Intel 4690K'dan AMD Ryzen5 3600 yükseltme hk

Ormanci81

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar,​

Yakın zamanda Intel 4590 işlemcimi overclock yapabilmek için 4690K ile değiştirdim ve oc yaparak şu anda 4.4 GHz'de çalıştırıyorum.​

Sistemin geri kalanı şöyle;​

- 16 GB Kingston Hyper Fury X Dual 1666 MHz RAM.​
- Gigabyte GTX 1070 ekran kartı.​
- MSI 97I Gaming AC mini ITX anakart.​
- Arctic 120 sıvı soğutucum da mevcut. Ryzen ile de kullanabileceğim.​

Anakart, RAM ve işlemci üçlüsünü satıp, sistemi güncellemek adına Ryzen5 3600 (veya X), 16 GB DDR4 RAM ve mini ITX anakart şeklinde bir değişim yapmayı düşünüyorum. Bu aralar mini ITX anakart bulmak iyice zorlaştı, ASRock, MSI ve Gigabyte vardı ama şu anda piyasada yalnızca MSI'Ink'i var.​

.​

Bütçe de 2.500-3.000 TL gibi düşünüyorum, zaten halihazırda bu parçalara yetiyor. Elimdekileri de satarsam 1.000-1.500 TL gibi fiyatlara yükseltme yapmış olacağım.​

Burada kafama takılan husus, overclocklu 4.4'te çalışan i5 işlemci GTX 1070 ile darboğaz yapar mı? Yani bu değişikliğe değer mi? Bir grup diyor ki, işlemci, teknoloji, çekirdek sayısı vs detaylar düşünüldüğünde kesinlikle değer, bir grup diyor ki oyunlarda çok fazla bir şey fark etmezsin...​

Tabi Ryzen5 ile yapılacak değişiklik ile çekirdek ve çoklu thread mevzuları anlamında kesin bir avantaj sağlanacak ancak oyunlarda büyük farklar oluşur mu, kısaca bu değişikliğe değer mi? Yoksa bir süre daha idare edebilir miyim? Tabi burada ben hep GHz bazında 4.4 çalıştırıyorum diye bakıyorum ve yeni işlemcilere baktığımda 3.6-4.0 gibi çalışan hızlar rakamsal olarak aynı gibi görünse de, performans olarak farklı olacak sanıyorum.​

Bir de Ryzen'i alır gerekirse OC'da yaparım diyordum ama okuduklarıma göre zaten böyle bir çaba biraz gereksiz görünüyor.​

Tavsiyeler ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.​

Son düzenleyen: Moderatör:
i5-4690K hala taş gibi bir işlemci. Ryzen 5 3600 ile değiştirmenin çoklu çekirdek performansı hariç TDP, litografi gibi farkları saymazsak anlamı olmayacak. O kadar para vermenize değer mi bilemedim. Oyunlarda da maksimum 5-10 FPS önde olur Ryzen 5 3600. zaten GTX 1070'i olan bir kişi 5-10 FPS'lik bir farkı "şu an" çok umursamaz. O sistem sizi en az 2 yıl daha idare eder.
Darboğaz olmasının imkanı yok bu arada.

Son düzenleme:
Bence bu durum oynadığın oyunlara göre değişir. Çoklu çekirdek performansı isteyen çok güncel oyunlar oynamıyorsan ve ekran kartını değiştirmeyeceksen çok bir şey fark edeceğini düşünmüyorum. Arada tabi ki performans farkı olacaktır ama değer mi? Ben i7 4790K (4.7 Ghz) ve GTX 970 (1300 MHz) kullanıyorum. Ve şahsen şu an ekran kartını değiştirmeyeceğim için aynı zamanda genel olarak eski oyunları(2015-2017) oynadığım için; işlemciyi de değiştirme gereği duymuyorum. Yeni 3000 serisi çıktığında belki yeni sistem toplayabilirim.

herkese selamlar,​

yakın zamanda Intel 4590 işlemcimi overclock yapabilmek için 4690K ile değiştirdim ve OC yaparak şu anda 4.4 GHz'de çalıştırıyorum.​

sistemin geri kalanı şöyle;​

- 16 GB Kingston Hyper Fury X Dual 1666 MHz RAM.​
- Gigabyte GTX 1070 ekran kartı.​
- MSI 97I Gaming AC mini ITX anakart.​
- Arctic 120 sıvı soğutucum da mevcut. Ryzen ile de kullanabileceğim.​

anakart, RAM ve işlemci üçlüsünü satıp, sistemi güncellemek adına Ryzen5 3600 (veya X), 16 GB DDR4 RAM ve mini ITX anakart şeklinde bir değişim yapmayı düşünüyorum. Bu aralar mini ITX anakart bulmak iyice zorlaştı, ASRock, MSI ve Gigabyte vardı ama şu anda piyasada yalnızca MSI'Ink'i var.​

.​

bütçe de 2.500-3.000 TL gibi düşünüyorum, zaten halihazırda bu parçalara yetiyor. Elimdekileri de satarsam 1.000-1.500 TL gibi fiyatlara yükseltme yapmış olacağım.​

burada kafama takılan husus, overclocklu 4.4'te çalışan i5 işlemci GTX 1070 ile darboğaz yapar mı? Yani bu değişikliğe değer mi? Bir grup diyor ki, işlemci, teknoloji, çekirdek sayısı vs detaylar düşünüldüğünde kesinlikle değer, bir grup diyor ki oyunlarda çok fazla bir şey fark etmezsin...​

tabi Ryzen5 ile yapılacak değişiklik ile çekirdek ve çoklu thread mevzuları anlamında kesin bir avantaj sağlanacak ancak oyunlarda büyük farklar oluşur mu, kısaca bu değişikliğe değer mi? Yoksa bir süre daha idare edebilir miyim? Tabi burada ben hep GHz bazında 4.4 çalıştırıyorum diye bakıyorum ve yeni işlemcilere baktığımda 3.6-4.0 gibi çalışan hızlar rakamsal olarak aynı gibi görünse de, performans olarak farklı olacak sanıyorum.​

bir de Ryzen'i alır gerekirse OC'da yaparım diyordum ama okuduklarıma göre zaten böyle bir çaba biraz gereksiz görünüyor.​

tavsiyeler ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.​

Bence gerek yok zaten ekran kartı 1070.

Cevaplar için çok teşekkürler, açıkçası eskilerle beraber yenileri de oynamaya çalışıyorum. İşte Overclock'u da bu yüzden bir süre daha idare edebilmek adına yaptım. Şu an için birçok oyunu zaten sorunsuz sıkıntısız, çok aşırı FPS düşüşleri olmadan, gözle görülür yavaşlamalar olmadan oynayabiliyorum.​

Peki bu durumda daha yüksek işlemci, daha iyi ekran kartı anlamında mı bir değişiklik yapmak gerekir? Mesela böyle bir durumda nasıl bir sistem önerirsiniz?​

Cevaplar için çok teşekkürler, açıkçası eskilerle beraber yenileri de oynamaya çalışıyorum. İşte Overclock'u da bu yüzden bir süre daha idare edebilmek adına yaptım. Şu an için birçok oyunu zaten sorunsuz sıkıntısız, çok aşırı FPS düşüşleri olmadan, gözle görülür yavaşlamalar olmadan oynayabiliyorum.​

Peki bu durumda daha yüksek işlemci, daha iyi ekran kartı anlamında mı bir değişiklik yapmak gerekir? Mesela böyle bir durumda nasıl bir sistem önerirsiniz?​

Bana kalırsa ekran kartın bir 3 sene daha seni götürür. 1 sene sonra Ryzen 3600'e geçersin performans yetersiz geldiği zaman ki bunun 2 senesi var o zamanda ekran kartını satıp daha iyi bir kart seçimi yaparsın.

i5-4690K hala taş gibi bir işlemci. Ryzen 5 3600 ile değiştirmenin çoklu çekirdek performansı hariç TDP, litografi gibi farkları saymazsak anlamı olmayacak. O kadar para vermenize değer mi bilemedim. Oyunlarda da maksimum 5-10 FPS önde olur Ryzen 5 3600. zaten GTX 1070'i olan bir kişi 5-10 FPS'lik bir farkı "şu an" çok umursamaz. O sistem sizi en az 2 yıl daha idare eder.
Darboğaz olmasının imkanı yok bu arada.

Hocam peki şöyle sorayım, biraz yabancı forumları falan da araştırdım, çekirdek ihtiyacı duyan oyunlarda performans haliyle çok artar, diğerlerinde ise dediğin gibi 5-10 FPS artış anca olur demişler.​
Ancaaaaak, şöyle bir ayrım yapılmış bir yorumda... Eleman demiş ki, evet maksimumlar çok yükselmez ama minimumlar çok yükselir, haliyle yoğun sahnelerde orada burada yavaşlamalar takılmalar daha az olur, daha pürüzsüz oynarsın denilmiş.​
Peki bütçeyi biraz daha artırsam ve R7 3700x falan gibi bir şey alsam? Veya ekran kartını değiştirmeden başka nasıl bir şey tavsiye edilebilir, Intel vs.?​

Hocam peki şöyle sorayım, biraz yabancı forumları falan da araştırdım, çekirdek ihtiyacı duyan oyunlarda performans haliyle çok artar, diğerlerinde ise dediğin gibi 5-10 FPS artış anca olur demişler.​

Ancaaaaak, şöyle bir ayrım yapılmış bir yorumda... Eleman demiş ki, evet maksimumlar çok yükselmez ama minimumlar çok yükselir, haliyle yoğun sahnelerde orada burada yavaşlamalar takılmalar daha az olur, daha pürüzsüz oynarsın denilmiş.​

Peki bütçeyi biraz daha artırsam ve R7 3700x falan gibi bir şey alsam? Veya ekran kartını değiştirmeden başka nasıl bir şey tavsiye edilebilir, Intel vs.?​

Hocam ekran kartınızı değiştirmeden kesinlikle performans artışı olmaz.
İşlemci, teknoloji, çekirdek sayısı vs detaylar düşünüldüğünde kesinlikle değer, bir grup diyor ki oyunlarda çok fazla bir şey fark etmezsin...

Sistemi değiştirme işlemcin çok yeterli 1070'i değiştirmedikçe gözle görülür performans artışı olmaz.
O teknoloji çekirdek sayısı diyenler kulaktan dolma bilgilerle sana tavsiye veriyor.

Hocam ekran kartınızı değiştirmeden kesinlikle performans artışı olmaz.

Peki hocam 1070 kötü bi kart değil ama kartın limitine mi takılırız yani, o yüzden de işlemci değiştirmeye değmiyor mu? Bu durumda bütçeye kartı da eklemeden yani köklü bir değişiklik olmadan işlemci değişimi değmez, kullanabildiğiniz kadar kullanın diyorsunuz, değil mi..​

Geri
Yukarı