İntel Core i5 3570K ve Gigabyte Z77-DS3H Soğutucu Tavsiyesi

Yer
istanbul
Daha fazla  
Yaklaşık 4 ay önce ekran kartı güncellemesi yapmıştım GTX970 ile birlikte. Şöyle bir sorunum var arkadaşlar, özellikle oyun oynarken kasamda inanılmaz derecede sıcaklık var. Örneğin, GTAV, Skyrim, F1 2016 gibi oyunları oynarken farklı programlar eşliğinde sıcaklık dereceme bakıyorum, sonuç 90 ile 95 derece olduğunu görüyorum. Bu oyunları oynarken üstelik aradan yarım saat geçtikten sonra inanılmaz FPS düşüşleri alıyorum. Hatta bir keresinde 99 derece olduğunu da gördüm. Fakat bunlara rağmen oyun oynamadığım zaman, browser üzerinden gezinirken, film ve dizi seyrettiğim zaman sıcaklık 45-50 derece arasında geziniyorum ki buna bana göre anormal bir sonuç.

Sizce ne yapmalıyım, işlemci fanım stock fan kullanıyorum senelerdir acaba işlemci soğutucu alsam çözüm olabilir mi? Termal macunu yenilesem bir şey olur mu? Ya da farklı bir şey yapmam gerekir mi? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciye overclock yapıldı mı?
Eğer overclock yapılmadıysa termal macunu yenileyin.
Yaklaşık olarak 5 senedir bu sistemi kullanıyorum sadece ekran kartı değişikliği yapıldı ve hiç OC yapılmadı. Termal macunu sanırsam ekran kartını değiştirirken yenilemiştim.

Termal macunu yenile, Soğutucuyu temizle. Bunlar sıcaklığın düşmesine yardımcı olacaktır.
Anakart ve işlemci OC yapmaya uygun. OC yapmayacaksan soğutucu almana gerek yok :)
Bu OC konusunu ekran kartı üzerinde denemiştim fakat hiç Anakart ve İşlemci üzerinde uygulamadım nasıl da yapılır bilmiyorum açıkçası korkuyorum yani. Şahsen ben stock fan kullanımını doğru bulmuyorum içimde de bir soğutucu almak geçiyor. Acaba alsam bir faydasını görür müyüm?

Hocam önerin için çok teşekkür ederim. Peki bunu alsam Anakart ve işlemcim için uyumlu olur mu? Yani bir sıkıntı çıkar mı? Ayrıca fiyat olarak uygun ve iyi dediğiniz diğer modeller var mıdır? Gerçekten çok özür diliyorum fakat bu konularda biraz cahil olduğum için sizlerden tecrübe edinmek istiyorum. Teşekkürler.

Hocam işlemcin ile uyumlu. Tek yapacağın kitapçıkta 1155 için gösterilen montaj şekline bakıp yapacaksın. Bu kadar. :).
Yaklaşık olarak 5 senedir bu sistemi kullanıyorum sadece ekran kartı değişikliği yapıldı ve hiç OC yapılmadı. Termal macunu sanırsam ekran kartını değiştirirken yenilemiştim.

Bu OC konusunu ekran kartı üzerinde denemiştim fakat hiç Anakart ve İşlemci üzerinde uygulamadım nasıl da yapılır bilmiyorum açıkçası korkuyorum yani. Şahsen ben stock fan kullanımını doğru bulmuyorum içimde de bir soğutucu almak geçiyor. Acaba alsam bir faydasını görür müyüm?

Hocam önerin için çok teşekkür ederim. Peki bunu alsam Anakart ve işlemcim için uyumlu olur mu? Yani bir sıkıntı çıkar mı? Ayrıca fiyat olarak uygun ve iyi dediğiniz diğer modeller var mıdır? Gerçekten çok özür diliyorum fakat bu konularda biraz cahil olduğum için sizlerden tecrübe edinmek istiyorum. Teşekkürler.

Hocam işlemcin ile uyumlu. Tek yapacağın kitapçıkta 1155 için gösterilen montaj şekline bakıp yapacaksın. Bu kadar. :).
Tekrardan teşekkür ederim, yakın zamanda bu dediğinizden alacağım umarım işe yarar. Peki ucuza uygun fiyat başka modeller var mı acaba onlara da bakmak istiyorum. En azından hepsine araştırarak bakarım ben de ona göre fikir edinirim.

Teşekkürler tekrardan. Bir konuya değinmek istiyorum, normal soğutucu yerine sıvı soğutma sistemi alsam ne olur? Sistemime uyumlu olur mu veya faydasını görür müyüm? Ayrıca GTX970 ve yukarıda belirttiğim Anakart ve İşlemci ile beraber 650 wattlık güç kaynağına sahibim. Kasam ısındıkça darboğaz yapma gibi bir şey olur mu acaba? Düşünmüyor değilim açıkçası.

Teşekkürler tekrardan. Bir konuya değinmek istiyorum, normal soğutucu yerine sıvı soğutma sistemi alsam ne olur? Sistemime uyumlu olur mu veya faydasını görür müyüm? Ayrıca GTX970 ve yukarıda belirttiğim Anakart ve İşlemci ile beraber 650 wattlık güç kaynağına sahibim. Kasam ısındıkça darboğaz yapma gibi bir şey olur mu acaba? Düşünmüyor değilim açıkçası.
İşlemcini 4.4ghz ve üzeri overclock yapmayı planlamıyorsan sıvı soğutma gereksiz.
Kasan ısındıkça darboğaz yapmaz işlemci, ekran kartı vs. fazla ısınırsa yapar.
Ve kasanda kaç tane fan takılı ısınma ondanda kaynaklanıyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı