Instagram'dan telefona virüs bulaşır mı?

babylade

Picopat
Daha fazla  
Instagram'da birçok sayfa paylaştığı şeylerin sonuna "linki bioda" yazarak bizi sayfalara yönlendirebiliyor. Sorum şu ki Bio'ya konulan bu sitelerin telefonuma virüs bulaştırmış olma ihtimali var mı?
Instagram keşfette 15 dakika dolandım ve 400 MB'a yakın internet gitmiş.
Bir de Instagram bu ay telefonumda toplam 25 GB tüketmiş. Verisel bilgi vermek gerekirse her gün 3 saatimi Instagram'da geçiriyorum. Bazen artabiliyor bu saat.
Sizce benim kullanımıma göre normal bir tüketim mi bu?
Edit: Android kulanıcısıyım.
Edit2: Youtube aynı ay içinde 13 GB yemiş.

Son düzenleme:
Linkteki içerik yüksek dosya kaplıyordu herhalde indirilecek, boşuna tarama vs. ile uğraşmayın, mobilde Av'ler iş yapmaz, en sağlıklısı fabrika ayarlarına sıfırlama.

Şimdi kardeşimin verilerine baktım o Instagram'da bu ay 23 GB yemiş, aklım karıştı. Nerdeyse benimkiyle aynı o da.

Linkteki içerik yüksek dosya kaplıyordu herhalde indirilecek, boşuna tarama vs. ile uğraşmayın, mobilde AV'ler iş yapmaz, en sağlıklısı fabrika ayarlarına sıfırlama.
Fabrika ayarlarına sıfırlamak da işe yaramıyor ki. O virüsü yazanlar zararlıyı sistem dosyası gjbi gösteriyorlar ve bunun çok da zor olduğunu sanmıyorum. Nasıl fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde sistemde rehber, galeri duruyorsa zararlı da o şekilde durabiliyor.

Tabii bu hepsi için gerekli değil, amatör bir şekilde yazıldıysa dediğiniz gibi fabrika ayarlarına döndürme ile silinebilir.

Fabrika ayarlarına sıfırlamak da işe yaramıyor ki. O virüsü yazanlar zararlıyı sistem dosyası gjbi gösteriyorlar ve bunun çok da zor olduğunu sanmıyorum. Nasıl fabrika ayarlarına döndürdüğünüzde sistemde rehber, galeri duruyorsa zararlı da o şekilde durabiliyor.

Tabii bu hepsi için gerekli değil, amatör bir şekilde yazıldıysa dediğiniz gibi fabrika ayarlarına döndürme ile silinebilir.
6 senedir kullanıyorum bu telefonu, galerimi tahmin edebiliyorsundur. Sıfırlamak çok zorunluysa sıfırlarım. Dediğim gibi telefonumda internet üzerinden bir şey indirmeye daha önce izin vermedim, bir ara fotoğraflarımı yedekleyerek fabrika ayarlarına sıfırlamıştım ondan sonra izin vermedim . Napmam lazım anlayamadım.

Telefonlarda sistem dosyalarına virüs entegre etmek root yetkisi olmadan hiç de kolay olmuyor, Hard Reset atarsa cihaz tertemiz olacaktır. Kullanabilirse de İnstagram+ gibi uygulamalar kullanırsa daha sağlıklı olur.
Şimdi kardeşimin verilerine baktım o Instagram'da bu ay 23 GB yemiş, aklım karıştı. Nerdeyse benimkiyle aynı o da.
Videolar vahiyle mi iniyor?

@Murat5038 önerin nedir? Yukarıda andoridde antivirüs işe yaramaz dediler. Ve benim durumumda sizce ne gerekli?
O diyenlere aldırış etme. Başına gelmeyen anlamaz söylediklerimizi. AV kullanmıyorsanız sağlamlardan kullanıp hem güvende tutabilir hem de kuşkunuz varsa taratıp kontrol etmiş olursunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı