Intel Core i7-10700F işlemci 2199 TL

Hocam zahmet etmişsin eline sağlık. Bütçeyi biraz aşıyor ve bu işlemciyi alırsam anakartı da Z490 alıp hakkını vermek isterim açıkçası. Sanırım şu an askıya alacağım kartın limitini kontrol ettim de pek iç açıcı değildi :D .
Valla bende kararsızım hocam alsam mı almasam mı diye 10400F le arasında çok fark var mı

Valla bende kararsızım hocam alsam mı almasam mı diye 10400F le arasında çok fark var mı
YouTube'dan biraz test videosu izledim fikrim olsun diye. Anladığım kadarıyla ortalama %10'luk bir fark var. Bazı oyunlarda %7 oluyor bazı oyunlarda %13 oluyor. YouTube' un yalancısıyım yani hocam. Bu arada attığın Z490'ın fiyatı bana bayağı iyi gibi geldi.

YouTube'dan biraz test videosu izledim fikrim olsun diye. Anladığım kadarıyla ortalama %10'luk bir fark var. Bazı oyunlarda %7 oluyor bazı oyunlarda %13 oluyor. YouTube' un yalancısıyım yani hocam. Bu arada attığın Z490'ın fiyatı bana bayağı iyi gibi geldi.
Bana da öyle geldi hocam. 10100F'den yükseltmek istiyorum ancak 11.nesil mi beklesem hangi fiyattan gelir çok kararsızım.

Youtube'dakiler çoğunlukla high-end ekran kartlarıyla test ettikleri için daha düşük modellerde sıfır fark olabiliyor. @Kalem21 hangi karta sahipsen aşağı yukarı ne fark olacağını söylerim.

Ayar ve çözünürlük düşürüp çok yüksek FPS hedeflediğin oyun yoksa 10100F yeterli beslemeyi sağlar 1660S için. Burada daha çok önemli olan tekli çekirdek gücü oluyor orada da yalnızca %10'luk bir fark var 10100F/10700F arasında. Oynadığın oyunlarda ve ayarlarda %95 üzeri ekran kartı kullanımı varsa ve işlemci %100'e vurmuyorsa ek masrafa hiç gerek yok.

Ayar ve çözünürlük düşürüp çok yüksek FPS hedeflediğin oyun yoksa 10100F yeterli beslemeyi sağlar 1660S için. Burada daha çok önemli olan tekli çekirdek gücü oluyor orada da yalnızca %10'luk bir fark var 10100F/10700F arasında. Oynadığın oyunlarda ve ayarlarda %95 üzeri ekran kartı kullanımı varsa ve işlemci %100'e vurmuyorsa ek masrafa hiç gerek yok.
Aslında amacım yayın yapmak arkadaşım 10100F ile yayın açabileceğimi ancak 10100F in bu konuda biraz düşük kaldığını söyledi. Kendisi Ryzen 5 3600 kullanılıyor onun dengi 10400F en az bu iş için uygun olacağını söyledi açıkçası biraz kaliteli yayınlar yapmak istiyorum uploadım 7 mbps 10100F'ide satıp PSU ve M2 Nvme bir SSD eklemek istiyorum sizce ne yapmalıyım? 10100F ile yayında sıkıntı olmaz mı yoksa 10400F mi alayım yoksa 10700F alıp 10100F'i de satıp PSU ve M2 Nvme SSD değişikliği ile daha da hiçbirşey ellemeyeyim mi ? PSU Aerocool VX PLUS 500W

@Kalem21 güç kaynağından memnunsan ve garantisi de devam ediyorsa ellemeye gerek yok 12v kanalından 456w veriyor ve bu da iyi bir rakam. Tahminimce çoğu oyunla yapılan yayının altından kalkacaktır 10100F. Günümüzde bazı açık dünya oyunları 4/8 işlemcilere ağır yük bindiriyor üzerine de yayın açınca biraz sıkıntı yaşanabilir.

Kendi testlerini yapman en iyisi olacaktır, ondan sonra ihtiyaca göre masraf yapılır. NVMe alabilirsin ama indirimden bulduğunda. Yer kaplamaması, yüksek hızı vb. güzel açıkçası.

@Kalem21 güç kaynağından memnunsan ve garantisi de devam ediyorsa ellemeye gerek yok 12v kanalından 456w veriyor ve bu da iyi bir rakam. Tahminimce çoğu oyunla yapılan yayının altından kalkacaktır 10100F. Günümüzde bazı açık dünya oyunları 4/8 işlemcilere ağır yük bindiriyor üzerine de yayın açınca biraz sıkıntı yaşanabilir.

Kendi testlerini yapman en iyisi olacaktır, ondan sonra ihtiyaca göre masraf yapılır. NVMe alabilirsin ama indirimden bulduğunda. Yer kaplamaması, yüksek hızı vb. güzel açıkçası.
Önceden Ryzen varken de fanlar dönüyor ve görüntü gelmiyor muhabbeti oluyordu. Sanırım bazen bunu yapmasının sebebi güç kaynağı olduğunu düşünüyorum o yüzden değişmeyi düşünüyorum. 10100F yeterli olur diyorsanız kalsın ama derseniz 10700F'e geçince çok daha iyi olur kalayım. Nvme SSD için evet indirim bekliyorum hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı