Intel Core i7-10700F işlemci 2199 TL

Bende bilmiyorum tam olarak hocam arkadaşımla valorant yayını arada bir just chatting vs yapmak istiyorum ama i3-10100F buna yeterli olur mu emin değilim

Açıkçası 10700F i alırsam alışveriş kredisi ile alacağım 2.pc benim için çok zor olur.

İkinci PC işin fantezisi oluyor artık, çoğu oyunda böyle bir şeye ihtiyacınız yok.

Öyle düşünmeyin işlemciye odaklanan oyunlar en az 6 çekirdek istiyor artık, üzerine yayın açsanız 8 çekirdek ancak kesiyor. Ama şu açıdan haklısınız 8 çekirdek bile yetmiyorsa (ki bence yetecektir) ikinci bir PC üzerinden yayın yapmak düşünülebilir.

Doğru fakat oynanacak oyunlar da biraz önemli. Benim 1500X/5500 XT 8 GB sistemde %50 işlemci kullanımını geçmeyen sayısız oyun var, 10100F/1660S ikilisi için de böyledir. Zaten o işlemcinin tekli ve çoklu çekirdek gücü daha yüksek. Cyberpunk 2077 gibi ağır açık dünya oyunlarına girilecekse, Battlefield gibi mutliplayerda işlemcilerin kafasına vuran bir oyunla yayın açılacaksa rahmet okutur tabii ki. 4/4'ler ölümün kıyısında geziyor ama bu tarafta 8 sanal çekirdek ve multi-threading hayat kurtarıyor. Mesela 3500X 6 çekirdekli ama multi-threading olmaması çok büyük kayıp bu durumlarda.

Doğru fakat oynanacak oyunlar da biraz önemli. Benim 1500X/5500 XT 8 GB sistemde %50 işlemci kullanımını geçmeyen sayısız oyun var, 10100F/1660S ikilisi için de böyledir. Zaten o işlemcinin tekli ve çoklu çekirdek gücü daha yüksek. Cyberpunk 2077 gibi ağır açık dünya oyunlarına girilecekse, Battlefield gibi mutliplayerda işlemcilerin kafasına vuran bir oyunda rahmet okutur tabii ki. 4/4'ler ölümün kıyısında geziyor ama bu tarafta 8 sanal çekirdek ve multi-threading hayat kurtarıyor. Mesela 3500X 6 çekirdekli ama multi-threading olmaması çok büyük kayıp bu durumlarda.

Oynanan oyuna göre neyin yeterli olduğu çok değişiyor. Valorant oynarken 10100F gibi bir 4/8 yayın yapmak için fazlasıyla yeterli, BF5 değilde yakında gelecek olan BF6 için 8/16 bile yetmeyebilir diye düşünüyorum ben. Daha next gen oyunları gelmedi ve benim tahminim işlemciye çok yüklenen oyunlar olacaklar.

K serisini indirseler ölürler miydi be? Ah şu fırsatı kaçırmak istemiyorum ama bu haliyle işime gelmez. :(

O hobi Intel'de maalesef pahalıya patlar. Ryzen'lerde ise zaten sınırlı bir overclock var.
Z490 var zaten K serisi olması için ek 200-300TL veririm artık. :D

11. nesili bekliyorum 10400F ile idare ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı