Neden Intel Arc A750 önermiyorum?

Arkadaşlar merhaba, üç ay boyunca Intel Arc A750 ekran kartını kullandım. Forumda da tercih edilebilecek kart diye öneriyordum ama kısa zaman önce kartı satıp RX6600 aldım. Bunlar tamamen benim kendi nedenlerimden dolayıdır, yani markayı ya da kartı kötülemek amaçlı konu açmadım, sadece kişisel görüşlerimi söylemek için açtım.

Açıkçası başlarda F/P kart gibi dursa da son güncellemeler ile bazı oyunlarda diğer rakiplerinin önüne geçtiğini gördüm ama bazı oyunlarda ise absürt bir şekilde de geriye düştüğünü gördüm FPS olarak. Garip bir dengesizlik var, bu olay kesinlikle yazılım ile alakalı. Oyunlarda drop olabiliyor. God of War oyununda drop sıkıntısı yaşadım. Valorant'ta da aynı sıkıntı varmış. Bazı oyunlarda destek yok, mesela Battlefield 1 ya da Detroit: Become Human'ı bu kart ile oynayamazsınız, destek yok çünkü. Bana göre 2023 yılında bu olay kabul edilemez.

Ayrıca Kart'ın TDP değeri çok yüksek (225W) kart boştayken 40W enerji tüketiyor, bu çok fazla. Cyberpunk 2077 oynadığım zamanda kart 170W üstü güç tüketiyordu, yük altındayken de fazla. Aldığım RX 6600 ekran kartı boştayken 5W, oyunda ise 100W tüketiyor aradaki fark çok fazla. Bunu da bir türlü çözemediler, yazılım ile çözerler mi göreceğiz. Intel'e mail attım kısaca çözümü yok diyorlar.

Benim düşüncem, Intel ekran kartı alınacaksa biraz daha beklenmeli. Belki bir sonraki seri kartlar alınır, tabii yazılım ve TDP konusunda ilerlemeleri lazım. Umarım ilerleme olur rekabet iyidir. Uygun fiyata bulunursa belki kart alınır tamamen alınmaz demiyorum hiçbir şekilde ama yakın fiyata RX 6600 var ise bence onu tercih edin. Kısaca arkadaşlar; kusursuz ve sıkıntısız bir oyun deneyimi istiyorsanız almamanızı tavsiye ediyorum. İyi Sosyaller!

Son düzenleyen: Moderatör:
DirectX 9 desteği bulunmamakta Intel ekran kartlarında. Donanım arşivi bunu çok güzel özetlemişti.
Kısaca Intel bildiği işi yapsın. Ben CPU yapabiliyorsam, GPU da yaparım demekle olmuyor o işler.
Her zaman herkes AMD olamaz. AMD bile ekran kartı sürücülerinde sıkıntı yaşatabiliyorken, Intel'in zaten hiç şansı yok.
Diyeceğim odur ki, herkes bildiği işi yapsın.

DirectX 9 desteği bulunmamakta Intel ekran kartlarında. Donanım Arşivi bunu çok güzel özetlemişti.
Kısaca Intel bildiği işi yapsın. Ben CPU yapabiliyorsam, GPU da yaparım demekle olmuyor o işler.
Her zaman herkes AMD olamaz. AMD bile ekran kartı sürücülerinde sıkıntı yaşatabiliyorken, Intel'in zaten hiç şansı yok.
Diyeceğim odur ki, herkes bildiği işi yapsın.

Herkes bildiği işi yaparsa AMD de şu an ekran kartı yapmazdı, Intel'in ekran kartı yapması gerçekten çok güzel bir şey ve ekran kartıyla hiç alakaları olmamalarına rağmen Arc'ı bu kadar iyi çıkarabilmiş olmaları da öyle. Daha fazla ekran kartı yapımcısı demek daha fazla rekabet demek. AMD veya NVIDIA seviyor olsan bile büyük markalar arasındaki rekabet alıcının yararına oluyor. Yani hayır, herkes sadece bildiği işi yapmasın.

Tüm yazılardaki cehaleti sabırla tane tane okudum.
Intel ilk defa mı gpu yapıyor? Intel driver mı yazamaz?
İlk işlemciden itibaren işlemciler üzerinde grafik ara birimi bulunur. F olmayan tüm intel serilerinde olduğu gibi. Aynı mimarida zayıf gpulardır bunlar.
Arc serisi yeni bir mimari. Silikon boyut ve mimarisi farklı. Yıllardır Cpu üzerinde olanlardan çok daha kompleks.
Her aldığımız ilk sürüm ürün zaten sorunlu değil midir?
Amd ‘de yıllardır efsane kartlar üretti. Ati Radeon 9250 mesela.

Intel ilk defa mı gpu yapıyor? Intel driver mı yazamaz?
Son haberlere göre, Arc A770 bile Starfield'ın minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyormuş😂
DirectX'i Vulkan'a çözümlemenin de bir bedeli var işte.
Boşuna kendimizi kandırmaya gerek yok.

Onu bana diyemezsin kardeşim :) ben yazdıklarının aksine Intel'in işin üstüne gitmesi taraftarıyım. İyi veya kötü, AMD'ye NVIDIA'ya şimdilik yetişemese bile bir yerden başlaması taraftarıyım. Bunun hem son kullanıcıya hem hem firmalar arasındaki kendilerini ileriye taşıma gayesine yararlı olacağını düşünüyorum :) SIS Mirage'ler, 3dfx Voodoo'lar tutunamadı zamanında. Intel'in günümüz popülaritesi ve ekonomik gücü sayesinde onlar gibi olmaz umarım da ekmeğini yine biz son kullanıcılar yeriz.

Bazı arkadaşlar söylediklerimi anlamamış. Ben her zaman sadece bu seri üzerinde yazıyı yazmıştım adamlar seneye Intel ARC A850 çıkarır sürücü, güç tüketimi her şeyi iyi olur gider ben bile alırım şu an alınmamasının sebeplerini açıkladım zaten.

Bazı oyunları desteklememesinin de sorun olduğunu söylemiştim Bannerlord'ta sorun yaşıyor ekran kartı Reddit'te konu açıyorlar böyle yapın düzelir diyorlar bu şimdi sorun değil mi kullanıcının uğraştığı şeye bak. NVIDIA da takıyorsun kartı kafan rahat böyle saçma sapan şeylerle uğraşmıyorsun. CS GO da hala sorunların devam ettiğini söyleyenler var. Yine diyorum sıkıntısız, sorunsuz bir oyun deneyimi isteyenler hiç bulaşmasın. Umarım daha ileri bir tarihte daha iyi kartlar ile kullanıcıların karşısına çıkarlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı