Instagram büyük bir tehlikedir!

Semih Demir

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Instagram uygulaması ilk önce iPhone kullanıcıları için oluşturuldu. Ayrımcı uygulama demiyorum fakat daha ilk sürümünü iPhone cihazlarına göre oluşturan bu platform ciddi bir tehdit unsuru benim için.

Instagram, kullanıcılarının normal bir şekilde aktif olarak ilgilendiği hobilerinin fotoğraflarını yayınlaması amacını güdüyordu. Hâlâ daha öyle, lakin gelin görelim ki çığır açtı ve artık 'sosyal ağ uygulaması' dışına çıktı.

Bakınız bizzat örnek veriyorum; tesbihi eline alan, kredi borcu ile hayatını idame ettiren, normal yaşantısında hiçte fotoğraflarda ki gibi olmayan kişiler tanıyorum. Ama fotoğraflar öyle değişik bir izlenim veriyor ki, yıllardır tanıdıklarım meğersem çok zengin, kültürlü, doğa sever imiş haberim yok.

İnsanlar artık "Instagram" ve diğer türevi uygulamalar için tamamen yalandan ve samimiyetsizlik içeren fakat popüler olduğu için ilgilenmeleri gerektiğini düşündükleri şeyleri fotoğraflıyorlar.
Baktığımız zaman herkes "çok kültürlü, çok zengin, çok mutlu, çok neşeli, keyifli, orada burada" ama gerçek hiçte öyle değil...

Hadi bunları yapabilen insanların olduğu bir uygulamada yapamayanlar ne yapacak? Bir çok kişinin psikolojisi bu uygulama yüzünden sarsılmış. Giriyor uygulamaya lüks araçlar şatafatlı hayatlar güzel kızlar yakışıklı erkekler sonra soruyor kendine "ben neyim bu durumda?" Bu tür insanların sayısı cidden çok arttı ve giderek artıyor.

Instagram artık gösteriş haline gelmiştir. 2 trilyonluk aracını fütursuzca yayınlayan ve bunu ücretsiz bir uygulamada yapan kişileri gördükçe kahkaha atıyorum. O kadar yapmacık geliyor ki... Allah daha çok versin, kimsenin malında gözümüz yoktur.

Ama bir kaç yıl önceye bakalım bir de şimdiki zamanımıza... Ne çok şey değişti ki? Nasıl bu kadar değiştik? Bu saçmalığa ayak uydurmamız mı gerekirdi?

Instagram uygulaması ilk önce iPhone kullanıcıları için oluşturuldu. Ayrımcı uygulama demiyorum fakat daha ilk sürümünü iPhone cihazlarına göre oluşturan bu platform ciddi bir tehdit unsuru benim için.

Instagram, kullanıcılarının normal bir şekilde aktif olarak ilgilendiği hobilerinin fotoğraflarını yayınlaması amacını güdüyordu. Hâlâ daha öyle, lakin gelin görelim ki çığır açtı ve artık 'sosyal ağ uygulaması' dışına çıktı.

Bakınız bizzat örnek veriyorum; tesbihi eline alan, kredi borcu ile hayatını idame ettiren, normal yaşantısında hiçte fotoğraflarda ki gibi olmayan kişiler tanıyorum. Ama fotoğraflar öyle değişik bir izlenim veriyor ki, yıllardır tanıdıklarım meğersem çok zengin, kültürlü, doğa sever imiş haberim yok.

İnsanlar artık "Instagram" ve diğer türevi uygulamalar için tamamen yalandan ve samimiyetsizlik içeren fakat popüler olduğu için ilgilenmeleri gerektiğini düşündükleri şeyleri fotoğraflıyorlar.
Baktığımız zaman herkes "çok kültürlü, çok zengin, çok mutlu, çok neşeli, keyifli, orada burada" ama gerçek hiçte öyle değil...

Hadi bunları yapabilen insanların olduğu bir uygulamada yapamayanlar ne yapacak? Bir çok kişinin psikolojisi bu uygulama yüzünden sarsılmış. Giriyor uygulamaya lüks araçlar şatafatlı hayatlar güzel kızlar yakışıklı erkekler sonra soruyor kendine "ben neyim bu durumda?" Bu tür insanların sayısı cidden çok arttı ve giderek artıyor.

Instagram artık gösteriş haline gelmiştir. 2 trilyonluk aracını fütursuzca yayınlayan ve bunu ücretsiz bir uygulamada yapan kişileri gördükçe kahkaha atıyorum. O kadar yapmacık geliyor ki... Allah daha çok versin, kimsenin malında gözümüz yoktur.

Ama bir kaç yıl önceye bakalım bir de şimdiki zamanımıza... Ne çok şey değişti ki? Nasıl bu kadar değiştik? Bu saçmalığa ayak uydurmamız mı gerekirdi?
Dediklerinize katılıyorum. Genelde kendini farklı biriymis gibi göstermeler yer aldı. Ayrıca insanın psikolojisini bozuyor hakketen. Ben sırf o yüzden kapattım. Hem sürekli fotoğraf paylaşma isteği oluyo hem de adamlara bak ne hayat yaşıyor bizimkine bak diyerek kötü olunca en iyisi böyle şeylerden uzak durmak.

İşin güzel bir tarafı var. Benim gibi o dediğiniz tipten tanıdıklarınızı eklemez, aklı başında akraba ve tanıdıklarınızı takip edip, gizlilik ayarlarınızı maksimuma vurursanız hiçbir problemle karşılaşmazsınız ve Instagram'ı gayet normal bir sosyal medya aracı olarak kullanabilirsiniz.

Bence asıl iş teknolojiyi nasıl kullandığınızda saklı. İyi kısmını tutup saklarsan, iyi amacına hizmet eder. Kötülerini tutup saklarsan, kötü amaçlara hizmet eder. Teknolojinin felsefesi bu kadar basit. :)

Dipnot: Belki de uzun yıllar sonra ilk defa bu kadar sık kullandığım tek platform Instagram'dır. Hikaye özelliğini çok sık kullanmasam da bazen yaptığım farklı işleri paylaşmak için kullanıyorum. Normal paylaşımlarını ise Hazirandan beri kullanmıyorum çünkü kullanmamı gerektirecek bir durum olmadı daha.

Kullaniyorum ama ayda yilda bir kere oynadiğim oyunlardaki 1.likleri dereceleri vs atiyorum. Görüşlerinize aynen katılıyorum.

Kullanmıyorum hiçbir zamanda kullanmam. Sadece bu değil ben ''Whatsapp'' ve diğer popüler sosyal medya sitelerini de kullanmadım. Bilmiyorum belki yalnız olduğumdan böyleyimdir. Aslında benim yazdığın bu konuyla ilgili çok fazla söyleyeceğim şeyler var ama insanları hayatlarından soğutmak ve kafalarını karıştırmak istemiyorum zira her insan gerçekleri ve adaletsizliği kaldıramaz susuyorum o yüzden. Ve de teknoloji geliştikçe ben dünyanın daha da kötüye gittiğini düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı