İnsanlar neden Torrent kullanıyor?

kirnrif

Centipat
Daha fazla  
Mesela bir dosya indirmek istiyorum. Bu dosyayı normal bir şekilde direkt indirmek varken neden Torrent kullanmak bazen daha mantıklı oluyor? Sadece hızlı indirdirildiği için mi? Pek bilgim yok bu Torrent konuları hakkında o yüzden aklıma takıldı. Ne gibi avantajı var yani bu Torrent'in?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesela bir dosya indirmek istiyorum. Bu dosyayı normal bir şekilde direkt indirmek varken neden Torrent kullanmak bazen daha mantıklı oluyor? Sadece hızlı indirdirildiği için mi? Pek bilgim yok bu Torrent konuları hakkında o yüzden aklıma takıldı. Ne gibi avantajı var yani bu Torrent'in?
Torrent genelde crack indirmek için değil mi?

Bir siteden indirdiğin zaman dosya sana o serverden gelir, o dosyayı aynı anda 1000 kişi indirdiği zaman ise yük altında hızınız azalır ama torrent protokolünde önceden indiren kişilerde sisteme fayda sağlayıp dosya paylaşımına devam ettiği için indirme hızınız azalmaz. Ayrıca dosyalar bir serverde stoklanmadığı için yani binlerce bilgisayarda olduğu için dosyaların kaldırılma, silinme gibi durumları da olmaz.

Bunun dışında ücretsiz bir şekilde dosyaları istediğin hızda indirip, upload edebilme, durdurup başlatma, istediğin dosya parçalarını ayrı ayrı yükleme gibi imkanlar sunar.

Torrent genelde crack indirmek için değil mi?
Hayır. Torrent bir protokoldür resmi uygulamaların indirilmesinde de kullanılabilir.

Bildiğim kadarı ile çekirdek denilen (seed) ve tracker gibi bir sistemleri vardı. Bazı dosyaları indirirken kaynak kodlarına bu çekirdek kodlarını (tracker) yazarak daha hızlı indirme vb. farklı bir sistemleri vardı. Normal tarayıcıdan 100-200 KB ile dosya indirirken Torrent üzerinden 1.2-1.3MB seviyelerinde indirim sağlıyordum 2013-2014 yıllarında.

Yüksek boyutlu dosyaları tek parça halinde bulamanız zordur. Genelde 10lu-20li parçalar şeklinde olurlar. Torrent sayesinde hem tek parça olarak indirirsiniz hem de istediğiniz zaman durdurup devam ettirebilirsiniz.

Anladım yani hem hızlı ve çökme olmadığı için hem de büyük dosyaları tek parça halinde bulamadığımız için dosyayı tek parça halinde indirip Torrent uygulamalarından tek parça gibi indirmeye yarıyor. Ve ek olarak indirmeyi durdurup istediğimiz zaman tekrar başlata biliyoruz.

Ek olarak bilgi vermek istiyorum. İndirdiğiniz bazı dosyaları açmak için Daemon Tools programını kullanabilirsiniz. Sanal CD-ROM oluşturuyor size.

Torrent de insanlar o dosyayı ne kadar çok seed ederse hızın artar üstelik programlar özellikle büyük dosyaları parçalara ayırarak indirir ve bu sayede daha hızlı iner.

Geri
Yukarı