Intel 11. nesil işlemciye geçmek mantıklı mı?

Hartwelll

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, son 2 - 3 gündür bu konuyu oldukça düşünmekteyim. Şu anki sistemim i5 6600K - GTX 1070 üzerine kurulu ve sistemimi upgrade etme kararı verdim ancak büyük bir kararsızlık içerisindeyim. Ekran kartı, kasa, soğutucu, SSD hariç sistemimi upgrade edebilirim. 11. nesle geçeceksem upgrade planı anakart, işlemci, RAM ve PSU üzerinden olacak. İşlemci olarak i7 11700K, anakart olarak da ASUS ROG STRIX Z590'e ya da F modelini seçeceğim. Ya da biraz daha bekleyip Intel 12. nesil işlemcileri, yeni soket anakartları ve DDR5 RAM'leri bekleyeceğim. Sizce ne yapmalıyım?

Not: Ekran kartı yükseltmesini daha sonraki yıllar yapmayı planlıyorum, zira eskisi kadar oyun oynayan birisi değilim. Grafik tasarımcı olduğum için Adobe programlarında elde edeceğim performans benim için çok daha önemli. Bu yüzden yükseltmeye ekran kartını eklemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
DDR5'ler bildiğim kadarıyla 288 pin ile gelecek yanılmıyorsam işlemciler henüz piyasaya çıkmadı önce bir testlerini görmek iyi olur mesela 10600K ile 11600K arasında çok bir fark yoktu ama 10400F ile 11400F arasında büyük bir fark vardı bir önceki nesil ile arasında ne denli fark olduğu bilerek almak iyi olur.

Çıkacağı fiyata bağlı bu durum, eğer Intel F/P oranını düzgün ayarlamazsa 11.nesil hüsran olabilir.
F/P oranını mecburen düzgün ayarlayacağını umuyorum. Ayarlayamazlarsa bu sefer kendi ayaklarına sıkarlar ciddi anlamda. Zaten AMD işlemci piyasasını alıp götürmüş durumda gözlemlediğim kadarıyla.

Anakart tarafında bir öneriniz var mı? ASUS ROG STRIX Z590 F ya da E modellerinden hangisini seçmeliyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı