Instagram sahte hesap açıp başkalarının fotoğraflarını kullanmak yasal mıdır?

kadirz123

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Ben Mart ayında gayet işlek giden bir kız fake hesabı açtım. Birinin fotolarını kullanarak fakat bu fotoları aldığım hesap bile başkasına ait bir fake hesaptı.
Temmuz ayının son günlerinde hesaba birisi yazıp hesabın gerçek sahibi olduğunu ve fotoğrafları kaldırmazsam şikayette bulunacağını söyledi ve ardından hakaret küfür içerikli mesajlar attı. Kızın bu mesajları attığı hesabı inceledim hesap daha Temmuz ayında yeni açılmıştı. Ben bu mesajları yazdığı hesabı engelledim ve 2 hesaptan daha aynı şekilde küfür etmeye ve hesabı kapatmazsam polise gideceğini söyledi. Ben bunun üzerine hesabı dondurdum. 2 hafta aradan sonra bugün sabah hesabı açtım ve kız bir hesaptan daha yazıp polise vereceğini söyledi.

Böyle bir şey yapabilir mi? Yaparsa bunun hukuki suçu nedir?

Ben mart ayında gayet işlek giden bir kız fake hesabı açtım. Birinin fotolarını kullanarak fakat bu fotoları aldığım hesap bile başkasına ait bir fake hesaptı.
Temmuz ayının son günlerinde hesaba birisi yazıp hesabın gerçek sahibi olduğunu ve fotoğrafları kaldırmazsam şikayette bulunacağını söyledi ve ardından hakaret küfür içerikli mesajlar attı. Kızın bu mesajları attığı hesabı inceledim hesap daha temmuz ayında yeni açılmıştı. Ben bu mesajları yazdığı hesabı engelledim ve 2 hesaptan daha aynı şekilde küfür etmeye ve hesabı kapatmazsam polise gideceğini söyledi. Ben bunun üzerine hesabı dondurdum. 2 hafta aradan sonra bugün sabah hesabı açtım ve kız bir hesaptan daha yazıp polise vereceğini söyledi.

Böyle bir şey yapabilir mi? Yaparsa bunun hukuki suçu nedir?

Başkasinin fotoğraflarini izinsiz kullanmak suç olması lazım ama bu bana saçma geliyor Instagram gibi sosyal medya platformlarında hesabini "herkese açık" bulunduruyorsan o fotoğraflari zaten herkesin görmesine izin vermiş oluyorsun ve bu fotoğraflari kullanmakta sorun teşkil etmemesi gerekiyor ama sen bu fotoğraflarla dolandiricilik ve itibar lekeleme yapmıyorsan.

Başkasinin fotoğraflarini izinsiz kullanmak suç olması lazım ama bu bana saçma geliyor Instagram gibi sosyal medya platformlarında hesabini "herkese açık" bulunduruyorsan o fotoğraflari zaten herkesin görmesine izin vermiş oluyorsun ve bu fotoğraflari kullanmakta sorun teşkil etmemesi gerekiyor ama sen bu fotoğraflarla dolandiricilik ve itibar lekeleme yapmıyorsan.
Bu mantıkla kapısı açık evi soymak yasal olmalı.

Sadece boş zamanlarımda başka hesaplara bakmak için açtığım bir hesap kimseyi dolandırmaya konuşmaya falan çalışmadım.

Başkasının bulunduğu bir fotoğrafı ondan izin almadan paylaşamazsın. Hele ona ait bir fotografi paylasirsan daha büyük sorun teşkil eder. Tam detayları 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda bulunuyordu.

Hem tazminat davası açabiliyor hemde Ceza mahkemesine gidebiliyordu diye biliyorum. Kişisel verilerin korunması son zamanlarda inanilmaz önemsenen bir konu. Dikkat et.

@BoluBeyi1441 Fan hesapları hiçbir şekilde sahte isim/kimlik kullanıp insanları dolandırmıyor. Böyle bir olayı var onların. Ayrıca böyle bir sayfası açılan ünlü, isterse iletişime geçip hesabı kapatmasını talep edebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı