İnceleme Intel Arc A750

Merhabalar, bu gün yaklaşık 2 ay önce aldığım, forumda çok fazla tartışma konusu olan Arc A750 kartına kısa bir inceleme yapacağım. Kartın soğutması nasıl? Güç tüketimi fazla mı? Ve en önemli konu olan alınır mı ve sürücüler ne hale geldi konularına değiniceğim. İncelemem şu kısımlardan oluşacaktır:
1- Kartın teknik bilgileri
2-Soğutması
3-Intel Arc Control uygulaması
4-Kartın güç tüketimi
5-Tasarımı
6- Sonuç Kısmı ve Kendi Deneyimlerime Göre Kartın Problemleri Var Mı?

1- Kartın Teknik Detayları:
GPU: DG2-51
Mimari: Generation 12.7
XE Cores: 28
Shading Unit: 3584
Boost Çekirdek Frekansı: 2400 MHz
Bellek Frekansı: 16 Gbps
GDDR6 Bellek Bant Genişliği: 256 Bit
Bellek Miktarı (VRAM): 8 GB
Ray Tracing Çekirdekleri: 28
Tensor Çekirdekleri: 448 Çekirdek Görüntü
Çıkışları: 3 x DisplayPort 2.0, 1 x HDMI 2.1
Üretim Teknolojisi: TSMC 6 NM
Desteklenen Teknolojiler: DX 12, Işın İzleme, Yapay Zeka
Güç Konnektörleri: 1 x 8 Pin + 1 x 6 Pin
TDP: 225W

2- Kartın Soğutması:
Ekran görüntüsü 2023-11-08 204932.png
Fanlar 2000RPM'de dönerken sonuçlar böyle. Pekte iç açıcı değil fakat benim kartımda tozlanmış olabilir çünkü bu kartla yapılan diğer testlerde kart çok daha serin çalışıyor.

3- Intel Arc Control Panel:
Ekran görüntüsü 2023-11-08 205832.png
Uygulamaya ilk girdiğimizde aynı ekran kartın tasarımı gibi sade bir arayüz bizi karşılıyor. Nvidia Denetim Masası veya Amd Radeon Software gibi çok özellikleri yok. Ekran renklerini ayarlayabiliyorsunuz fakat ben en çok bu uygulamada OC yapmaya seviyorum çünkü çok basit ve etkili aynı zamanda Alt+O kombinasyonu ile açılan Intel Performans Telemetresi çok kullanışlı.
Ekran görüntüsü 2023-11-08 210343.png
4-Kartın Güç Tüketimi.
Furmark Testlerinde 228w güç tüketiyor fakat ben RDR2 gibi oyunlar oynarken 200w üstüne çıktığını görmedim, kart zaten stok ayarlarda 190w maksimum tüketim ile geliyor.

5- Tasarımı.
1699467703202.png
1699467747512.png
Ben açıkçası beğendim Intel Arc yazısında beyaz LED aydınlatması var sade bir şekilde onun dışında herhangi bir LED aydınlatma yok ama Arc 770 modelinde RGB aydınlatma var amma ve lakin aradaki fiyat farkı verilir mi verilmez az bir performans ve LED aydınlatma için. Kasada ve elde böyle gözüküyor ve çokta hafif sayılmaz.

6- Sonuç Kısmı ve Kendi Deneyimlerime Göre Kartın Problemleri Var Mı?
Öncelikle forumda sıkıntı yaşayanlar olmuş fakat ben kart ile hiçbir sorun yaşamadım, donma, çökme vs. durumlar olmadı. Maalesef yakın zamanda bilgisayarıma format attığım için içinde hiç oyun yok, fakat zaten Youtube'da bir sürü test videosu var, kart averajda RTX 3060'dan %5 ila %10 daha güçlü performans veriyor.
Son olarak ise kart alınır. Dediğim gibi ben hiçbir sorunla karşılaşmadım hemde kartın fiyatı gereksiz ucuz, mesela şuan kart en ucuz 5.500 TL.
Umarım bilgilendirici bir konu olmuştur, bu benim ilk incelememdi hata yaptıysam affola, herkese iyi sosyaller.

Evet her ne kadar ben sorun yaşamasam bile yaşayabilirim ve yaşayanlar var nede olsa 1. Jenerasyon kart pek güvenmemek lazım.
Bir yandan da almak istiyorum ama işte 1660 superden geçicem. Fark yaratır inşallah eğer alırsam.

Güncelleme falan alıyor mu kart şuan?

Özellikle tasarım olarak çok hoşuma giden bir kart, elinize sağlık.
3060'ın 8 GB olan versiyonunu kullanıyorum. Gigabyte marka, Gaming OC versiyon.
Bu karttan geçilir mi? A750 Passmark puanı 9000~ iken benim kartımın 16000~. Ama MHz ve veri yolu farkı, daha fazla bant genişliği vs dikkatimi çekiyor.
Genel olarak kendi ekran kartımdan memnunum ama ARC serisini denemek istiyorum.

Bu karttan geçilir mi? A750 Passmark puanı 9000~ iken benim kartımın 16000~. Ama MHz ve veri yolu farkı, daha fazla bant genişliği vs dikkatimi çekiyor.
Dertsiz başa dert almak olur, geçilmez.

Kartlar arasında ahım şahım bir performans farkı yok, aradaki fark %7 falan Rtx 3060’da kalabilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı