bir hayatım var ama sigaraya hiç başlamadım. Başlamak için bahane bunlar.

Kesinlikle hocam, zaten niyetim vardı bahanem oldu niyetinde olanlar böyleleri.

Ben sigara içiyorum,sakın içmeyin. İçtirmeyin.. Anlık hayatınız kayar. Sivil de bırakamadım. Şırnakta askerlik yaparken 4 ay bıraktım. Sıfır dal.. Yeniden dayanamayıp başladım. Cins bir tipim,iyi akşamlar. ✋

Stresi azaltıyor diye içiyorlar fakat her fiyat zammını duyduklarında çok daha stresli bir hale geliyorlar bunun hiç farkında değiller. Biraz da çocukluktan havalı görenler topluluğu oluyor genellikle bu tür insanlar.
Stresi azaltmıyor aslında sigaranın ekstra verdiği stresi azaltıyor. Bunu hissettikleri için normalde streslerinin azaldığını düşünüyorlar. Yani sigara içerek aslında içmemiş hallerine dönüyorlar o da bir sonraki sigaraya kadar :)

İnsan sigara içtiği için rahatlamaz sigara içicisi olduğu sürece rahatsız yaşar demişti bu uzman.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada ben içen birisi olmadım ortaokul zamanında vermişlerdi bu ne lan deyip ilk içişimde bırakmıştım. Sanırım bazılarında genetik bir yatkınlık bile olabilir bilemiyorum.

Ama bu uzmanın videosunu izlemiştim ve etkileyiciydi gerçekten.

Stresi azaltmıyor aslında sigaranın ekstra verdiği stresi azaltıyor. Bunu hissettikleri için normalde streslerinin azaldığını düşünüyorlar. Yani sigara içerek aslında içmemiş hallerine dönüyorlar o da bir sonraki sigaraya kadar :)

İnsan sigara içtiği için rahatlamaz sigara içicisi olduğu sürece rahatsız yaşar demişti bu uzman.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada ben içen birisi olmadım ortaokul zamanında vermişlerdi bu ne lan deyip ilk içişimde bırakmıştım. Sanırım bazılarında genetik bir yatkınlık bile olabilir bilemiyorum.

Ama bu uzmanın videosunu izlemiştim ve etkileyiciydi gerçekten.

Stresi fiziki olarak yatıştırıyor hocam. Neden yatıştırıyor? Bu da zihnin bir oyunu ve kendini çok inandırmışlık olacak ki kime sorsan %60 gibi bir oranla bunu söyleyebilirler size karşı.

Ozenti sonrasi da bagimlilik. Baska hicbir nedeni yok. Var diyen kendini kandiriyordur.

Gerci ben nargile iciyorum, daha kotu diyorlar 🤣 Arkadaslarla cikacagimiz zaman oturup tuttururuz genelde. Ekstra olarak aradigimiz bir sey degil. Aromasi var, kokusu kotu degil. Cay icer gibi muhabbete eslik ediyor. Zevk de veriyor.

Sigara icmedim, icmem de. Iddialiyim bu konuda. Elektronik sigara patronum icerdi, bir gun denedim, nargile gibi geldi ama para verip de yanimda tasimam. Ugrasmaya, verdigim paraya falan degmez. Bagimli olmak da istemem. Simdi ayda yilda bir denklesirsek iciyoruz nargile, aserip aradigim yok. Boylesi iyi.

Stresi fiziki olarak yatıştırıyor hocam. Neden yatıştırıyor? Bu da zihnin bir oyunu ve kendini çok inandırmışlık olacak ki kime sorsan %60 gibi bir oranla bunu söyleyebilirler size karşı.
İşte onun nedeni sigaraya bağımlılık. O bağımlılık içmeyince ekstra bir stres yaratıyor. O ekstra stresi azaltmak için zaten insanlar içiyor ve stresim azaldı diye düşünüyorlar. Yani normal insanın stres seviyesine geliyorlar. Ama kafada ekstra daha fazla stres azaltıyormuş hissi yaratıyor.

Şöyle düşün hiçbir stresin yok ama sigara içmeyince stresin artmıyor mu? demek ki bağımlı birisi içmeyince ekstra bir strese sahip oluyor. Bunu nasıl atması gerekiyor tabi ki içerek. Yani aslında içerek o ekstra stresi yok etmeye çalışıyorsunuz.

Yani uzmanın dediğinden ben bu şekilde anladım. Binlerce kişiye bıraktırmış birisi.

İşte onun nedeni sigaraya bağımlılık. O bağımlılık içmeyince ekstra bir stres yaratıyor. O ekstra stresi azaltmak için zaten insanlar içiyor ve stresim azaldı diye düşünüyorlar. Yani normal insanın stres seviyesine geliyorlar. Ama kafada ekstra daha fazla stres azaltıyormuş hissi yaratıyor.

Şöyle düşün hiçbir stresin yok ama sigara içmeyince stresin artmıyor mu? Demek ki bağımlı birisi içmeyince ekstra bir strese sahip oluyor. Bunu nasıl atması gerekiyor tabii ki içerek. Yani aslında içerek o ekstra stresi yok etmeye çalışıyorsunuz.

Yani uzmanın dediğinden ben bu şekilde anladım. Binlerce kişiye bıraktırmış birisi.

Uzmanın eline elbette ki su dökemeyiz fakat şöyle de bir şey var, vücutta üretilen ve sürekli olarak dolandırılan nikotini dışarıdan yüklü miktarda aldığında doğal olarak üretim kesilir ve kanınızda sigaranın ürettiği yapay nikotin dolanmaya başlar ve sürekli olarak bunun kütlesi artar. Böylelikle vücudunuzda sizi yatıştıracak bir madde üretilmediği için sizi dışarıdan almaya itecektir beyniniz çünkü reseptörler buna ihtiyaç duyuyor. Benim düşüncem de bu şekilde hocam.

Nedeni belli, cahillik. Gün gelecek, ileri evre kanser teşhisi ile doktorun suratına şoka girmiş vaziyette bakacaklar. Çünkü çoğu kanser ilk evrelerde belirti vermez. Hiçbir şeyin yok zannedersin fakat sinsi sinsi ilerler. Sonrasında teşhis konunca zaten en fazla 5 senelik geri sayım başlayacak. Her gün ölüm korkusu ile yaşayacaklar. Pişman olacaklar fakat telafisi olmayacak. Ve en kötüsü, kanser ilerleyip sağlam doku/organlara sıçradığında tarifi mümkün olmayan acılar çekecekler. Doktorun vereceği tek tedavi ise ağrı kesici ilaçlar ile hastanın acılarını hafifletmek olacak. Çünkü kanser başladığı zaman durdurmak mümkün değildir. O yüzden it gibi sürünüp ölmektense düzgün bir şekilde ölmek daha mantıklı sanki. Sigara içip de bu yazıyı okuyan varsa umarım bırakmasına vesile olurum. Anlattıklarım birebir yaşanacak süreç çünkü.

Uzmanın eline elbette ki su dökemeyiz fakat şöyle de bir şey var, vücutta üretilen ve sürekli olarak dolandırılan nikotini dışarıdan yüklü miktarda aldığında doğal olarak üretim kesilir ve kanınızda sigaranın ürettiği yapay nikotin dolanmaya başlar ve sürekli olarak bunun kütlesi artar. Böylelikle vücudunuzda sizi yatıştıracak bir madde üretilmediği için sizi dışarıdan almaya itecektir beyniniz çünkü reseptörler buna ihtiyaç duyuyor. Benim düşüncem de bu şekilde hocam.
Doğrudur hocam. Sonuç olarak hiçbir sorunu olmayan birisi sırf buna bağımlı olduğu için içmediğinde hiç stresi yokken ekstra bir strese sahip oluyor. Yani stresimizi azaltmak için ihtiyacımız olmayan bir madde bu. Ama bağımlı olduğumuzda ekstra strese sahip olmamızı sağlıyor.

Özetle 1000000'lerce üretilen bahaneden birisi bu stresimi azaltıyor mevzusu. Kilo mevzusunda olduğu gibi. Bağımlılık psikolojisi zaten bu. Bazı konularda iyi geldiğini kendine ikna etmek. Ama başkalarını aynı oranda ikna edemiyorlar çünkü onlar içmiyor.

Neyse işte içen varsa herkesin bırakması dileğiyle.

Geri
Yukarı