İnsanlardaki gereksiz FPS algısı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Keşke o tepkisellik o kadar fazla olsa. Tercih meselesi. Bu dediğiniz fark monitörün ms değeri gibi. 5 ms ve 1ms olarak düşünün. Aradaki farkı çoğu kişi anlayamaz. Ve bu kadar fazla bir etkisi olacağını da sanmıyorum.
Hayır. Monitördeki gecikme farklarını anlamak zorken, FPS değerlerinde oyunun akıcılığını ve tepkiselliğini daha kolay hissedebilirsiniz. Yıllarca, CS oynayan herkesin yüksek FPS almak istemelerinin ve bu konularda konuşmalarının bir nedeni var.
İlla esporcu olmanıza gerek yok yani günde 1 saat veya 30dk FPS oynayan biriyseniz bile alıştığınız FPS değerlerinden daha yüksek değerler alınca farkı kolaylıkla hissedebilirsiniz.

Cidden fark var bu arada. Eskiden ben de böyle diyordum, orası ayrı 😁 200 FPS verebilen sisteme geçtiğimde anladım: 60 Hz'de 60 FPS üstü fark edilmez olayı fakirlerin kendini avutmak için inanmak istediği bir şeymiş🤣

Arkadaşlar, aslında herkes tarafından en az bir kere görülmüş ama hala anlaşılamamış bir konu var. Eğer 60 Hz bir monitör kullanıyorsanız oyunlarda aldığınız 60 FPS ve 12320 FPS arasında bir fark yok.

Çoğu kişiden hala aynı yorumları görüyorum, 60 Hz monitör kullanıp FPS çok düşük diyorlar aldıkları FPS değeri ise 70-80..

Neden yüksek ayarlarda v-sync (bal gibi teknoloji) açıp tadını çıkarmıyorsunuz o para saydığınız makineyle? Bunun yerine neden en düşük grafiklerde 4:3 ekranla 700 FPS alacağım diye uğraşıyorsunuz? Hadi tartışalım.

Yazının tamamını okudum ve anladığım kadarıyla abartılı FPS'nin gereksizliğine dikkat çekmek istediğini anladım.
Haklı olduğun gibi tecrübesizliğinin de olduğu kısımlar var.
Şimdi, yüksek FPS deneyimlemen gerektiğini düşünüyorum.
Diğer taraftan haklı olduğun kısım; madem makine sağlam 2K monitör al bak keyfine gibi demek isteğini varsayıyorum. Burada haklısın ama yine de aynı iş çıkmıyor.
Sen en iyisi çözünürlük düşürüp yüksek FPS denemen gerekiyor.

Fark var. 60 Hz Monitör kullanıyorum 60 FPS sabitleyince sanki kasmıyor ama hassasiyetim kötü gibi geliyor.

Yazının tamamını okudum ve anladığım kadarıyla abartılı FPS'nin gereksizliğine dikkat çekmek istediğini anladım.
Haklı olduğun gibi tecrübesizliğinin de olduğu kısımlar var.
Şimdi, yüksek FPS deneyimlemen gerektiğini düşünüyorum.
Diğer taraftan haklı olduğun kısım; madem makine sağlam 2K monitör al bak keyfine gibi demek isteğini varsayıyorum. Burada haklısın ama yine de aynı iş çıkmıyor.
Sen en iyisi çözünürlük düşürüp yüksek FPS denemen gerekiyor.

Tecrübesizlik? O kadar emin olmayın eskiden GTX 860’lı sistemim vardı şimdi RTX 2060 super’im var ve farkı gayet iyi biliyorum. Örneğin csgo’yu 60 Hz 60 fps’de de oynadığım oldu 240 Hz 240 fps’te, 240 Hz 400 fps’te. Farkı gayet iyi kavrayabiliyorum o yüzden. Ve nedense 60’tan 240’a geçtiğimde başta o kadar hızlıydı ki alışamadım ama 400 FPS aynı monitörde hiçbir fark yoktu. Bu teknik olarak da böyledir. FPS artışı input lag düşürür doğru ama benim baksettiğim 60 Hz 200 FPS ile 240 Hz 200 fps’in aynı akıcılığı vermemesi.
Cidden fark var bu arada. Eskiden ben de böyle diyordum, orası ayrı 😁 200 FPS verebilen sisteme geçtiğimde anladım: 60 Hz'de 60 FPS üstü fark edilmez olayı fakirlerin kendini avutmak için inanmak istediği bir şey miş🤣

Aynen kardeşim sen bu kafayla devam et. Ayrıca senin 240 Hz monitör alamadığın için 60 hz’le 200 fps’in efsane olduğunu söylemediğin ne malum?

Tecrübesizlik? O kadar emin olmayın eskiden GTX 860’lı sistemim vardı şimdi RTX 2060 super’im var ve farkı gayet iyi biliyorum. Örneğin csgo’yu 60 Hz 60 fps’de de oynadığım oldu 240 Hz 240 fps’te, 240 Hz 400 fps’te. Farkı gayet iyi kavrayabiliyorum o yüzden. Ve nedense 60’tan 240’a geçtiğimde başta o kadar hızlıydı ki alışamadım ama 400 FPS aynı monitörde hiçbir fark yoktu. Bu teknik olarak da böyledir. FPS artışı input lag düşürür doğru ama benim baksettiğim 60 Hz 200 FPS ile 240 Hz 200 fps’in aynı akıcılığı vermemesi.

Aynen kardeşim sen bu kafayla devam et. Ayrıca senin 240 Hz monitör alamadığın için 60 hz’le 200 fps’in efsane olduğunu söylemediğin ne malum?

Niye böyle bir şey yapsın? :D

Madem tecrüben var şunu da biliyorsundur ki herkes aynı göremez.
Ama konu başlığın yanlış demek ki.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı