İnsanlara saygı göstermeyi ne zaman öğreneceğiz?

Semih Demir

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İnsanları aşağılamak, ezmek, hor görmek, küçük düşürmek, boy kısalığı ile ilgili dalga geçmek, kilolu olduğu için alay etmek, sivilceleri var diye üstüne gülmek, hep yapıyoruz bunları ve yapmaya devam ediyoruz.

Şahit olduğum bir olaydan bahsedeceğim sizlere. İstanbul'da iken arkadaşlarla muhabbet ediyorduk cadde üzerinde. Yoldan araçlar geçiyor trafik ışıkları var, eşcinsel olan bir erkek yoldan geçerken kırmızı ışıkta bekleyen bir araçtan bir kız elinde sigara eşcinsel kişiye bakarak "erkek mi karı mı lan bu ihihihihih" minvalinde salakça bir şey söyledi.

O eşcinsel olan çocuğu tanıyorum az çok. Kendisi de iyidir hoştur, eşcinsel olup olmaması beni ilgilendirmiyor, ben onunla birlikte herkese saygı göstermeyi bildiğim için bu durumu garip karşılamıyorum. Eşcinsel olmak farklı, eşcinsel olup terbiyesiz olmak farklıdır. Bu çocuk öyle biri değil, sessiz sakin birisi ve elinde olmadığı halde böyle yaratılmış ne yapabilir? Çok üzüldüm ve zoruma gitti. Niye aşağılıyorsun? Niye dalga geçiyorsun?

Anneler ve babalar her şeyden önce çocuklarına saygı nedir onu öğretsin. Eğitimden daha önemlidir bu. Kıyafetine göre insanları yargılamak, başta yazdığım gibi çeşitli sebeplerden dolayı hor görmek ancak aptalların ve salakların işidir.

Bu uzun, o kısa, şu şişman, şu zayıf, şu çirkin, bu güzel, o zengin, şu fakir, bu böyle, şu şöyle. Size ne ulan size ne? Yargılamayın insanları, sevmiyorsanız saygı da duymuyorsanız bunu dile getirmeyin. Aşağılamayın işte bu kadar basit. Sizin o aşağıladığınız kişiden ne özelliğiniz ne üstünlüğünüz var? Ben bir inanç sahibi olarak belirteyim ki "Üstünlük ancak takvadadır" diyor. Boşuna mı söylüyor bunu? İnsanları aşağılayarak, hor görerek üstünlük sahibi olmuyorsunuz. Keşke sevmeyi öğrenseniz...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tür davranışlar, insanlarımızın ne denli kültürsüz olduğunu gösteriyor. İnsan önce kendine bakmalı, ben neyim diye. Eğitim, sizin de dediğiniz gibi önce anne babada başlar. Anne ve baba birşey verememiş ise o insan öğretmenden yahut yaşça büyük insanlardan da birşey alamaz. Bunların temel sebebi gerikafalılık. Milletimiz arap oyunlarından başını kaldırıp gözünü açana kadar, böyle davranışlar kaçınılmazdır.

Bu tür davranışlar, insanlarımızın ne denli kültürsüz olduğunu gösteriyor. İnsan önce kendine bakmalı, ben neyim diye. Eğitim, sizin de dediğiniz gibi önce anne babada başlar. Anne ve baba birşey verememiş ise o insan öğretmenden yahut yaşça büyük insanlardan da birşey alamaz. Bunların temel sebebi gerikafalılık. Milletimiz arap oyunlarından başını kaldırıp gözünü açana kadar, böyle davranışlar kaçınılmazdır.
İstanbul'da bulunduğum süre zarfında görmediğim rezillik edepsizlik kalmadı. Edepsizlik dediğim yobazların gericilerin insanların kılık kıyafeti ile ilgilendiği edepsizlik kavramı değil. Edepsiz bir toplum olmuşuz. Ne konuşmayı biliyoruz ne oturmayı ne kalkmayı. Yazık vallahi medeniyet adına hiç bir şey yok. İstanbul büyük metropol bir şehir onu anladım da, nereye gittiysem bu saçmalıklarla karşılaşıyorum. Yok arkadaş, ne saygı var ne sevgi var yazıklar olsun bize.

Birde bu aşağılama sosyal medyada da var. Adamlar hiç tanımadığı, yüzünü bile görmediği insanları ana-avrat sövüp, çocuk azarlar gibi azarlıyorlar. Sosyal medyada bu alışkanlıktan vazgeçilmesi lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tür insanlardan sadece İstanbul'da olsa keşke, Dünya'nın her yerine virüs gibi yayılmışlar nereye gitsen karşılaşmak mümkün. Eğitim şart hocam kesinlikle.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı