Çözüldü Intel i5 10400F sistemde FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

rajkopor28

Hectopat
RAM
16 gb 2666 mghz
SSD veya HDD modeli
M2
Ekran kartı
1660 super
Anakart
Msı h410 m pro
İşlemci
İntel i5 10400f
Drop yaşıyorum oyunlarda. Days Gone, God of War, PUBG vs. cogu oyunda. Sistemi belirttim arkadaşlar. Yardımcı olursanız cok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 994EC9D2-09CE-4681-B79D-00135B7CE1BD.jpeg
    994EC9D2-09CE-4681-B79D-00135B7CE1BD.jpeg
    110 KB · Görüntüleme: 98
Çözüm
Dedıklerınızı aynen yapıp yarın donus yapıcam ıkınızede tesekkur ederım takıldıgım yer olursa yoruma yazarım dedıgım gıbı cok iyi anlamıyorum pc işlerinden ama çok saolun🙏

Hocam dedinizi yaptım on dakka oynadım yıne droplar oldu cleara basıp oyuna girdim sonuclarını yukledım buraya neden boyle yapıyor anlamadım görev yonetıcısınıde cektım ayrı yetten
Hocam işlemciyi Dengeli performansta tutarsan zaten olur. Yeni bir ayar yapacağız. Sonrasında GPU Throttle ile ilgileneceğiz.

Windows Güç ayarlarına gidip oradan Yüksek Performans profilli bir güç planı oluşturun ve onu kullanın.

Ardından FIVR sekmesine girin. Non-Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın ve Lock'layın. Apply'a basın. İşte şimdi iyiye gidiyor olmalı.

ThrottleStop ana ekranından SpeedStep tikini kaldırın.

Tekrar bakar mısınız?
Drop yaşıyorum oyunlarda. Days Gone, God of War, PUBG vs. cogu oyunda. Sistemi belirttim arkadaşlar. Yardımcı olursanız cok sevinirim.

Neden dolayı bir drop yaşadığınızı anlayamayız bu şekilde hocam. Oyun esnasından bir parça kayıt atın MSI Afterburner ekranı açıkken. O şekilde anlaşırız.

Tamam hocam ben cekip atıcam en kısa sürede cevabınız için teşekkürler
Neden dolayı bir drop yaşadığınızı anlayamayız bu şekilde hocam. Oyun esnasından bir parça kayıt atın MSI Afterburner ekranı açıkken. O şekilde anlaşırız.
hocam god of warda ara ara oluyo ama days gone pugda oynayamadığım için sildim god of wardan attım oyuzden msı afterburnuruda yukledim heralde doru cektim diye sanıyorum yardım ettiğin için tesekkur ederim sistem normalde 8 gb ramla aldım vatandan sonradan 8 daha ekledim ama yine ara ara drop oluyor days gone pubgda kasmaktan oyunun kendini kapadığıda oluyor nette bakıyorum bu sistemden daha dusuk sıstemde bu kadar donma yok o yuzden bilen birine danısıp ona göre gerekeni yapmak istiyorum +

videoyu youtubeye yukledim buraya atamadım linki :https://youtu.be/w4gUJxd1PjE

Son düzenleme:
İşlemci kullanımı GoW gibi bir oyuna göre gereksiz yüksek ve çalışma frekansı anormal seviyede düşük seviyede. Öncelikle kapalı çekirdek(ler) olup olmadığını kontrol edin, sıcaklığa bağlı bir termal darboğaz göremedim ancak workload/power limit tabanlı bir throttle kısıtlama problemi yaşıyor da olabilirsin. Bu noktada eğer bir sıkıntı varsa @erengore arkadaşımın belki bir yardımı dokunabilir. Şu an için öncelikle BIOS ayarlarını ne olur ne olmaz del tuşuyla girdikten sonra defaulta alıp Hyper-Threading ve Turbo Boost'un da açık bir konumda olduğundan emin olun, oyun esnasında arka planda herhangi bir işlem/uygulama vs bırakmamaya özen gösterin. Sorun yine devam ederse irtibatta kalabilirsiniz.

İşlemci kullanımı GoW gibi bir oyuna göre gereksiz yüksek ve çalışma frekansı anormal seviyede düşük seviyede. Öncelikle kapalı çekirdek(ler) olup olmadığını kontrol edin, sıcaklığa bağlı bir termal darboğaz göremedim ancak workload/power limit tabanlı bir throttle kısıtlama problemi yaşıyor da olabilirsin. Bu noktada eğer bir sıkıntı varsa @erengore arkadaşımın belki bir yardımı dokunabilir. Şu an için öncelikle BIOS ayarlarını ne olur ne olmaz del tuşuyla girdikten sonra defaulta alıp Hyper-Threading ve Turbo Boost'un da açık bir konumda olduğundan emin olun, oyun esnasında arka planda herhangi bir işlem/uygulama vs bırakmamaya özen gösterin. Sorun yine devam ederse irtibatta kalabilirsiniz.
Aynen bir sıkıntı var ama anlam veremıyorum yarın dediğinizi yapmaya calısıcam bilgisayar konusunda cok bilgim yok bana yardımcı olabilicek varsa detaylı sekılde cok mınnettar olurum dunya para saydık kasaya alırken kendı butceme göre ama boyle olunca can sıkmaya basladı cevabınız ıcınde mınnetarım ayrıca dahada yardımcı olursanız dahada mınnettar kalırım kendım yapamassamda bılınmedık bi yerede kasayı emanet etmek ıstemıyorum malum ortam belli cok tesekkurler tekrar ama bi sıkıntı oldugu kesin

Hocam Hyper-Threading kapalı olabilir aynen dediğin gibi. Katılıyorum. Çalışmayan çekirdek de söz konusu olabilir.

10400F'li bir sistemde Drop oluşması için öncelikle 4 sebep var.
1) Değişken İşlemci Frekansı
2) İşlemci elemanlarının kısıtlanması sebebiyle 100'e varan çekirdek kullanımının drop sebebi olması
2) Değişken GPU Core Frekansı
3) Veri yetiştirmekte geciken bir depolama birimi.

İşlemci yapısı itibariyle kolay Throttle olmaz olamaz. Ancak kesinlikle kontrol etmeyi öneriyorum hızlıca.
Aracı yükleyin ardından klasöre çıkartıp limits sekmesini açın. Clear'a basın. Sonrasında programı arkada açık bırakıp oyununuza girin. Drop'lar muhtemelen ilk 10 dakikada etkisini gösterir. İlk 10 dakika kadar oynayın sonra ardından çıkın oyundan ve bize Limits sekmenizin ekran görüntüsünü atın.

Yoksa GPU ihtimaline geçeceğiz.

Dedıklerınızı aynen yapıp yarın donus yapıcam ıkınızede tesekkur ederım takıldıgım yer olursa yoruma yazarım dedıgım gıbı cok iyi anlamıyorum pc işlerinden ama çok saolun🙏
Hocam Hyper-Threading kapalı olabilir aynen dediğin gibi. Katılıyorum. Çalışmayan çekirdek de söz konusu olabilir.

10400F'li bir sistemde Drop oluşması için öncelikle 4 sebep var.
1) Değişken İşlemci Frekansı
2) İşlemci elemanlarının kısıtlanması sebebiyle 100'e varan çekirdek kullanımının drop sebebi olması
2) Değişken GPU Core Frekansı
3) Veri yetiştirmekte geciken bir depolama birimi.

İşlemci yapısı itibariyle kolay Throttle olmaz olamaz. Ancak kesinlikle kontrol etmeyi öneriyorum hızlıca.
Aracı yükleyin ardından klasöre çıkartıp limits sekmesini açın. Clear'a basın. Sonrasında programı arkada açık bırakıp oyununuza girin. Drop'lar muhtemelen ilk 10 dakikada etkisini gösterir. İlk 10 dakika kadar oynayın sonra ardından çıkın oyundan ve bize Limits sekmenizin ekran görüntüsünü atın.

Yoksa GPU ihtimaline geçeceğiz.
Hocam dedinizi yaptım on dakka oynadım yıne droplar oldu cleara basıp oyuna girdim sonuclarını yukledım buraya neden boyle yapıyor anlamadım görev yonetıcısınıde cektım ayrı yetten

Dosya Ekleri

• 2273E8A6-3222-4CD2-9E10-275D735FDD9B.jpeg
    2273E8A6-3222-4CD2-9E10-275D735FDD9B.jpeg
    121,8 KB · Görüntüleme: 86
  • 495DDE9A-F8B8-4785-BE73-6C6E67E5DEB3.jpeg
    495DDE9A-F8B8-4785-BE73-6C6E67E5DEB3.jpeg
    98,7 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:

Hocam işlemciyi Dengeli performansta tutarsan zaten olur. Yeni bir ayar yapacağız. Sonrasında GPU Throttle ile ilgileneceğiz.

Windows Güç ayarlarına gidip oradan Yüksek Performans profilli bir güç planı oluşturun ve onu kullanın.

Ardından FIVR sekmesine girin. Non-Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın ve Lock'layın. Apply'a basın. İşte şimdi iyiye gidiyor olmalı.

Tekrar bakar mısınız?

Çözüm
Tamam hocam hemen bakıyorum işlemci ısınıp yanmaz dimi bu ayarlarda hocam acıyorum simdi pcyi

Tekrar bakar mısınız?
Bu dimi hocam ben bilgisayardan pek anlamıyorum dedıgım gıbı ılk pcim
Dedıklerınızı aynen yaptım suan hocam

Dosya Ekleri

• FDE3346F-C88E-4EB9-9380-4DE1813AA2D3.jpeg
    FDE3346F-C88E-4EB9-9380-4DE1813AA2D3.jpeg
    57 KB · Görüntüleme: 65
  • C4D6A434-BEEC-4EB8-85D0-93E2FB0252B3.jpeg
    C4D6A434-BEEC-4EB8-85D0-93E2FB0252B3.jpeg
    103,4 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:
Tamam hocam hemen bakıyorum işlemci ısınıp yanmaz dimi bu ayarlarda hocam acıyorum simdi pcyi

Bu dimi hocam ben bilgisayardan pek anlamıyorum dedıgım gıbı ılk pcim
Dedıklerınızı aynen yaptım suan hocam
İşlemci frekanslarında düzelme var, bu iyiye işaret @erengore aktarmak istediği başka yönergeler varsa irtibatta kalın 👍🏻

Geri
Yukarı