İnsanların tam kapanmayı görmezden gelmesi

Makaleler
1
Yer
Ankara
Merakımdan bu konuyu açıyorum, sadece benim bulunduğum bölgedeki insanlar mı sorumsuz ve vurdumduymaz? Sizlerin yaşadığı çevre ne durumda?

Sırasıyla:
-Karşı komşumuz da bundan 1 ay önce haliyle evdekilerin tamamıyla coronaya yakalandı ve tedavi sürecinde de rahat rahat geziyordu (65 yaş üstü), içinde bulunduğumuz Ramazan ayı boyunca ve öncesinde de haftada en az 3 kez misafir ağırlıyorlardı. Bütün bunlar haricinde kendilerinin baktıkları 6-7 yaşındaki torunları asla içeri girmeyen bir çocuk. Bu yazıyı yazdığım sırada da Ramazan Bayramı için misafir olarak tam 8 kişi geldi.

-Yan komşumuz 1-2 gün önce ailece misafirliğe/tatile gitti ve daha önce de her türlü pandemi yasağını çiğneyen rahat rahat gezen ve 1.5 yıldır ceza yemeyen bir aile.

-Apartman dışından bahsetmek gerekirse sokak hiçbir zaman boş kalmıyor ve çocuklar her saat dışarıda oyun oynayıp geziniyorlar, çocuktur gezsin ama maske taktıkları yok. Aslında ebeveynleri de aynı, çocuklarına bir şey demenin faydası yok. Yaşadığım yer de merkezi bir yer, bilen bilir Ankara Kızılay'a 10 dakika mesafede, Mamak'da yaşıyorum. Sanırım bundan dolayı yaşadığım apartmana 100 metre mesafedeki ana cadde de 1 adet polis ekibi her zaman bekliyor ama bir gün bile ara sokağa girdiklerini görmedim.

Ben ise market veya eczane alışverişi dışında 1,5 yıldır dışarı çıkmayan birisiyim ve haliyle bütün bunları yapanların cezasız kalıyor olması bana dokunuyor.
Siz sormadan söyleyeyim özellikle ilk ve son bahsettiğim durumlar için defalarca polisi aradım bir kere bile gelen giden olmadı, gerçi bıçaklı kavgaya da gelmeyen polisten ne beklersin? Ben bu ülkenin hali nereye gidiyor anlamıyorum, sonumuz hayır olsun.

Son düzenleme:
Merakımdan bu konuyu açıyorum, sadece benim bulunduğum bölgedeki insanlar mı sorumsuz ve vurdumduymaz? Sizlerin yaşadığı çevre ne durumda?

Sırasıyla:
-Karşı komşumuz da bundan 1 ay önce haliyle evdekilerin tamamıyla coronaya yakalandı ve tedavi sürecinde de rahat rahat geziyordu (65 yaş üstü), içinde bulunduğumuz Ramazan ayı boyunca ve öncesinde de haftada en az 3 kez misafir ağırlıyorlardı. Bütün bunlar haricinde kendilerinin baktıkları 6-7 yaşındaki torunları asla içeri girmeyen bir çocuk. Bu yazıyı yazdığım sırada da Ramazan Bayramı için misafir olarak tam 8 kişi geldi.

-Yan komşumuz 1-2 gün önce ailece misafirliğe/tatile gitti ve daha önce de her türlü pandemi yasağını çiğneyen rahat rahat gezen ve 1.5 yıldır ceza yemeyen bir aile.

-Apartman dışından bahsetmek gerekirse sokak hiçbir zaman boş kalmıyor ve çocuklar her saat dışarıda oyun oynayıp geziniyorlar, çocuktur gezsin ama maske taktıkları yok.
Aslında ebeveynleri de aynı, çocuklarına bir şey demenin faydası yok. Yaşadığım yer de merkezi bir yer, bilen bilir Ankara Kızılay'a 10 dakika mesafede, Mamak'da yaşıyorum. Sanırım bundan dolayı yaşadığım apartmana 100 metre mesafedeki ana cadde de 1 adet polis ekibi her zaman bekliyor ama bir gün bile ara sokağa girdiklerini görmedim.

Ben ise market veya eczane alışverişi dışında 1,5 yıldır dışarı çıkmayan birisiyim ve haliyle bütün bunları yapanların cezasız kalıyor olması bana dokunuyor.
Siz sormadan söyleyeyim özellikle ilk ve son bahsettiğim durumlar için defalarca polisi aradım bir kere bile gelen giden olmadı, gerçi bıçaklı kavgaya da gelmeyen polisten ne beklersin? Ben bu ülkenin hali nereye gidiyor anlamıyorum, sonumuz hayır olsun.
Açıkçası ben de şu tam kapanmada 1 2 kere tek başıma bizim yan mahallede maske ile paten sürmeye çıktım. Tam sizin dediğiniz gibi misafirlik falan olmasa da boş alanda 1 2 tur attım bende :).

Bu hastalığın bitmesi mümkün değil. Marketlerde yaşanan manzaralar bile daha çok insanın öleceğini gösteriyor. Ben bir markette müdür yardımcısı olarak korona'nın başından beri her gün binlerce insanın içindeyim ve Türk halkının cehaleti sorumsuzluğunda 1,5 yıldır asla bir ilerleme olmadı. O yüzden belki böylesi daha iyidir. Ülkece temizliğe ihtiyacımız var.

Halkın bir bölümü evden çalışıp hayatını bir şekilde devam ettirebiliyor ama bizim dışımızda evde çalışamayan insanların düştüğü durum beni çok rahatsız ediyor. Konu da dediğim gibi bunun sorumlusu olan "sorumsuzlar" topluluğundan nefret etmemek elde değil.

Sürekli dışarıda grup halinde gezen elemanlar görüyorum. En basiti camide herkesin oturması gereken sınırlar belirlenmiş, adamlar araya araya geçiyor, ee eski halinden ne farkı kaldı? Bizim yasak tiplerinden ziyade zihniyeti düzeltmemiz lazım.

Geri
Yukarı