Çözüldü Intel i5 6200U mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

MFO10

Kilopat
Daha fazla  
Belli aralıklarla mavi ekran hatası alıyorum. Hata kodunu ve sistemimi de paylaşıyorum.

Windows 8.1 Pro.
Intel i5 6200U 2.30 GHz.
8 GB RAM.
NVIDIA 940M.
ASUS X555UB laptop.

Çözüm
Bellekte arıza tespit edilmiş. Dilersen Windows'un bellek test aracını da kullanabilirsin ama Memtest sorun var diyorsa sorun vardır. Belleklerini değiştirmende fayda var gibi.

Bellek sorunları bazen ısınma kaynaklı da olabilir ama Memtest esnasında sistem çok sıcak olmaz genelde. Ben bu yüzden bellek arızası diyorum Memtest gibi.

Bellekleri değiş, sonucu paylaş. Öncesinde ek test ede yapabilirsin dediğim gibi.
Bellekte arıza tespit edilmiş. Dilersen Windows'un bellek test aracını da kullanabilirsin ama Memtest sorun var diyorsa sorun vardır. Belleklerini değiştirmende fayda var gibi.

Bellek sorunları bazen ısınma kaynaklı da olabilir ama Memtest esnasında sistem çok sıcak olmaz genelde. Ben bu yüzden bellek arızası diyorum Memtest gibi.

Bellekleri değiş, sonucu paylaş. Öncesinde ek test ede yapabilirsin dediğim gibi.

Windows 8.1 kullanıyorum ve sizin sitede paylaştığınız bellek tanılama yok.
RAM değişme durumuna bakayım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

-Belleklerinizi test edin (Memtest86+ ile).
-Eksik veya eski sürücüleri güncelleyin.
-DDU ile sürücüleri silip temiz kurulum yapın.
-Eksik dosyalar için CMD'yi yönetici çalıştırıp sfc/scannow yapın.
-Genellikle belleklerde sorun var (ntoskrnl.exe)
-Sistemi malwarabytes ile taratın zararlı yazılımlar eksik dosya sorununa yol açabilir.

@Chefchaouen Scf/scannow yaptım şöyle bir şey çıktı ortaya.

CPU-Z SPD paylaşıp ayrı konu açarsanız uyumlu RAM önerisi de yapabiliriz. RAM değişimi sonrası durumdan haberdar edin. Video rehber yaptım, sorun çözülürse muhteşem olacak.

Hocam RAM araştırması yaptım ve şu anlık RAM değişimi yapmamaya karar verdim. Sonradan olur da karar değiştirirsem haber ederim.

BIOS güncel değil güncelleyin.

Sürücü bulucu kullanmayın hayat boyu.
Win 10 1909'a geçin ses sürücünüzü ve GPU sürücülerinizi sitelerinden yükleyip kontrol edin. Sesle ilgili donanımsal sorun gözüküyor geçince tekrar alırsanız paylaşırısnız dosyaları. Donanımsal bakım da yaptırmadıysanız yaptırın.

Hocam format atma isteğim var ancak bu tarz bir sorunum var başka bir konuda da belirtmiştim.

"Herkese merhaba. Yaklaşık 2 ay önce PC'ye çay döküldü ve ekran kartını görmemeye başladı. Kendim format atmayı denedim ve ekran kartı yine görünmedi Driver'ları yüklemiş olmama rağmen. En son mecbur bir tamirciye verdik ve bayağı uğraştıklarını ancak çözebildiklerini söylediler. Çözümü de Windows 8.1 yaparak çözmüşler sanırım.

8.1 bana çok sorunlu bir sürüm geliyor en basitinden Netflix uygulaması bile en eski hali ve güncel Windows 10'a geçmek istiyorum. Ancak tekrar format atarsam tekrardan ekran kartını görmeme ihtimali olur mu? "

Şu linkte açtığım konuda da belirttiğim gibi mecburen Windows 8.1 kullanıyorum ancak çok fazla hata aldığım ve memnun olmadığım için Windows 10'a geçmek istiyorum. Ancak tekrardan ekran kartını görmeme ihtimali olması beni açıkçası korkutuyor. Windows 10'a Driver'ları tekrardan yüklemeden direkt geçme ihtimalim var mı?

Reballing yapmışlardır. 8.1 ile çözüleceğini sanmıyorum.
Sisteme sıvı teması olduğunu neden bu konuda hiç belirtmedin?

İçini açmadıklarını söylemişlerdi.

Hocam boş bir bölüm açarak Dual Boot yapıp Win 10 yüklemek istedim ancak şu açtığım konudaki hata ile karşılaştım. Bir bilginiz var mıdır acaba?

Hocam format atma isteğim var ancak bu tarz bir sorunum var başka bir konuda da belirtmiştim.
Donanım görünüyorsa aygıt yöneticisinde kafanıza takmaya gerek yok. Win 10 dediğim builde geçin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı