İnsanlığın 4000 yıl önceden pek fark yok

Yazdığınıza tümüne cevap vermem için tek tek açıklamam gerecek fakat yazılanlarla alakalı hiçbir şey anlamadığını düşündüğüm için buna gerek duymuyorum. Aslında ampul icat örneğinden sonra sizin kullandığınız tabirle sığ düşüncelerinizden öteye geçip düşünemediğiniz aşikar ve bu yüzden anlayamıyorsunuz. Eğer ki sırf yazmak için yazmadıysanız benden size bir tavsiye bolca paragraf sorusu çözdüğünüzde okuduğunu anlama becerilerini geliştirebilirsiniz.

İlk cümle olan " Hocam takıldığım konu topa tüfeğe güdümlü olmanız diyebilirim. " in açıklamasını yaparak başladım, elimden geldiğince basitçe anlattım. Keşke bir yerinden tutup ortaya bir şey koysaydınız.

Örneğin neresinde sorun olduğunu söyleyemeyecek durumdayken, sırf sizin düşüncenize karşı çıkıp neden kendimce sığ ve zırva olarak gördüğümü anlattığım yerde, herhangi bir dayanak olmadan, "sığ düşünceleriniz sebebiyle anlayamıyorsunuz" diyorsunuz.

Madem "Eğer ki sırf yazmak için yazmadıysanız..." gibi bir varsayım yapabilmeyi uygun görüyorsunuz, ben de size diyorum ki: Eğer o kadar yazıdan herhangi bir çıkarım yapamayıp, sırf görüşünüze sığ ve zırva dedim diye altta kalmamak için, dayanaksızca, bana sığ görüşlü deyip bir de bana okuduğunu anlama becerilerini geliştirme tavsiyesi vermediyseniz gelin anlatın neresini anlayamamışım. Ben sığ ve zırva dediysem anlattım, o kadar paragraf sorusu çözdüyseniz gelin siz de benim anlattığımda neresi sığmış onu anlatın. Madem bir fikir sunuyorsunuz, arkasında durun. Belki fikrimi değiştirirsiniz belki sizinki değişir.

Yapılan çoğu şeyin güç adına yapıldığı kısmına katılabilirim. Ancak tamamen bütün insanlığın gelişmediğini, gelişse bile bunu sırf güç için yaptığı fikrine bence de zırvalık
Öncelikle insanlığın gelişmesi bana göre üretilen nesnelerle mümkün olmuyor.İnsanın düşünce yapısı ve olaylara yaklaşımının gelişmesinden bahsetmek istedim.Bugün ki düşünce yapısının kökü o zaman ki ile aynı olduğunu söylemek istedim.Yoksa üretilen her şeyin güç için yapıldığı anlamı çıkarmana üzüldüm.Ayrıca bu güç konusuna da değinmek lazım :)Kimine göre korku ve tehdit yoluyla özgürce yapılabilien eylemler olabiliyor kimine göre zorluklara rağmen başarı elde etmek için sarf edilebilen çabada oluyor.Bu kısımda çok kafa kurcalayan kısım kime göre neye göre? :)
Ayrıntıya girerek anlatır mısın? Neye dayanarak tüm insanlığın gelişmişliğini sorguladınız?
Daha ayrıntılı olarak yeni bir başlık açarak bu fikri tartışmaya daha uygun hale getireceğim.

İlk cümle olan " Hocam takıldığım konu topa tüfeğe güdümlü olmanız diyebilirim. " in açıklamasını yaparak başladım, elimden geldiğince basitçe anlattım. Keşke bir yerinden tutup ortaya bir şey koysaydınız.

Örneğin neresinde sorun olduğunu söyleyemeyecek durumdayken, sırf sizin düşüncenize karşı çıkıp neden kendimce sığ ve zırva olarak gördüğümü anlattığım yerde, herhangi bir dayanak olmadan, "sığ düşünceleriniz sebebiyle anlayamıyorsunuz" diyorsunuz.

Madem "Eğer ki sırf yazmak için yazmadıysanız..." gibi bir varsayım yapabilmeyi uygun görüyorsunuz, ben de size diyorum ki: Eğer o kadar yazıdan herhangi bir çıkarım yapamayıp, sırf görüşünüze sığ ve zırva dedim diye altta kalmamak için, dayanaksızca, bana sığ görüşlü deyip bir de bana okuduğunu anlama becerilerini geliştirme tavsiyesi vermediyseniz gelin anlatın neresini anlayamamışım. Ben sığ ve zırva dediysem anlattım, o kadar paragraf sorusu çözdüyseniz gelin siz de benim anlattığımda neresi sığmış onu anlatın. Madem bir fikir sunuyorsunuz, arkasında durun. Belki fikrimi değiştirirsiniz belki sizinki değişir.
Aynı şekilde saldırgan tutum sergiliyorsun yok arkasında durun vs. burada altta ne sen ne ben kalırız.Eğer bir fikirde yanlış bulduğun hususlar var ise katılmadığını sebepleri ile söylemeyi denemelisin araya serpiştirdiğin kişisel eleştirilerinle değil ama sen ilk mesajında bunu tercih etmişsin sonrası da aynı zaten.Aslında şöyle bir durum daha var senin 1 satır cümleyi alıp yorumlamaya çalışmak seni sığ düşüncelerden dolayı fazla düşünemediğini gösteriyor.Bundan dolayı benim sana sığ demem dayanıksız olduğunu göstermiyor.
Madem bir fikir sunuyorsunuz, arkasında durun. Belki fikrimi değiştirirsiniz belki sizinki değişir.

Ben konuda pek detaya girmeden anlaşılabilir olacağını ummuşum.Zaten Forumda ki tüm paylaşımlar fikir alışverişi yapılmak için paylaşılıyor.Senin gibiler olunca fikirler hariç başka şeyler tartışılıyor.

Son düzenleme:
Saldırganlık ne alaka, baştan okusana. Harbiden zırva olarak görüyorum, Olgunca tartışabileceğimi sanmıştım. Ben fikrine zırva diyorum sen git okuduğunu anla diyorsun. Saldırganlık böyle bir şey.
Hocam yazını beğenmememi umarım ofansif algılamazsın, bazen alınanlar oluyor diye belirtme gereği duydum. Size katılmıyorum, kabaca açıklayayım: . . . . . . .

Eğer bir fikirde yanlış bulduğun hususlar var ise katılmadığını sebepleri ile söylemeyi denemelisin.
Hocam takıldığım konu topa tüfeğe güdümlü olmanız diyebilirim.
Sebebini de ampul örneğinde anlattım.

İnsan ırkının gelişmesi veya dünya ekosistemini iyileştirme çabaları yok. İşin garip tarafı çoğu kişi bunları bile düşünmüyor. TikTok video çekiyor/izliyor.
13-19 yaşında ki bireylerin bu hayat daha fazla bir şey ifade etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Burada ölçütün TikTok olmasını sığ buldum, düşünceni sığ bulmam kişisel eleştiri değil. "Sen sığ görüşlü bir insansın" demedim, görüşünü sığ buldum dedim üstüne üstlük "Umarım ofansif algılamazsın" demiştim.

Yok arkasında durun vs. burada altta ne sen ne ben kalırız. Eğer bir fikirde yanlış bulduğun hususlar var ise katılmadığını sebepleri ile söylemeyi denemelisin araya serpiştirdiğin kişisel eleştirilerinle değil ama sen ilk mesajında bunu tercih etmişsin sonrası da aynı zaten.
Her mesajımda sebebini anlattım, örnek kullandım. Kendi fikrimi belirttim. Özellikle belirtmeme rağmen hala alınıyorsun ya ona şaşıyorum. Ortaya bir şey attın, katılmadım, git okuduğunu anla dedin başka cevap vermedin. Aslında cevap vermeye gerek görmediğini söyledin.

Aslında şöyle bir durum daha var senin 1 satır cümleyi alıp yorumlamaya çalışmak senin sığ düşüncelerden dolayı fazla düşünemediğini gösteriyor. Bundan dolayı benim sana sığ demem dayanıksız olduğunu göstermiyor.
(!) Tabi, çok güzel dayanak. Neremize dayarsak dayayalım.
"1 satır cümleyi şöyle yorumladığın için sığsın düşünemiyorsun!" bile diyemiyorsun, dönüp bana ne diyorsun.

Ben konuda pek detaya girmeden anlaşılabilir olacağını ummuşum. Zaten Forumda ki tüm paylaşımlar fikir alışverişi yapılmak için paylaşılıyor. Senin gibiler olunca fikirler hariç başka şeyler tartışılıyor.
Valla kusura bakma, basit bir tartışmayı bile yürütemeyip beni başkalaştırman da ayrı bir zırva. Fikir alış verişi yapmayıp, görüşünün zırva olduğunu düşündüğü için karşındakini; düşünemeyen, okuduğunu anlamayan, saldırgan ilan etmen de ayrı bir zırva.

Günümüz bize zibliyon çeşit imkan ve fırsat sunuyor. Bahsettiğin kadar eskide hayatta kalmak ön plandayken bugün hiçbir şey düşünmeden ot gibi bile yaşanabilir. Çevremdeki çoğu insan, makul istekler ve hedefler ile yaşıyor. Canları isteyince kültürel faaliyetlerde bulunup, yarınları adına kaygılanmama gücünü elde etmeye çalışıyorlar diyeyim hatta. O kadar eskiye gitsek hepimizin aklında; yarın, öbür gün, öbürsü gün olurdu ve eşimizi, çocuğumuzu korumaktan başka pek bir şey olmazdı. Gel de buradan anlat. Komplo teorilerine göre yaşanmaz.

Öncelikle insanlığın gelişmesi bana göre üretilen nesnelerle mümkün olmuyor.İnsanın düşünce yapısı ve olaylara yaklaşımının gelişmesinden bahsetmek istedim.Bugün ki düşünce yapısının kökü o zaman ki ile aynı olduğunu söylemek istedim.Yoksa üretilen her şeyin güç için yapıldığı anlamı çıkarmana üzüldüm.Ayrıca bu güç konusuna da değinmek lazım :)Kimine göre korku ve tehdit yoluyla özgürce yapılabilien eylemler olabiliyor kimine göre zorluklara rağmen başarı elde etmek için sarf edilebilen çabada oluyor.Bu kısımda çok kafa kurcalayan kısım kime göre neye göre? :)

Daha ayrıntılı olarak yeni bir başlık açarak bu fikri tartışmaya daha uygun hale getireceğim.

Aynı şekilde saldırgan tutum sergiliyorsun yok arkasında durun vs. burada altta ne sen ne ben kalırız.Eğer bir fikirde yanlış bulduğun hususlar var ise katılmadığını sebepleri ile söylemeyi denemelisin araya serpiştirdiğin kişisel eleştirilerinle değil ama sen ilk mesajında bunu tercih etmişsin sonrası da aynı zaten.Aslında şöyle bir durum daha var senin 1 satır cümleyi alıp yorumlamaya çalışmak seni sığ düşüncelerden dolayı fazla düşünemediğini gösteriyor.Bundan dolayı benim sana sığ demem dayanıksız olduğunu göstermiyor.

Ben konuda pek detaya girmeden anlaşılabilir olacağını ummuşum.Zaten Forumda ki tüm paylaşımlar fikir alışverişi yapılmak için paylaşılıyor.Senin gibiler olunca fikirler hariç başka şeyler tartışılıyor.
Arkadaşa saldırgan tutumu ilk gösteren sensin. Fikrinle tezat hareket ediyorsun. Senin düşünce yapın ile insanlığın aslında 4000 yıl öncesinden bir farkı olmadığının en somut örneği sensin sanırım. (Senin düşünce yapın ile.) Arkadaş sana gayet fikrini sunmuş, ne kinaye yapmış ne de terbiyesizlik yapmış. Sen gidip saçma sapan bi şekilde okuduğunu anlama v.s. konularına girmişsin. 4000 yıldır değişmemiş insanlık, ne üzücü. :(

Geri
Yukarı