Elektronik Intel Core i5-13600KF 14 Çekirdek İşlemci 6.650 TL

Bir şey soracağım bu cihaz performans ve ekonomi olarak 14 çekirdek ya. Ağır bir işlem yaparken sadece performansı mı kullanıyor saçma olmazmı bu? Yoksa performans çekirdekleri diğer çekirdeklerden daha fazla mhz çıktığı için mi öyle? Totalde 14 çekirdek kullanıyor ama mhzleri mi farklı yani.
6 performans 8 verimlilik çekirdeği var. Performans çekirdekleri çalışabildikleri en yüksek hıza kendilerini çıkartıyorlar. Verimlilik çekirdekleri çok daha düşük hızlarda kalıyor. Burada hedeflenen arka plan uygulamaları veya çok çekirdekli işlemlerde kullanıcıya kolaylık sağlamak. Oyunlar zaten en performanslı çekirdekleri önce kullanıyor.

6 performans 8 verimlilik çekirdeği var. Performans çekirdekleri çalışabildikleri en yüksek hıza kendilerini çıkartıyorlar. Verimlilik çekirdekleri çok daha düşük hızlarda kalıyor. Burada hedeflenen arka plan uygulamaları veya çok çekirdekli işlemlerde kullanıcıya kolaylık sağlamak. Oyunlar zaten en performanslı çekirdekleri önce kullanıyor.
Yani aslında 14 çekirdeği de kullanıyor ama Mhzleri farklı. Aslında acemi OC gibi ilk çekirdekler daha hızlı frekanslara ulaşırken kalanlar sabit.

Güzel fiyat para olsa kesin alırdım ama ne zaman yeni nesil işlemci almayı düşünsem aklıma DDR5 RAM ve anakart fiyatları geliyor. Böyle bir canavarı DDR4 ile kullan demeyin sakın. Newegg'de 180 dolarlık 16x2 6000Mhz kitler burada 300 dolar. Anlayabilmiş değilim.

Warzone 2 için düşünüyorum, bu oyunda 5800x3d inanilmaz iyi performans veriyor.
Hazır AMD sistem kullanıyorsanız 5800x3D daha f/p oluyor. Ama bence bizim ülkede fiyatı hala pahalı. Yurtdışında çokça indirime girdi. Biz de 7k'nın altına düştüğü görmedim.

Güzel fiyat para olsa kesin alırdım ama ne zaman yeni nesil işlemci almayı düşünsem aklıma DDR5 RAM ve anakart fiyatları geliyor. Böyle bir canavarı DDR4 ile kullan demeyin sakın. Newegg'de 180 dolarlık 16x2 6000Mhz kitler burada 300 dolar. Anlayabilmiş değilim.
Bu yüzdem DDR4 ile kullan:))
Ben de ddr5’e geçmeyi çok düşündüm hatta ankart ve ram siparişi de verdim ama sonda iptal ettim. Şu zamanda yükseltmeyi gerektirecek kadar iyi bir perfomans farkı yok (hele ki 4k oyuncusuysan). O yüzden birkaç sene dah gönül rahatlığıyla DDR4 devam..

2022'nin işlemcisi seçildi. Bende k modeli mevcut ve inanılmaz memnunum. 12700K'den geçiş yaptım. Düşük sıcaklık, i7'ye göre daha düşük güç tüketimi ve müthiş bir performansı var. Cinebench R23 testinde 24.280 puan alıyorum (OC yok). Geçen yılın ı7'sine 1.5k fark atmış durumda. Vade farksız taksit seçeneği mevcut. Piyasadaki en iyi fiyatlardan.

Buna uygun anakart nedir?

5800x3D ile bunun arasında gidip geliyorum.
ben r5 3600 işlemci ve b450-a pro max anakart olmasına rağmen ben de gidip geliyordum. 5800x3d ile arasında gerçekten gidip geliniyor. Önemli olan hangi oyunlardan maximum performans almak istiyorsunuz. Mesela benim şu an main oynunum warzone 2.0 ve 13600k daha fazla performans veriyor 5800x3d'den

Bir şey soracağım bu cihaz performans ve ekonomi olarak 14 çekirdek ya. Ağır bir işlem yaparken sadece performansı mı kullanıyor saçma olmazmı bu? Yoksa performans çekirdekleri diğer çekirdeklerden daha fazla mhz çıktığı için mi öyle? Totalde 14 çekirdek kullanıyor ama mhzleri mi farklı yani.
Yük altında hepsini kullanıyor. Sadece pc boşta yada çok fazla işlemci zorlamayan işlemlerde performans çekirdekleri uyku moduna geçer ve enerji tasarrufu sağlar.
1.PNG
2.PNG

İlk resim pc boştayken görüldüğü gibi performans çekirdekleri uyku moduna geçiyor 2. resim Furmark Cpu Burner çalışırken, görüldüğü gibi tüm çekirdekler (Performans ve Efficient) çalışıyor.

Son düzenleme:
Buna uygun anakart nedir?
Bütçenize ve Oc yapıp yapmayacağınıza göre değişir. Oc yapacaksanız bütçeye göre Z690-Z790.
Oc fikri yoksa H670-B660
ben r5 3600 işlemci ve b450-a pro max anakart olmasına rağmen ben de gidip geliyordum. 5800x3d ile arasında gerçekten gidip geliniyor. Önemli olan hangi oyunlardan maximum performans almak istiyorsunuz. Mesela benim şu an main oynunum warzone 2.0 ve 13600k daha fazla performans veriyor 5800x3d'den
Benim baktığım bütün testlerde i5 çok ağır eziyor (sadece oyun değil). Birkaç oyunda 5800X3D geçiyordu diye hatırlıyorum. Ben şu zamanda o kadar parayı kesinlikle AM4 işlemciye vermezdim. Bugün sıfırdan sistem toplanıyorsa bence kesinlikle intel olmalı.

Geri
Yukarı