Intel 12. Nesil İşlemci Özellikleri ve Fiyatı

i3-12100F $97. İyiymiş, hem de bayağı iyi. Anakart fiyatları ölümcül seviyede gelmezse AMD'nin 2 yıldan fazladır adam edemediği R3 serisine çok güzel alternatif olur giriş seviyesinde. 3300X'i bulmak için bile kılı kırk yarmıştım.
Kino, sanırım bir aksilik çıkmazsa anakartların fiyat noktasında pek bir sorun yaşanmayabilir, en azından aşağıdaki testlerinden pek hoşlanmadığım kanallardan biri öyle söylemiş şimdiden:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
@B 52 Stratofortress çok fazla, GPU kadar güç tüketiyor. Bu güç demek, hem elektrik faturası, hem de güçlü bir soğutma demek.
i9-12900K veya 11900K'yı alacak güçte olan adamın dert edeceği şeyler değil ki bunlar. Bunları düşünen adam biraz daha entry veya mid level seviyesinden bir işlemci bakar ki 12.nesillerin 11.nesiller kadar vakalık bir olayı yoktu.
PL1/PL2 değeri 125/250W olan 11900K trafoydu hani hatırlarsanız, 12900K'nın PL1/PL2 değeri ise 125/241W. Bilmem anlatabildim mi?
PSU & elektrik sarfiyatı bu işlemcileri alan kişilerin gram umrunda değil ha ama teknik olarak bakıldığı zaman evet rakip modellere oranla termal performans ve verimliliği mimari bazda hala geride görünüyor şu an.

Son düzenleme:
PSU & elektrik sarfiyatı bu işlemcileri alan kişilerin gram umurunda değil ha ama teknik olarak bakıldığı zaman evet rakip modellere oranla termal performans ve verimliliği mimari bazda hala geride görünüyor şu an.
Ben alanın umurunda olup olmamasıyla ilgilenmiyorum, isterseniz 250W PL2 değeri ile ne kadar ısınacağını düşünün.

Son düzenleme:
Ben alanın umurunda olup olmamasıyla ilgilenmiyorum, isterseniz 250W PL2 değeri ile ne kadar ısınacağını düşününün.
Alan kesimin umrunda mı sizce? Ben de pek ilgilenmiyorum ama 5600X veya 5800X gibi işlemcileri de alan kişilerin de topladıkları bileşenlerinin elektrik & PSU masraflarını düşündüklerini de pek sanmıyorum. Anlatmak istediğim olay oydu, oraya yazmışsınız o yorumu ama sadece olaya teknik açıdan bakıldığında önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere rakip modellere göre termal verimliliği hala geride kalıyor. Burada hemfikir olmadığımız bir durum yoktu zaten, karşılık olsun diye de yazmadığım gibi konu içeriğine negatif bir etki yaratma hissiyatıyla da ekleme yapmadığımı belirtmek isterim.

Bu arada 12900K/11900K gibi işlemciler dediğiniz şekilde evet deli gibi güç çekiyor ama bir o kadar ısındıkları gibi uygun soğutucularla gayet de güzel soğuyabiliyorlar. Bu bir başarı mı? Intel için belki evet fakat söz konusu bu iş 360mm'lik sıvı soğutucularla optimum bir şekilde ancak halledilebildiği için alternatiflerine göre 'teknik' anlamda pek de sayılmaz olduğunu söylemek güç olmasa gerek. Şahsi fikrim sizinle aynı yönde yanlış anlamayın, yüksek bütçelere kadar bu söylediğimiz şekildeki gibi işlemcilerle makine toplama fırsatım olsaydı emin olun ben de şu an itibariyle masaüstü platformu olarak Intel'e yönümü çevirmezdim. Konuyu da fazla kirletmeden size iyi akşamlar diliyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı