İnsanlar

İnsanların aptal olduğunu yeni keşfetmiş birisi olarak sizi tebrik ederim. Fakat açığa kavuşturulması gereken bazı şeyler var.
İnsanlar kaç aydır evlerine kapandılar artık psikolojik olarak o kadar çöktüler ki kurallara uymadan sağda solda dolanıyorlar. Zaten aşı olanlar maske bile takmıyor çoğu zaman.
Dünyada en çok sokak hayvanı bulunduran ülkeyiz. Ben hayvanlar için kötü düşüncelere sahip bir insan değilim ancak sokak hayvanlarının çok fazla olması beni rahatsız ediyor. Elimde bir şey yerken 3-5 tane hayvanın bana baktığını görünce cidden kötü oluyorum. Ayrıca söylediğiniz çalışanın belki de o kediye yemek vermesi onun başına patronundan bir dert açacak. Bilemezsiniz. Dışarıdan yorum yapmak kolaydır.
Ekonomide bir laf vardır. "Üretim az, talep fazla yani fiyat yüksek" derler. Türk kadınlarını bu net bir şekilde açıklıyor. Herkes Adriana Lima ile sevgili olmaya çalıştığı için egoist olanları görüyorsunuz.
Çoğunlukla haklısınız, ancak bu insan dışı.
Hem patronundan azar işitmemek için hayvanı kovmak, ruhsuzluğun belirtisidir.
Hocam biraz öyle ama arkadaş şunu demeye çalışıyor ki ben de öyle düşünüyorum.

Onları yapan insanlar aptal ama kendilerini üstün gibi görüyorlar; ben onlardan değilim, olmayacağım o yüzden tabi ki o aptal insanlardan kendimi üstün görüyorum.

Ben de böyle düşünüyorum. O insanları kendimle eşit görmüyorum boşuna edebiyata, hümanizme gerek yok.
Dediğim gibi hocam ben onu aptal olarak görmüyorum. Ben sizi de görmüyorum.
Tür olarak konuştum. Ben de aptal değilim.
Hocam biraz öyle ama arkadaş şunu demeye çalışıyor ki ben de öyle düşünüyorum.

Onları yapan insanlar aptal ama kendilerini üstün gibi görüyorlar; ben onlardan değilim, olmayacağım o yüzden tabi ki o aptal insanlardan kendimi üstün görüyorum.

Ben de böyle düşünüyorum. O insanları kendimle eşit görmüyorum boşuna edebiyata, hümanizme gerek yok.
Ayrıca yapılan her edebiyat boş değildir, bunu yazmayı gerek duyduysanız, gidebilirsiniz tutan yok.

Hocam her edebiyata boş demiyorum. Konunuz da çok güzel kalacağım sanırım 😁
Teşekkür ederim :)
Nefret amacıyla söylemedim onu, sadece yapılan edebiyata saygı duyulması için.
Neyse arkadaşlar, çok ama çok teşekkür ederim mesajlarınız için,
Kötü mesaj olur, iyi mesaj olur, önemli olan normal ve seviyeli bir edebiyat konusuna yorum yapmanız. Herkesin yorumu ve düşüncesi benim için çok değerlidir.

Aptal nitelendirmesi, faydalı bir nitelendirme değil. Ayrıca çatışmaları arttırması ve anlatı ne kadar iyi niyetli olsa da kendisinin aptal olduğunu söyleyen kişiye karşı doğacak olan nefreti körüklemeye elverişli olmasi sebebi ile de zararlı olabilecek bir ifadedir. Ortada zeka bazında değil de yorumlama bazında bir problem olduğu aşikardır, yoksa kötü olmak için ya da kuralları kendi çıkarına işletme yollarını bulmak için de zekaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Aslında tanımlarda, kavramlarda ve manalarda, sorun ve yorum farkı olması sebebi ile değerler, önemsenenler, sevilenler, saygı duyulanlar başka başka olmakta ve bundan dolayı yollar ve tavırlar da farklılaşmaktadır. Güçsüze karşı kötü davrananin, güçlünün zulmünden yakınması gibi çelişkiler barındırdığımızın farkında olmamamız da bakmamız gereken yerin başka olduğunu bize göstermektedir. Ortada aptal yoktur, ortada; varlığın sürekliliğinin sağlanmasi için kendini önceleme yanılgısında hapsolmuş zihinler mevcuttur. Halbuki insan, diğer canlılar olmadan, tek başına her şeyi halledebilecek kudrete sahip değildir. Varlığın sürekliliği için, her canlının yaşam hakkının korunması elzemdir.

Aptal nitelendirmesi, faydalı bir nitelendirme değil. Ayrıca çatışmaları arttırması ve anlatı ne kadar iyi niyetli olsa da kendisinin aptal olduğunu söyleyen kişiye karşı doğacak olan nefreti körüklemeye elverişli olmasi sebebi ile de zararlı olabilecek bir ifadedir. Ortada zeka bazında değil de yorumlama bazında bir problem olduğu aşikardır, yoksa kötü olmak için ya da kuralları kendi çıkarına işletme yollarını bulmak için de zekaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Aslında tanımlarda, kavramlarda ve manalarda, sorun ve yorum farkı olması sebebi ile değerler, önemsenenler, sevilenler, saygı duyulanlar başka başka olmakta ve bundan dolayı yollar ve tavırlar da farklılaşmaktadır. Güçsüze karşı kötü davranin, güçlünün zulmünden yakınması gibi çelişkiler barındırdığımızın farkında olmamamız da bakmamız gereken yerin başka olduğunu bize göstermektedir. Ortada aptal yoktur, ortada; varlığın sürekliliğinin sağlanmasi için kendini önceleme yanılgısında hapsolmuş zihinler mevcuttur. Halbuki insan, diğer canlılar olmadan, tek başına her şeyi halledebilecek kudrete sahip değildir. Varlığın sürekliliği için, her canlının yaşam hakkının korunması elzemdir.
Haklısınız hocam, özür dilerim.
Ancak bir kelimede hakaret kullanmadan kullanabileceğim tek kelime aklımdaki buydu.

İnsanlığı kurtaracak iki şey var: eğitim ve öğretim. Ama biz onu bile beceremiyoruz, geçenlerde bir konu gördüm ve şöyleydi "Neden bizden büyükler üniversite oku diyor?". Bu gibi insanlar eğitimin ve öğretimin yalnızca para kazanmak için öğrenilmesi gereken bir sorumluluk/ödev olarak görüyorlar. Ama topluma yararlı olabilmek için eğitim öğretim görmeliyiz. Ayrıca toplum olarak tek bir vücut olmalıyız. Eğer tek vücut olursak işte o gün her yönden gelişmiş bir ülke oluruz. Bakınız Finlandiya.

İnsanlığı kurtaracak iki şey var: eğitim ve öğretim. Ama biz onu bile beceremiyoruz, geçenlerde bir konu gördüm ve şöyleydi "Neden bizden büyükler üniversite oku diyor?". Bu gibi insanlar eğitimin ve öğretimin yalnızca para kazanmak için öğrenilmesi gereken bir sorumluluk/ödev olarak görüyorlar. Ama topluma yararlı olabilmek için eğitim öğretim görmeliyiz. Ayrıca toplum olarak tek bir vücut olmalıyız. Eğer tek vücut olursak işte o gün her yönden gelişmiş bir ülke oluruz. Bakınız Finlandiya.
Sizden iyi açıklayamazdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı