İnsanlardaki sinirlilik hali

Arleigh Burke

Hectopat
Yer
IBM 5150
Arkadaşlar merhaba.

Yaklaşık 20 yıla yaklaşan bir Internet maceram var. Evime ilk olarak çevirmeli bir bağlantı bağlanmıştı. Arama motorlarının gelişmesiyle kitaplar yerini Internet'e bıraktı. Haliyle bizde bir şey alacağımız veya bir sıkıntımız olduğu zaman Internet'e giriyorduk. Bu sayede forumları keşfettik.

Başta sorularla, sonrada gerçek hayatta bulamadığımız muhabbetleri bulduğumuz yer oldu bu forumlar. İnsanlar tanıdık, yeri geldi bu insanlarla gerçek hayatta görüştük, oyun oynadık.

Son 5, 6 yılda bu forum kültüründe yozlaşma ve sinirlilik hali mevcut. O kadar forum bıraktım fakat bu hali göremediğim tek yer bu forum. Onu da modların gayretine bağlıyorum. Hit almak uğruna, forumu çöpe çevirmiyorlar. Her neyse.

İnsanlar hep birbirine karşı sinirli. Yani genel olarak gördüğüm şeyler, insanlar birbirini işiyle, parasıyla, mesleğiyle, okuluyla, arabasıyla, telefonuyla, bilgisayarıyla, tuttuğu takımla, tuttuğu partiyle ezme çabasındalar. Bazı forumlarda hele soru sormak ayıp bir şey olmuş durumda. Soru soruyorsun, bilgi veriyorsun; adam sana küfür etmişsin gibi cevap veriyor. Soru sormaya bile utanır olduk artık.

İstanbul deseniz zaten bitmiş durumda. Toplu taşımada insanlar yer için birbirini boğazlayacak artık. Esnaflık desen bitmiş, gezecek yer kalmamış.

Siz böyle insanlara karşı nasıl önlem alıyorsunuz?

Bence bunların hepsi ekonomik sıkıntılardan oluyor. Tabi bazen istisnai durumlar olabiliyor. Direk ruhen sinirli bir adam olabiliyor. Sonuçta istisnalar kaideyi bozmaz. Fakat çoğunun hayat zorluğundan, geçim sıkıntısından olduğunu düşünüyorum. Bu forum olaylarını da kişinin egosuna bağlıyorum veya kişi anonim olduğu için rahatça konuşabiliyor. Bu da onun istediğini söyleyebilmek gibi bir hakkı olduğunu sanmasına yol açıyor. Kişi pek sevilen birisi olmayabilir, hiç mutlu olmamış birisi olabilir ya da gerçekten psikolojik sıkıntıları olabilir. Tabi ki bunlar sadece benim fikirlerim ille de böyledir demiyorum. Başkalarının düşüncesini de merak ediyorum açıkçası.

Önlem almaya gelecek olursak ben böyle aşırı sinirli olan insanları pek takmıyorum açıkçası. Takılacak gibi de olmuyorlar.

Bazen gittiğim bakkalda veya markette kolay gelsin demeye korkuyorum. İnsanların çoğu artık egosu ve kendisi için yaşıyor. Haberlere baktığımda bu kadar cinayetin ve suçun insanlar işlerken zerre kadar acıma,merhamet duygusunun olmadığını fark ediyorum ve bu beni insanlardan uzaklaştırıyor. Bazen diyorlar insanlardan uzak kişiler tehlikelidir veya sinsidir aslında masum ve merhametli olan kişi odur. İnsanlardan uzak durmasının nedenlerinden biride insanların acımasızlığıdır. Eskiden bir çok forumda insanlar birbirleriyle kaynaşırdı şimdi ise tamamen çıkara dönmüş dorumda. Bu meseleyi ne kadar kabul etmeseniz dahi bu forumda dahi görüyorum. Başka bir konu ise insanların birbirine tahammülü kalmadı. Kendi dertleri,aile problemleri,politik,ekonomi,eğitim,iş,hatalar vb. gibi konulardan kaynaklı olarak kimsenin birbirine saygısı kalmadı. İstanbul meselesi ise haklısınız nedenlerinden biride çok fazla göç olmasıyla göç edenler umduğunu bulamıyor. 16 milyon nüfusa yaklaşık insan var burada mutlu olmayı beklemek zaten garip karşılanır.
Bence bunların hepsi ekonomik sıkıntılardan oluyor. Tabi bazen istisnai durumlar olabiliyor. Direk ruhen sinirli bir adam olabiliyor. Sonuçta istisnalar kaideyi bozmaz. Fakat çoğunun hayat zorluğundan, geçim sıkıntısından olduğunu düşünüyorum. Bu forum olaylarını da kişinin egosuna bağlıyorum veya kişi anonim olduğu için rahatça konuşabiliyor. Bu da onun istediğini söyleyebilmek gibi bir hakkı olduğunu sanmasına yol açıyor. Kişi pek sevilen birisi olmayabilir, hiç mutlu olmamış birisi olabilir ya da gerçekten psikolojik sıkıntıları olabilir. Tabi ki bunlar sadece benim fikirlerim ille de böyledir demiyorum. Başkalarının düşüncesini de merak ediyorum açıkçası.

Önlem almaya gelecek olursak ben böyle aşırı sinirli olan insanları pek takmıyorum açıkçası. Takılacak gibi de olmuyorlar.
Kısmen haklısınız fakat çok rahat yaşayan insanlar dahi mutlu değil. Eski oturduğum evimde komşumuzun büyük miktarda parası vardı fakat mutlulukları yoktu ya aile içi kavga yada huzursuzluk olurdu. Ekonomik sıkıntılardan zor durumda olanlar var fakat refah içinde yaşayıp mutlu olamayanlarda var.Örneğin en mutlu ülke olarak Finlandiya gösteriliyor ama en yüksek intihar oranı da Finlandiya'da.

Insanlar birbirlerine kibar davranirlar sosyal hayatta, cunku kimse kavga istemez. ( Mental problemleri yoksa ) Bu da bir social contract olusturur. ( Social contract - Wikipedia )

Bence internetin olayi bu biraz, fiziksel bariyer oldugu icin aramizda kibar olmak zorunda degiliz. Anonimligin verdigi gucle icimizdeki canavari kusma sansimiz oluyor. Bu sayede rahat rahat "ateistim" diyebiliyoruz. Ben genel olarak kibarligi zaman kaybi olarak dusunuyorum. Yani kaba olmadan da kibar olmayabilir bir insan, 1 ve 0 degil bu is.

Kısmen haklısınız fakat çok rahat yaşayan insanlar dahi mutlu değil. Eski oturduğum evimde komşumuzun büyük miktarda parası vardı fakat mutlulukları yoktu ya aile içi kavga yada huzursuzluk olurdu. Ekonomik sıkıntılardan zor durumda olanlar var fakat refah içinde yaşayıp mutlu olamayanlarda var.Örneğin en mutlu ülke olarak Finlandiya gösteriliyor ama en yüksek intihar oranı da Finlandiya'da.

Bu dediğiniz olay kişinin psikolojisine bağlı işte. Bu durumda yapabileceğimiz malesef birşey yok.

Insanlar birbirlerine kibar davranirlar sosyal hayatta, cunku kimse kavga istemez. ( Mental problemleri yoksa ) Bu da bir social contract olusturur. ( Social contract - Wikipedia )

Bence internetin olayi bu biraz, fiziksel bariyer oldugu icin aramizda kibar olmak zorunda degiliz. Anonimligin verdigi gucle icimizdeki canavari kusma sansimiz oluyor. Bu sayede rahat rahat "ateistim" diyebiliyoruz. Ben genel olarak kibarligi zaman kaybi olarak dusunuyorum. Yani kaba olmadan da kibar olmayabilir bir insan, 1 ve 0 degil bu is.
Bu konuda sana katılıyorum Youtube yorumlarına baktığım zaman dümdüz küfür ediyor 10-20 yaşındaki kişiler ve daha ettiği küfrün anlamını bilmiyor. Düşünceleri ise istediğim kişiye sallarım ne olsa kimse beni cezalandıramaz veya suçlayamaz.

Bence genel ruh halimiz şu üçünün ortalaması:

1-Bireylerin karakter yapısı ve ruh sağlığı (Bireyin kendisiyle ilişkisi)
2-Bireylerin sosyal gruplardan (iş-okul hayatı veya aile, eğitim, arkadaşlar, komşular, mahalle baskısı veya desteği vb.) maruz kaldıkları olumlu-olumsuz etkiler (Bireyin diğer bireylerle ilişkisi)
3-Yaşadığımız coğrafyanın özellikleri. (Faklı sosyal grupların birbiriyle ilişkisi)

Örneğin bizde sosyal gruplar arasında çekişme oldukça fazla. Bazı meslek grupları birbirinden hazzetmez, farklı siyasi gruplar hazzetmez, hatta bazı memleketler bile sevmez birbirini bazen.

Coğrafya desen zorlu: Hem Akdeniz toplumlarının heyecanı hem de Orta Doğu'nun gerginliği bize yansımış. Üstüne savaş ve mücadeleden çekinmeyen bir Türk bozkır geleneği de olunca ve mesela İskandinavların soğukkanlılığına vb. çok fazla sahip olmayınca çok dengeleyememişiz. Dolayısıyla sinirlilik, sabırsızlık gibi özelliklerimiz diğerlerinden biraz daha hızlı öne çıkmış.

Forumlar ve sözlükler bi' yerden sonra insanların birbirlerine kendilerini olmadıkları gibi gösterme yerine dönüştü. Çünkü insan kendini sanal ortamda istediği gibi gösterebiliyor.

Arkadaşlar içinde yaşadığımız ülkenin rezil kepaze durumunu düşünürseniz eğer, bu ülkede niye herkesin sinirli olduğu çok da garip gelmeyecektir size.
Bence internetin olayi bu biraz, fiziksel bariyer oldugu icin aramizda kibar olmak zorunda degiliz. Anonimligin verdigi gucle icimizdeki canavari kusma sansimiz oluyor. Bu sayede rahat rahat "ateistim" diyebiliyoruz.
İnternetin verdiği bir anonimlik olduğu ve bunun rahat olduğu doğru ama senin dışarıda rahat bir şekilde ateistim diyememen, yanılıyorsam bağışla ama, bana güçsüz bir karakterin olduğu izlenimini verdi dostum. Tabii ki Orta Doğu'da yaşamamızdan ötürü bu ülkede her zaman kaba kuvvetin olacak. Bu bir zorunluluk gibi çünkü medeniyet seviyesi dipte olan insanların çoğunluk olduğu bir ülkede yaşıyorsun. Senin söylediğin şeyden örnek verirsek, ben mesela her ortamda düşüncelerimi rahatça ifade edebiliyorum çünkü problem çıktığı takdirde karşımdaki adamla ölümüne kavga etmeye hazırım (2,5 sene MMA yapmanın faydaları :D). Tabii ki kaba kuvvet hiçbir zaman çözüm değildir ama hiçbirimiz de Hollanda'da ya da Danimarka'da yaşamıyoruz maalesef. Emin olun Avrupa'nın birçok yerinde ben de pamuk gibi oluyorum ne bir sinir, ne bir kızgınlık hali. Eser kalmıyor. Çünkü Avrupalılar da gayet sakin, relax ve medeni insanlar. Adamın sinirli olması için bir nedeni yok. Dolayısıyla insanın içinde yaşadığı kültür ve ülke çok etkiliyor insanın ruh halini.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı