Intel 4690K'dan AMD Ryzen5 3600 yükseltme hk

peki hocam 1070 kötü bir kart değil ama kartın limitine mi takılırız yani, o yüzden de işlemci değiştirmeye değmiyor mu? Bu durumda bütçeye kartı da eklemeden yani köklü bir değişiklik olmadan işlemci değişimi değmez, kullanabildiğiniz kadar kullanın diyorsunuz, değil mi?​

Aynen öyle 3700x'yı önerenler YouTube'ye yazıyıor 4690K vs R7 3700X diyelim bu testte 2080 Ti kullanılıyor tabii arkadaşımız buna dikkat edecek kadar bilgili olmadığı için 3700X çok daha performanslı diyor sana yapıştırıyor paranı çöpe attırıyor.

Aynen öyle 3700x'yı önerenler YouTube'ye yazıyıor 4690K vs R7 3700X diyelim bu testte 2080 Ti kullanılıyor tabii arkadaşımız buna dikkat edecek kadar bilgili olmadığı için 3700X çok daha performanslı diyor sana yapıştırıyor paranı çöpe attırıyor.

Tamamdır hocam o zaman çok teşekkürler tekrar, ben iyice eskiteyim bunları o zaman, sonra kökten değiştiririm :)

herkese selamlar,​

yakın zamanda Intel 4590 işlemcimi overclock yapabilmek için 4690K ile değiştirdim ve OC yaparak şu anda 4.4 GHz'de çalıştırıyorum.​

sistemin geri kalanı şöyle;​

- 16 GB Kingston Hyper Fury X Dual 1666 MHz RAM.​
- Gigabyte GTX 1070 ekran kartı.​
- MSI 97I Gaming AC mini ITX anakart.​
- Arctic 120 sıvı soğutucum da mevcut. Ryzen ile de kullanabileceğim.​

anakart, RAM ve işlemci üçlüsünü satıp, sistemi güncellemek adına Ryzen5 3600 (veya X), 16 GB DDR4 RAM ve mini ITX anakart şeklinde bir değişim yapmayı düşünüyorum. Bu aralar mini ITX anakart bulmak iyice zorlaştı, ASRock, MSI ve Gigabyte vardı ama şu anda piyasada yalnızca MSI'Ink'i var.​

.​

bütçe de 2.500-3.000 TL gibi düşünüyorum, zaten halihazırda bu parçalara yetiyor. Elimdekileri de satarsam 1.000-1.500 TL gibi fiyatlara yükseltme yapmış olacağım.​

burada kafama takılan husus, overclocklu 4.4'te çalışan i5 işlemci GTX 1070 ile darboğaz yapar mı? Yani bu değişikliğe değer mi? Bir grup diyor ki, işlemci, teknoloji, çekirdek sayısı vs detaylar düşünüldüğünde kesinlikle değer, bir grup diyor ki oyunlarda çok fazla bir şey fark etmezsin...​

tabi Ryzen5 ile yapılacak değişiklik ile çekirdek ve çoklu thread mevzuları anlamında kesin bir avantaj sağlanacak ancak oyunlarda büyük farklar oluşur mu, kısaca bu değişikliğe değer mi? Yoksa bir süre daha idare edebilir miyim? Tabi burada ben hep GHz bazında 4.4 çalıştırıyorum diye bakıyorum ve yeni işlemcilere baktığımda 3.6-4.0 gibi çalışan hızlar rakamsal olarak aynı gibi görünse de, performans olarak farklı olacak sanıyorum.​

bir de Ryzen'i alır gerekirse OC'da yaparım diyordum ama okuduklarıma göre zaten böyle bir çaba biraz gereksiz görünüyor.​

tavsiyeler ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.​

Bu sistemdeki tek yükseltme ekran kartını 1660 super/TI yapmaktır.

Bu sistemdeki tek yükseltme ekran kartını 1660 super/TI yapmaktır.

O da 1070'e baya yakın görünüyor gerçi?
Konuyu güncelleyeyim, okuyacaklar için de fikir olur.​
Uzun araştırmalarım sonucunda, birkaç hafta önce, bir parça da gaza gelmenin etkisi ile ekran kartı hariç olacak şekilde Ryzen işlemci, mini itx anakart ve ram üçlüsünü değiştirmeye karar verdim.​
Daha önce de bahsettiğim şekilde, "oyunlarda 5-10fps anca artar" söylemleri ile özellikle yerli kaynaklarda çok karşılaştım. Ancak yabancı birkaç forumda da benzer sorular, benzer cevaplar olmasına rağmen, bazı yorumlar çok dikkatimi çekti. "Evet çok çekirdek istemeyen oyunlarda, tek çekirdeğe yüklenen oyunlarda çok artış olmaz, ancak ne olursa olsun, minimumlarınızda artış olacak" yorumu beni ikna etti.​
Bununla ilgili de gerek Youtube videolarına, gerek başka başlıklara baktım. Buralarda da örneğin en yüksek fps 70'ten 80'e çıksa bile, en düşük fps 25'lerden 50'ye çıkmış mesela bir oyunda. Bu anlamda çok daha "pürüzsüz" bir oyun deneyiminden bahsedilmiş.​
Bunun haricinde, bu sefer "almışken daha yüksek bir işlemci mi alsam" kaşıntısı da hasıl oldu :) Çünkü R5 3600 konularının bazılarında, bütçe varsa 3700x de tavsiye edilmişti.​
Ancak yine Türkçe forumların büyük çoğunluğunda sadece piyasadaki mevcut oyun performanslarına bakılmış ve "iki işlemcinin masaüstü ve bazı uygulamalar haricinde oyunlarda performansı aynı, FPS'lerde hiçbir değişiklik yok, almaya gerek yok" söylemleri ile karşılaştım. Ya olur mu öyle şey falan diye düşünürken Türkçe bir forumda bir yorum dikkatimi çekti bu sefer.​
Denilmiş ki, "zamanında i5-i7'ler için de böyle söylenmişti, şimdi i5'ler gtx1080'e yetmiyor, işlemciler eski kaldı, ancak i7 4770-4790'lar hala kafa tutuyor, eskimediler ve yeni ekran kartlarının bazıları ile de halen idare edebiliyor, bu anlamda ileriye yatırım olarak düşünülebilir"...​
Bu da bana çok mantıklı geldi ve para vermişken böyle yapayım dedim..​
- Ryzen 7 3700x​
- MSİ B450i Gaming AC mini itx anakart​
- DDR4 16GB 3200mhz ram​
şeklinde sistemi güncelledim.​
Oyunlarda gerçekten güzel bir performans artışı, rahatlama, pürüzsüzlük hakim. İşin diğer güzel yanı da, eski işlemci devamlı olarak %100'lerde dolanırken, bu %50-60'ı aşmıyor, ki bu rakamlara da anlık geliyor.​

Son düzenleme:

Geri
Yukarı