Yaşlı insanlara saygı duymuyorum

Türkiye sınırları içindeki ve üniversite okumamış yaşlıların mantıklı birisi olma ihtimali çok düşük. Laf anlatsan anlatamıyorsun, iyilik etmek istesen edemiyorsun. Emekli olunca tek emelleri torunlarım ve evlatlarım ayağıma gelsin, sürekli beni sorsun, biat etsinler vs beklentileri var.

Sokakta geçerken aklı başında, zeki, fikirlere saygı duyan yaşlı anca bir elin parmağı kadar bulunabilir.

Büyüklerinden nasıl gördülerse bizlerden de aynı davranışları bekliyorlar. Şu anki çağın düşünce akışı kötü olsa bile eski zamandan hiçteyse iyi.

Bu konu birini hedef göstermek, kışkırtma, nefret vs. gibi amaçlardan oluşturulmamıştır. Konudaki düşüncelerin hepsi öznel düşüncelerdir, tartışma konusudur. Kimseyi kin ve nefrete itme gibi bir amacım yok.

Konu başlığında da okuduğunuz üzere yaşlı insanlara saygı duymuyorum, şimdi düşüncelerim yüzünden linçleyen de çıkacaktır. Çok da umurumda değil, şimdi neden böyle düşündüğümü birkaç cümleyle açıklamak isterim:

Yaşlı bireyler karşısındaki kişiden yaşça büyük olduğu için ne yaparsam yapayım bana saygı duymak zorunda kafasında baktığı için karşısındaki kişinin fikrine saygı duymaz, düşüncesini de önemsemez. İstisnalar olabilir ama geneli böyle ve tüm dünya onun etrafında dönüyormuş gibi davranır. Her istediğini bir şekilde yaptırmaya çalışır, her şeye burnunu sokarlar. Toplu taşımada falan örneğini çokça görebilirsiniz, ben yaşça büyüğüm senden. Yerini bana ver ya da kız bireylere karşı böyle kıyafet mi giyilir falan falan şekilde karşı çıkıyorlar. Unuttukları bir şey var ki T.C. laik bir devlettir.

Bir de bir yaşlı bireyle tartışmaya girdiğinizi düşünün, girince de ben senden yaşça büyüğüm. Benden daha iyi mi bileceksin şeklinde söylemleri oluyor ve düşüncelerinizi de doğrudan bu şekilde çürütmeye çalışıyorlar. Tartışma denilen şey karşılıklı olur ve yaşın da önemi olmaz. Ben nice insanlar gördüm, 13-14 yaşında ama düşünce yönünden çok gelişmiş bir birey. Kendileri çok iyi bildiği için karşısındaki insana konuşma fırsatı vermiyorlar :D Bir de işin ekonomik boyutunu düşünecek olursak da yaşlı bireyler ekonomi için her zaman sıkıntıdır ve yüktür ekonomiye. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Şunu da eklemek isterim ki saygı karşılıklı olan bir şeydir, birinden saygı görmek isteniyorsa o kişiye karşı da saygı gösterilmesi gerekir. Bu işler karşılıklı olur, saygı gösterene saygı gösterilir. Göstermeyene de neden gösterilsin ki sırf yaşından dolayı?
EYT'den sonra bu konu daha da bir anlamlandı :D.

Tanımadığım bir yaşlıya veya bir "insan"a neden saygı duyayım ki birine "saygı" saygı duymam için bir davranışını görmem veya o kişiyi tanımam lazım...

-Ercüment çözer.

Yaşlılar bu ülkenin daha eski hallerini yaşadılar, değişik iktidarları tecrübe ettiler, daha fazla insan çeşidi gördüler. Bir de bu açıdan bakalım olaya.
İşte tam da şimdiki iktidar 2000'lerin başında yani endüstrileşme, üretim, lojistik, ulaşım vs. hızla geliştiği dönemde geldiği için sanki başarılıymış gibi bir algıya kapıldılar. Halbuki şu an onların sürekli dillendirip söylendikleri parçalanan Filistin bile GSYİH değerlerini 9 kata kadar artırmış. Dünyadaki her seçtiğiniz random bir ülke de bu büyümeyi yaşadı zaten. Eğer çok kaotik olaylar yaşanmadıysa ülkelerinde iktidardan bağımsız her ülke büyümüş durumda yani. Yani bu değişik iktidarları tecrübe etmeleri idrak süzgecinden iyi bir şekilde geçmediğinden tam tersi şu an başımıza bela olmuş durumda ''eskiden böyleydi'' tarzında. Tam tersi biz 20 senede inanılmaz bir potansiyeli harcadık, en yakın örnek Güney Kore.

Bu arada en fazla insan çeşidini biz gördük, eskiden sadece Türk-Kürt ve birkaç azınlık yaşarken şu an tüm Arap ülkelerinden tonlarca insanlarla karşı karşıya gelmek zorunda yaşıyoruz.

Ben nice insanlar gördüm, 13-14 yaşında ama düşünce yönünden çok gelişmiş bir birey. Kendileri çok iyi bildiği için karşısındaki insana konuşma fırsatı vermiyorlar :D

Duyduklarını papağan gibi tekrarlayanlardan yaş avantajıyla daha hızlı konuşanın daha yavaş konuşana üstünlük kurması şu olay fazlası değil.

Şahsen ne 13-14 yaşındaki papağanlara (çünkü o yaşta çoğunun bir şey bildiği yok aynı şeyleri tekrar etmek dışında) ne de hayatını at gözlüğüyle yaşayarak geçirmiş kot kafalı ihtiyarlara saygım var.

Geri
Yukarı